Ciekawostki

Ciekawostki

Smok uziemiony. Historyczny moment dopiero w styczniu

SpaceX zamierza zapisać się na kartach historii. Prywatna, kosmiczna firma ma nadzieję, że rakieta wynosząca Dragona w przestrzeń, będzie mogła powrócić na Ziemię i bezpiecznie wylądować na barce, a nie jak było tej pory, wodować w Pacyfiku. Pierwsze podejście do lądowania odbędzie się podczas misji, której start przesunięto na 9 stycznia.

2014 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów?

To już prawie pewne. Ten rok był najcieplejszy od początku pomiarów czyli od 1880 roku. Naukowcy zgodnie potwierdzają, że według danych do tej pory 2014 rok może okazać się rekorodowo ciepły. Nie wykluczają również, że może to być najcieplejszy okres w historii na przestrzeni 4000 lat.

Zbędne kilogramy tracimy... wydychając je

Czy wiecie, gdzie podziewa się gubiony przez nas nadprogramowy tłuszcz? Powszechnie uważa się, że jest "palony" - zamieniany w energię, ciepło lub masę mięśniową. Tymczasem australijscy naukowcy dowodzą, że jest on... wydychany jako dwutlenek węgla i częściowo wydalany jako składnik potu lub moczu.

W święta USA świecą aż 1,5 raza mocniej

W okresie świątecznym USA świecą 1,5 raza mocniej. Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i meteorolodzy z NOAA oszacowali, że natężenie światła w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku jest większe nawet o 50 proc. w porównaniu do innych okresów.

"Odwrócony" wodospad. Ciekawe zjawisko w Irlandii

Sztormowa pogoda na morzu jest śmiertelnie niebezpieczna. Brzeg również nie jest wówczas najbezpieczniejszym miejscem. Nagranie z Irlandii pokazuje, że Matka Natura jest nie tylko porywcza, ale i niekoniecznie lubi podporządkowywać się prawom fizyki. Przynajmniej pozornie, bo tak zwany wodospad do góry nogami to zupełnie normalna rzecz.

Niebezpieczne promienie gamma pojawiają się podczas każdej burzy

Naukowcy odkryli, że w kazdej burzowej chmurze emitowane są - niebezpieczne dla człowieka - promienie gamma. Każdego dnia na świecie pojawia sie około 1100 wybuchów tego promieniowania. Czy w takim razie pasażerowie linii lotniczych, a także załoga samolotów mają się czego obawiać?

Prawie jak "Transcendencja". Naukowcy przeniosą mózg do robota?

Czy nasze myśli, wysyłane jako sygnały elektryczne, mogłyby żyć wiecznie w formie cyfrowej świadomości i być wszczepione do robota? Międzynarodowy zespół naukowców jest o krok bliżej od realizacji tego pomysłu. Jednak zanim uda się przeszczepić mózg człowieka, badacze podejmą próby przeniesienia mózgu robaka do niewielkiego robota.

Car Mikołaj I: „Dwaj generałowie, którym może zaufać Rosja, to generał Styczeń i generał Luty”

Pogoda wpływa dosłownie na wszystko, również na historyczne wydarzenia. Rozegrane starcia w innych warunkach pogodowych mogłyby się przyczynić, że mapa podziału politycznego, którą znamy dziś, wyglądałaby inaczej. Do najbardziej znanych wydarzeń historycznych, w których „pierwszą szablą” była pogoda była m.in. bitwa w lesie Teutoburskim, czy wyprawa Karola XII na Moskwę

To nie asteroida zabiła dinozaury? Naukowcy: przyczyną mogły być wulkany

Współcześnie obowiązująca teoria głosi, że około 66 mln lat temu ogromna asteroida zderzyła się z Ziemią, w rezultacie czego wyginęły dinozaury. Teraz naukowcy znaleźli dowody na podważenie tej koncepcji, a jako powód masowego wymarcia dinozaurów wskazują przede wszystkim wysoką aktywność wulkaniczną.

Czerwony zachód słońca: ludowa prognoza silnego wiatru

Piątkowy wieczór był wyjątkowo romantyczny. Niebo w niektórych rejonach naszego kraju przybrało czerwone odcienie. Autorem pięknych widoków jest sama natura. Reporterzy Kontaktu Meteo chwycili za aparaty i uwiecznili przepiękne pejzaże. Istnieją także wierzenia, że czerwony zachód słońca zwiastuje przybycie silnego wiatru i opadów deszczu.

Prawie 270 tysięcy ton plastiku pływa w wodach wszechoceanu

Ponad 5,25 bilionów pojedynczych plastikowych elementów, o łącznej masie 269 tysięcy ton, może pływać w wodach wszechoceanu - alarmują naukowcy. To pierwsze tego typu szacunki, bowiem dotychczas środowisko ekspertów nie posiadało tak dokładnych danych.

Rok z życia Srebrnego Globu w obiektywie sondy NASA

Naturalny satelita Ziemi, Księżyc, jest od zarania dziejów obiektem zainteresowań każdej kolejnej cywilizacji. Niegdyś wokół niego, podobnie jak wokół ogrzewającej nas gwiazdy dziennej, skupiało się całe życie religijne. Obecnie skupia raczej życie naukowe, na co dowodem jest m.in. orbitująca wokół niego sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Zamiast górskich wycieczek, wybrali spacer po tafli jeziora

Jeziora ukryte pomiędzy szczytami Tatr budzą zachwyt wielu miłośników górskich wędrówek. Ich oblicze jest ciekawe również zimą, kiedy woda w zbiornikach zamarza. Niektórzy nie mogą się oprzeć i spacerują po tafli zamarzniętego jeziora.

Dziewięć pikseli, które zachwyca naukowców. Zobacz zdjęcie, które zrobiono z odległości 1,2 mln km

Czy w dobie smartfonów z aparatami coraz częściej przewyższającymi jakością podstawowe modele aparatów ktoś jeszcze zachwyca się zdjęciem, na którym uchwycony obiekt ma zaledwie dziewięć pikseli szerokości? Okazuje się, że tak! Są to astronomowie, którzy na początku grudnia otrzymali fotografię planety karłowatej Ceres. Obraz został wykonany z odległości - uwaga- 1,2 mln km!