Ciekawostki

Ciekawostki

Nastrój zależny od pogody? To może być choroba afektywna sezonowa

W lecie słonecznie i kolorowo, a zimą szaro i ponuro. O zły nastrój zdecydowanie można obwiniać pogodę i jej cykl roczny. Naukowcy nazywają to chorobą afektywną sezonową. Na przełomie października i listopada każdego roku cierpi na nią wiele osób. Nie można jednak się załamywać. Należy działać.

Orion gotowy. W pierwszą podróż ruszy 4 grudnia

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) poinformowała, że prace nad Orionem zostały zakończone. Czwartego grudnia rozpocznie się faza testowa pojazdu, która - jeśli się powiedzie - otworzy nowy rozdział w kosmicznej historii. Naukowcy wierzą, że dzięki zastosowanym technologiom człowiek na pokładzie Oriona poleci dalej niż kiedykolwiek.

72-latka uczulona na Wi-Fi. Przez fale radiowe ma nudności i boli ją głowa

Fale radiowe otaczają nas niemal wszędzie. Jednak nie wszystkich cieszy szeroki dostęp m.in. do bezprzewodowego internetu. Na świecie żyją ludzie, którym nowoczesny świat zewnętrzny z hotspotami i wszędobylskim Wi-Fi szkodzi. Przekonała się o tym jedna z mieszkanek Wielkiej Brytanii, która jest uczulona na fale radiowe.

Ziemia powstała jako mokra planeta?

Woda jest źródłem życia, niezbędnym do przetrwania dla wielu gatunków zwierząt. Morza i oceany zajmują ponad 70 proc. powierzchni naszej planety. Stanowią dom dla większości z nich. Obecność wody wyróżnia Ziemię spośród innych obiektów w Układzie Słonecznym, stąd przydomek - Błękitna Planeta. Naukowców jednak nurtują pytania: w jaki sposób znalazła się na Ziemi i kiedy?

Gudowski u Kuźniara zapowiedział pogodę

- Temperatura maksymalna od 8 stopni na Suwalszczyźnie do 13 na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany. Na Pomorzu słabe opady deszczu. Poza tym dość pogodnie - tak w piątek w poranku TVN24 pogodę zapowiedział Maciej Gudowski, którego głos już wkrótce będzie nas witał w II linii warszawskiego metra.

3 miliardy dolarów, by ratować znikające Jezioro Aralskie

Kiedyś było jednym z czterech największych jezior na świecie. Miejscowi nazywali je również morzem. Dzisiaj powierzchnia Jeziora Aralskiego jest mniejsza, aż o 75 proc. Teraz międzynarodowi darczyńcy oferują 3 miliardy dolarów na pomoc w ratowaniu słonego zbiornika wodnego. Region w pobliżu jeziora zamienił się w obszar klęski ekologicznej w wyniku radzieckich pomysłów irygacyjnych z lat 60.

Wyjątkowa chmura w obiektywie Reportera 24

Redakcja TVN Meteo otrzymała wyjątkowe zdjęcia chmur. Czujny Reporter 24 uchwycił na fotografii prawdopodobnie altostratus undulatus, które wyglądają jak pofalowane morze.

Doskonale zachowana "mamucia nastolatka" zwiedzi świat

Zamknięta w szklanym pudle, w którym czujniki utrzymują temperaturę poniżej 0 st. C, "mamucia nastolatka" imieniem Yuka to najcenniejszy artefakt rosyjskich naukowców. Eksperci mający do czynienia z okazem sprzed wielu tysięcy lat są zachwyceni jej stanem. W arktycznym mrozie doskonale zachowała się od trąby, przez mózg, po ogon - na jej ciele widać nawet rany zadane jej przez niedźwiedzia.

Stworzyli komórki, które atakują raka. Przełom w leczeniu nowotworów?

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda mają coraz większe szanse na stworzenie leku na raka. Eksperci wyprodukowali komórki macierzyste, które potrafią wydzielać substancje toksyczne dla komórek nowotworowych, nie niszcząc przy tym zdrowych komórek. Mimo że jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o przełomie, to badania dają wielkie nadzieje na przełom w leczeniu kolejnych zachorowań.

Aktywna plama słoneczna widoczna gołym okiem z powierzchni Ziemi

Dotychczas mało aktywna plama na Słońcu pokazuje na co ją stać. W przeciągu ostatnich dwóch dni wyemitowała dwa potężne rozbłyski, których wpływ zaobserwujemy w naszej atmosferze. Spostrzegawczemu reporterowi Kontaktu Meteo udało się sfotografować plamę z powierzchni Ziemi.

Kozica, homar i żółw. Mogą wyginąć za sprawą zmian klimatu

Nie ulega wątpliwości, że zmiany klimatu wpływają na różne elementy przyrody. Nie tylko flora musi przystosować się do nowych warunków panujących w atmosferze, ale także zwierzęta. Naukowcy z Durham udowodnili, że zmiany w atmosferze wpływają na bytowanie m.in. kozic alpejskich. Jednak nie tylko na nich zatrzymuje się negatywne działanie efektu cieplarnianego.

Jaki jest klucz istnienia życia na Ziemi?

Nominowany do Oscara za krótkometrażowy film animowany Tomasz Bagiński stworzył kolejne dzieło. Wraz z ekipą studia Platige Image nakręcił nasycony zachwycającymi efektami specjalnymi film, w którym aktor znany z serialu "Gra o tron" stawia widzom pytanie: co jest kluczem życia na Ziemi? W znalezieniu odpowiedzi pomóc nam może sonda Rosetta, od dekady ścigająca kometę.

Czym pachnie warkocz komety? Zgniłymi jajami, końskimi odchodami i migdałami

Naukowcy analizujący dane, jakie w ostatnich miesiącach pozyskał instrument pokładowy zainstalowany na ścigającej kometę sondzie Rosetta, nie mają wątpliwości: nie chcielibyśmy być na jej miejscu. Musielibyśmy wówczas wdychać "aromat" zgniłych jaj, końskich odchodów i duszącego, specyficznego zapachu dwutlenku siarki wraz z migdałowym, cierpkim zapachem cyjanowodoru.

Lodowce, które się nie topią. Zagadka Karakorum rozwiązana

Temperatura na Ziemi wzrasta, a w rezultacie tempo topnienia lodowców jest coraz szybsze. Na świecie istnieją jednak i takie lodowce, które nie podążają za tymi trendami i zamiast się topić - stają się coraz większe. To m.in. lodowce Karakorum. Dlaczego tak się dzieje? Tę zagadkę udało się rozwiązać całkiem niedawno naukowcom z Uniwersytetu Princeton.

Godzina snu w prezencie! Dziś przestawiamy zegarki

Najbliższej nocy dostaniemy godzinę w prezencie. Czeka nas zmiana czasu, podczas której cofniemy wskazówki naszych zegarków o godzinę. Oprócz Polski robi tak 70 innych krajów. Zyskana godzina niesie ze sobą także minusy. Zmiana czasu negatywnie wpływa na nasze zdrowie, a także psychikę.

Najpierw zdjęcie, potem śmierć. Lwy pokonały Polaków w Londynie

Łukasz Bożycki i Marek Kosiński, dwaj polscy fotografowie, zostali docenieni w prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej organizowanym przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i BBC. Walkę o główną nagrodę - Wildlife Photographer of the Year 2014 - przegrali jednak z Amerykaninem Michaelem Nicholsem. Zobacz najpiękniejsze prace artystów z całego świata.