Ciekawostki

Ciekawostki

"Hotel" dla nietoperzy czeka już na nowych lokatorów

Nietoperze zamieszkujące obszar Nadleśnictwa Elbląg tej zimy na pewno nie zmarzną. Leśnicy i pracownicy Parku Krajobrazowego Wysoczyzna Elbląska zaadaptowali starą, leśną piwnicę na przytulny "hotel" dla tych nocnych ssaków.

Biegnąca za wilkami, czyli Joanna Kowalczyk o swojej wyprawie

Joanna Kowalczyk to pasjonatka gór i górskich biegów ultra. Ma doktorat z biologii medycznej. To też mama sześciolatka, fotografka, podróżniczka. Prowadzi popularny blog Bieganizm. Podzieliła się z nami swoją ostatnią wyprawą w Beskid Żywiecki, gdzie tropiła... wilki.

Nie daj się chorobie. Pięć najczęstszych powodów przeziębień

Chyba każdemu z nas rodzice suszyli głowę o zakładanie czapki zimą. I niemal każdy z nas ,gdy tylko przekraczał próg domu idąc do szkoły, tę czapkę zdejmował. Czy słusznie? Według magazynu "Aktywny ranking" nienoszenie czapki zimą jest jedną z najczęstszych przyczyn przeziębień.

Tajemnica "krwawego deszczu" w Hiszpanii rozwiązana

Trudno wyjaśnić przerażający deszcz, który jakiś czas temu padał w Hiszpanii. Nawet badania naukowe, dotyczące ostatnich fenomenów pogodowych na południu Półwyspu Iberyjskiego, nie wyjaśniają zbyt wiele. Odkryto jednak, że czerwone zabarwienie spowodowane jest przez pewien gatunek mikroalg.

ESA będzie monitorować stan "zdrowia" roślin na Ziemi

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zamierza monitorować stan flory, poziom światła fluorescencyjnego i stresu roślin oraz jeden z najważniejszych procesów biochemicznych na Ziemi - fontosyntezę. Projekt ma poszerzyć wiedzę m.in. na temat zapotrzebowania produkcji żywności i pasz zwierzęcych.

Zakaz polowań na wilki. Teraz hodowcy drżą o swoje stada

Słowacki minister rolnictwa od listopada wprowadził całkowity zakaz polowań na wilki przy granicy z Polską. O strefę wolną od polowań zabiegali polscy przyrodnicy. Jednak hodowcy owiec obawiają się eskalacji wilczych ataków na ich stada.

El Nino wpłynęło na klimat. Tu susze, tam powodzie i cyklony

Cykliczna anomalia El Nino już spowodowała wiele zniszczeń wpływając na klimat całej Ziemi. W najbliższym czasie będzie przybierać na sile, by osiągnąć apogeum wraz z końcem roku. Jakich klęsk już z jego powodu doświadczyła nasza planeta, a jakie są wciąż przed nami?

Ogromna burza słoneczna może uderzyć w Ziemię. Skutki byłyby katastrofalne

Możliwe, że burza słoneczna o ogromnej sile uderzy niedługo w Ziemię. Zjawisko to zdarza się średnio co 150 lat i obecnie istnieje zagrożenie jego wystąpienia. Prezydencka Rada Doradców ds. Nauki i Technologii w Stanach Zjednoczonych wydała ostatnio dokument, który przedstawia plan działania w wypadku nastąpienia silnych rozbłysków na Słońcu.

Ziemia okradła Księżyc z wody

Według najnowszych badań, nasza planeta przechwyciła od Srebrnego Globu niektóre substancje lotne, w tym wodę. Według części naukowców doszło do tego po zderzeniu, po którym utworzyła się Ziemia i Księżyc. Analizy stawiają opór znanej idei w świecie naukowym.

Psychodeliczny Pluton. NASA publikuje niezwykłe zdjęcie

Od kiedy latem 2015 roku amerykańska agencja kosmiczna NASA po raz pierwszy opublikowała kolorowe zdjęcia Plutona, do dziś wszyscy zachwycają się tymi niezwykłymi obrazami. W tym tygodniu naukowcy z NASA zamieścili nowe zdjęcie lodowego ciała niebieskiego.