Ciekawostki

Ciekawostki

Co zrobić, gdy szarżuje na nas słoń? Najlepiej zupełnie nic

Gdy na wycieczce po bezdrożach afrykańskiego parku narodowego natkniemy się na słonia dość nieprzyjaźnie do nas nastawionego, nie należy wpadać w panikę. Nawet jeśli kolos z trąbą przygotowuje się do szarży wprost na nas. O tym, że najlepiej jest wówczas nie robić nic, przekonuje nas film rejestrujący podobną sytuację.

Pszczoły z dostępem do Internetu. Rewolucja w pszczelarstwie?

Bułgarski wynalazca opracował program, który może zrewolucjonizować dzisiejsze pszczelarstwo. Smart Behave Management, czyli "Mądre zarządzanie zachowaniem" usprawni i ulepszy współpracę człowieka z owadami. Komputerowy program monitoruje zdrowie pszczół i będzie alarmował ich właściciela o przypadkach zanieczyszczenia miodu.

Dostał mandat za głośny wodospad. Teraz musi zapłacić ponad 1000 euro kary

Mieszkańcy włoskiego miasteczka Bellano nie mogą oglądać telewizji ani słuchać radia, bo nic nie słyszą. Spędzenie wolnego czasu w zaciszu swoich domów uniemożliwia im okoliczny wodospad. Na hałasy poskarżył się jeden z mieszkańców. Skarga wpłynęła do urzędu ds. ochrony środowiska. Teraz władze miasteczka będą musiały zapłacić karę w wysokości 1032 euro.

Siding Spring minęła Czerwoną Planetę

Kometa Siding Spring o włos minęła Czerwoną Planetę. Po godz. 20 naszego czasu kometa znalazła się najbliżej Marsa. Dotąd nie mieliśmy okazji obserwować tak bliskiego spotkania kosmicznych obiektów. Relację z tego wydarzenia można było śledzić na stronie tvnmeteo.pl.

Tornada i "bomby gorąca". IRIS odkrywa tajemnice Słońca

Słońce kryje przed nami coraz mniej tajemnic. Dzięki misji IRIS naukowcy znaleźli odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących naszej dziennej gwiazdy. Wiadomo już dlaczego zewnętrzna sfera Słońca jest cieplejsza od jego powierzchni oraz w jaki sposób powstaje wiatr słoneczny.

Ziemskie bieguny mogą się zamienić miejscami w trakcie naszego życia

Biegun południowy na miejscu północnego? Naukowcy podkreślają, że dla naszej planety nie byłoby to nic nietypowego. Proces przebiegunowania, czyli zamiana północnego bieguna geomagnetycznego z południowym, miał miejsce w dziejach planety wiele razy. Dotychczas uważano, że ten proces trwa przez setki tysięcy lat. Analiza magmy z dnia włoskiego jeziora wykazała, że "przeskok" o 180 stopni może nastąpić niepokojąco prędko.

Niezwykłe spotkanie Marsa i komety coraz bliżej

Naukowcy z NASA szacują, że 19 października dojdzie do bliskiego spotkania komety Siding Spring z Czerwoną Planetą. Obiekt przeleci obok Marsa z prędkością ponad 200 tys. km/h. Ten niezwykły moment obejrzą i zarejestrują roboty pracujące na powierzchni planety. Teraz NASA pokazuje światu animację zbliżenia.

Nawałnica w Alabamie zabiła dwie osoby

Intensywne opady deszczu i potężna nawałnica przeszły przez stan Alabama, zabijając co najmniej dwie osoby. W całym regionie zniszczone zostały samochody, domy i budynki użytkowe.

Naukowcy z Greenpeace zaatakowani w wodach pomiędzy Rosją a Alaską

Dwuosobowa załoga amerykańskiego odziału Greenpeace kilka dni temu badała podwodny świat. Najwyraźniej praca naukowców nie należy najbezpieczniejszych. Podczas podwodnego rejsu w Morzu Beringa pomiędzy Rosją, Alaską, członkowie organizacji zostali zaatakowani przez kałamarnice. To nieprzyjazne spotkanie zarejestrowali naukowcy. Materiał zamieszczono na jednym z portali społecznościowych Greenpeace.

12-latek z Sandomierza wysłał "w kosmos" jajka

Ma 12 lat i marzy o zostaniu lekarzem kosmicznym. Chemia, fizyka i astronomia interesują go "od zawsze". Wynikiem tej pasji było wysłanie do stratosfery kapsuły, w której umieszczono przepiórcze jajka. Celem eksperymentu jest zbadanie wpływu podróży „w kosmos” na białko i żółtko.

"Natura jest największym artystą". Reporter 24 w Kanionie Antylopy

To jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na świecie. Żeby się do niego dostać, trzeba wejść przez skalną szczelinę i zejść w dół po 20-metrowej, metalowej drabinie. A potem? "Wędrówka malowniczymi, wąskimi korytarzami, wyżłobionymi przez wodę z tzw. powodzi błyskawicznych" - opisuje swoją wizytę w Kanionie Antylopy w amerykańskim stanie Arizona Reporter 24 darekny.

Na ratunek głuszcom. Do Polski trafiło 40 kuraków

Puszczę Augustowską zasiedli 40 nowych lokatorów. Będą to jedne z najrzadziej spotykanych ptaków w Polsce - głuszce. Ich liczebność w naszym kraju bez przerwy spada. Lasy Państwowe informują, że zwierzęta te zostaną wypuszczone w leśne ostępy w listopadzie.

W kosmosie Halloween już się odbyło

Halloween to jedno z najhuczniej celebrowanych amerykańskich świąt. Jego symbolem jest wydrążona dynia ze świeczką w środku, strasząca wyciętymi oczami i upiornym uśmiechem. 8 października dokładnie tak samo wyglądała nasza dzienna gwiazda.

Jak leśnicy widzą las. Oto najlepsze zdjęcia w konkursie Lasów Państwowych

Nie, to nie jest kadr filmu o apokalipsie, tylko zwycięska fotografia IV konkursu fotograficznego "Lasy w obiektywach leśników". Jej autorem jest podleśniczy Karol Zalewski. Zdjęcie przedstawia bobrowisko w pobliżu wsi Salpik koło Giżycka. Mroku dodają uschnięte brzozy porastające bagno, pochmurne niebo i dwa majestatyczne łabędzie. Zobaczcie pozostałych zwycięzców.