Ciekawostki

Ciekawostki

Pył znad Sahary pokonał Atlantyk i zawędrował nad Amazonię

Każdego roku do Amazonii dociera prawie 30 mln ton pyłu znad Sahary. Zdaniem naukowców to duża ilość. Nie należy jednak się tym martwić, a wręcz przeciwnie. Wraz z drobinkami pyłu do lasów deszczowych dociera ważny składnik odżywczy - fosfor. To m.in. dzięki niemu można podziwiać soczyście zielone dżungle.

Wiosna tuż-tuż? Na Podlasiu wylądował pierwszy bocian

Przysłowie głosi, że jedna jaskółka wiosny nie czyni. A bocian? Być może również nie, ale stanowi jednoznaczny sygnał, że wiosna tuż-tuż. Najprawdopodobniej pierwszy w Polsce czarno-biały ptak o charakterystycznie czerwonych nogach i dziobie pojawił się pod koniec lutego na Podlasiu w miejscowości Krynki.

Polacy zdobyli jedyny czynny wulkan Antarktydy

Kapitan Piotr Kuźniar oraz pięciu członków załogi jachtu SELMA EXPEDITIONS, która tydzień temu pobiła rekord świata w żegludze na południe, zdobyło wierzchołek wulkanu Erebus (3794 m) na Wyspie Rossa na Antarktydzie. - Jesteśmy z nich dumni - podkreślają pozostali członkowie załogi.

Pociąga Was wizja pracy na Antarktydzie? Polak, który tego doświadczył, dzieli się wrażeniami

Życie na mroźnym końcu świata nie wydaje się być spełnieniem marzeń. Gdzie nie spojrzeć - śnieg, lód, a odezwać się można do zaledwie kilku osób. Oraz, oczywiście, do całkiem pokaźnej liczby niezbyt przyjemnie pachnących pingwinów. Jan Maciej Rembiszewski, były kierownik stacji badawczej na Antarktydzie, w rozmowie z TVN24 wspomina jednak ten okres swojego życia jako "bardzo przyjemny".

Terrier spędził 30 minut w zamarzniętym jeziorze

Ośmioletni energiczny terrier Brody spędził ponad 30 minut w lodowatym stawie. Pies był w parku ze swoją właścicielką 12-letnią Bryanną Schug, która zjeżdżała na sankach w pobliżu jeziora. W trakcie zabawy zwierzak wpadł na taflę lodu. W odległości około 30 metrów od brzegu lód pękł, a pies utknął w dziurze. Na pomoc wezwano ratowników.

Żeglarze rekordziści z "Selmy" wspinają się na wulkan Erebus

Polscy żeglarze z jachtu SELMA EXPEDITIONS, którzy niedawno pobili rekord świata, dopływając najdalej na południe w historii, wspinają się na aktywny wulkan Erebus (3794 m n.p.m.) na Wyspie Rossa. Muszą się spieszyć ze zdobywaniem szczytu, bo niedługo - i to na cały rok - zamyka się Morze Rossa.

Leśnicy wyciągnęli dzika z pieca

Potrzeba było skoordynowanej pracy leśników, strażaków i weterynarza, żeby uwolnić dzika ze starego hutniczego pieca. Zwierzę wpadło do trzymetrowej dziury i o mały włos nie przypłaciło tego życiem.

Na Antarktydzie szukają listonosza. Warunek: musi lubić pingwiny

"Czy chciałbyś kąpać się tylko raz w miesiącu, mieszkać towarzystwie zaledwie trzech osób i 2000 śmierdzących pingwinów?". Tak zaczyna się ogłoszenie o pracę brytyjskiej placówki pocztowej Antarctic Heritage Trust. Szukają listonosza, który zamieszkałby na Anktartydzie na okres pięciu miesięcy.

Soczewki z trzykrotnym zoomem. Mrugnij, a obraz się powiększy

Już niedługo nie będziesz musiał wytężać wzroku, żeby dopatrzyć się numeru autobusu, który Ci uciekł. Dzięki nowym soczewkom dostrzeżesz go bez problemu. Naukowcy wynaleźli szkła kontaktowe, które są w stanie przybliżyć obraz aż trzykrotrnie.

Nocne niebo w świetle galaktyki Andromedy

Galaktyka Andromedy widoczna jest z Ziemi gołym okiem. Jenak odległość, jaka dzieli ją od Ziemi sprawia, że ledwo ją możemy dostrzec. Tom Buckley-Houston wykonał wizualizację, która pokazuje, jaki widok mielibyśmy nad naszymi głowami, gdyby galaktyka świeciłaby jaśniej.