Ciekawostki

Ciekawostki

W niedzielę przywitamy astronomiczną wiosnę

W niedzielę o godz. 5.30 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Od tego momentu półkula północna będzie otrzymywała więcej Słońca niż południowa. W tym roku na wiosennym niebie atrakcji nie zabraknie - będzie można podziwiać m.in. rój Lirydów i przejście Merkurego na tle tarczy Słońca.

Mały pająk upolował węża. Gad nie miał szans

Fauna Australii jest wyjątkowa - gdy przeciętny obywatel Europy czy Ameryki w życiu by nie pomyślał, że pająk może upolować węża to mieszkaniec Australii nie dość, że się nie zdziwi, to jeszcze będzie tego świadkiem.

Bociany nie migrują, bo jedzą śmieci. Dyrektywa UE zabierze im żerowiska

Od połowy lat 80. coraz mniejsza liczba bocianów migruje na zimę z Europy do Afryki. Co więc dzieje się z tymi osobnikami, które zostają na Starym Kontynencie? Większość z nich spędza cały rok w Portugalii, żywiąc się... śmieciami ze składowisk odpadów. To źródło pokarmu może zostać im jednak odebrane.

"Zawyj dla wilka" czyli 8. edycja Godziny dla Ziemi

W tym roku polska Godzina dla Ziemi WWF jest dedykowana wilkom. Finał akcji "Dołącz do watahy. Zawyj dla wilka" odbędzie się w sobotę 19 marca o godz. 12. W kampanii biorą udział m.in. Poznań, Gdańsk i Wrocław, a dołączą też Warszawa, Łódź i Kraków.

Dzieci dziedziczą otyłość i cukrzycę

Naukowcy dowiedli, że wywołana niewłaściwą dietą cukrzyca i otyłość jest dziedziczona epigenetycznie, bez względu czy mutacja pochodziła od ojca, czy matki. Choroba rodzica przechodzi na potomstwo, nawet jeżeli znalazło się w żeńskim ciele dzięki metodzie in-vitro, a przyszła matka w czasie ciąży odżywiała się zdrowo.

Chciała pocałować lwa. Zobacz jego reakcję

Wizyta w zoo może mieć różne zwroty akcji. Zwierzęta czasem są ospałe i niezainteresowane zwiedzającymi, a czasem wchodzą z nimi w interakcję. Zobaczcie, jak lew zareagował na pocałunek dziewczynki.

Rozwiązanie zagadki Trójkąta Bermudzkiego coraz bliżej. Nowy trop badaczy

Naukowcy są bliscy rozwiązania zagadki Trójkąta Bermudzkiego. Według nich za tajemniczymi zniknięciami statków i samolotów stoją... eksplozje metanu. W okolicy wybrzeża Norwegii na morskim dnie odkryto ogromne kratery, z których uwalniają się bąble metanu, mogące wybuchać. Być może to samo dzieje się w okolicach Bermudów.

Nowo narodzone prosię ziemne skradnie wasze serca

Mały kangurek? Nie, to mrównik afrykański, czyli prosię ziemne. Ten rzadki ssak przyszedł na świat w jednym z hiszpańskich ogrodów zoologicznych. Malec jest pod stałą opieką zarówno matki, jak i pracowników placówki.

Liposukcja to nie odchudzanie. Liposukcja to rzeźbienie

Liposukcja to odsysanie tłuszczu z różnych miejsc ciała. Zabieg nie zastępuje diety i ćwiczeń, a jedynie je wspomaga. - To jest sposób na wyrzeźbienie sylwetki - mówi Sebastian Kołodziej, specjalista medycyny estetycznej. Ile czasu trwa zabieg i jak przebiega? Kto nie może poddać się liposukcji?

Rząd wyda prawie 40 milionów na walkę z otyłością

Otyłość to jeden z największych problemów współczesnych ludzi. Coraz więcej osób z powodu nadmiaru zbędnych kilogramów podupada na zdrowiu. Co gorsza, mowa nie tylko o ludziach dojrzałych, ale i o dzieciach. Bo prawda jest taka, że Polacy to jeden z najbardziej otyłych europejskich narodów. Materiał "Faktów".

Piaskowe tornado? Nie, to diabełek pyłowy

Mieszkańcom hiszpańskiej Katalonii swoistą rozrywkę przyniósł wir pyłowy. Osiągają one wysokość nawet tysiąca metrów, na pierwszy rzut oka przypominają tornado, ale w rzeczywistości powstają w zupełnie innych warunkach.