Ciekawostki

Ciekawostki

2015 rok będzie o sekundę dłuższy

W tym roku świat otrzyma jedną dodatkową sekundę. Do zmiany czasu dojdzie 30 czerwca. Tego dnia zegary pokażą 23:59:60 czasu UTC (Uniwersalny Czas Koordynowany).

Największy zespół gwiazd w pobliżu Ziemi szczegółowo zbadany

Gwiazda miliony razy jaśniejsza od słońca Eta Carinae została sfotografowana za pomocą kosmicznych i naziemnych teleskopów. Takie szczegółowe obserwacje tej bardzo niestabilnej gwiazdy pomogą przewidzieć, kiedy może nastąpić eksplozja, która może być spektakularnym widokiem.

Hubble podpatrzył Andromedę

Teleskop Hubble'a dostarcza nam pięknych zdjęć kosmosu. Tym razem na jego celowniku była Andromeda. By pokazać piękno tej galaktyki, kosmiczny teleskop wykonał 411 fotografii, które w połączeniu dały jej najbardziej dokładny obraz w historii.

Krąży wokół chłodniejszej gwiazdy, do złudzenia przypomina Ziemię

Podczas ostatniego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego naukowcy z NASA podzielili się najnowszym odkryciem. Teleskop Keplera dostrzegł osiem egzoplanet, z których trzy znajdują się w tzw. ekosferze, czyli w bezpiecznej odległości od macierzystej gwiazdy. Jeden z tych obiektów do złudzenia przypomina Ziemię.

Chcesz uniknąć przeziębienia? Zadbaj o swój nos!

Co robić, żeby nie chorować? To popularne pytanie, zwłaszcza zimą, kiedy wiele osób nie rozstaje się z chusteczkami higienicznymi i lekami. Jak więc unikać przeziębienia? Według naukowców przede wszystkim należy dbać o nos.

Czego dowiedzieliśmy się o oceanicznych wodach w 2014 roku?

Oceaniczne głębiny są pełne tajemnic. Z roku na rok dowiedujemy się o nich coraz więcej. Zobacz jaką wiedzę na ich temat zyskaliśmy w 2014 roku. W głównej mierze dotyczy ona polityki wód, zarządzania połowami, a także wielkości zanieczyszczenia i zwiększającego się poziomu światowego oceanu.

Izraelski emu-pędziwiatr na ulicach miasta

Kierowcy podróżujący ulicami izrealskiego miasta Hercljj, mogli podziwiać nie tylko uciekające za szybą krajobrazy, ale także równie szybko uciekające emu. Ani deszcz, ani czerwone światło nie zdołały zatrzymać rozpędzonego zwierzęcia.

Te cuda to dzieło siarczystego mrozu

Niska temperatura potrafi tworzyć niezwykłe dzieła, szczególnie jeśli materiałem, w którym miałby rzeźbić mróz, jest woda. Udowodnił to jeden z fotografów, który zrobił zdjęcia "dziełom" zimy napotkanym w węgierskim lesie.

Jedyna okazja, by podziwiać Lovejoy. W styczniu koniecznie spójrzcie w niebo

W nocy siódmego stycznia na niebie będziemy mogli zaobserwować lecącą kometę, która została odkryta przez australijskiego astronoma-amatora Terrego Lovejoya. Według szacunków obiekt minie Ziemię w odległości 70 mln km i będzie widziany gołym okiem. Warto go obserwować, bo zbliży się do Słońca po raz pierwszy i ostatni.

Pięć miejsc zasilanych potężnymi elektrowniami słonecznymi

Po świecie jest rozsianych wiele obiektów, które wymagają dobrego oświetlenia. Część z nich zasilana jest przez liczne kolektory słoneczne, w których dochodzi do konwersji energii promieniowania na ciepło. Zobaczcie listę pięciu miejsc, do których prąd jest dostarczany z potężnych elektrowni słonecznych.

Pijane ptaki... fałszują

Według najnowszych doniesień naukowców, ptaki będące pod wpływem alkoholu zachowują się podobnie jak ludzie. Po tym, jak naukowcy z Uniwersytetu w Oregonie podali zeberkom timorskim wysokoprocentowy trunek, ptaki zaczęły… fałszować.

Ciemna strona natury, czyli kataklizmy w 2014 roku

Co roku odnotowujemy różne katastrofy naturalne: huragany, erupcje wulkanów, trzęsienia ziemi. Te większe są tragiczne w skutkach i zbierają śmiertelne żniwo. Rujnują budżety dotkniętych przez nie krajów. Poniżej przypominamy Wam kilka katastrof, których sprawcą była natura.

Najpiękniejsze zdjęcia Kosmosu w 2014 roku

Kończy się kolejny rok pełen astronomicznych wydarzeń. Dzięki zaawansowanej technologii agencje kosmiczne dostarczają nam nie tylko wiedzę, ale również pełne walorów estetycznych ujęcia Wszechświata. Zobaczcie subiektywnie wybrane najpiękniejsze zdjęcia 2014.