Ciekawostki

Ciekawostki

Prawie jak "Transcendencja". Naukowcy przeniosą mózg do robota?

Czy nasze myśli, wysyłane jako sygnały elektryczne, mogłyby żyć wiecznie w formie cyfrowej świadomości i być wszczepione do robota? Międzynarodowy zespół naukowców jest o krok bliżej od realizacji tego pomysłu. Jednak zanim uda się przeszczepić mózg człowieka, badacze podejmą próby przeniesienia mózgu robaka do niewielkiego robota.

Car Mikołaj I: „Dwaj generałowie, którym może zaufać Rosja, to generał Styczeń i generał Luty”

Pogoda wpływa dosłownie na wszystko, również na historyczne wydarzenia. Rozegrane starcia w innych warunkach pogodowych mogłyby się przyczynić, że mapa podziału politycznego, którą znamy dziś, wyglądałaby inaczej. Do najbardziej znanych wydarzeń historycznych, w których „pierwszą szablą” była pogoda była m.in. bitwa w lesie Teutoburskim, czy wyprawa Karola XII na Moskwę

To nie asteroida zabiła dinozaury? Naukowcy: przyczyną mogły być wulkany

Współcześnie obowiązująca teoria głosi, że około 66 mln lat temu ogromna asteroida zderzyła się z Ziemią, w rezultacie czego wyginęły dinozaury. Teraz naukowcy znaleźli dowody na podważenie tej koncepcji, a jako powód masowego wymarcia dinozaurów wskazują przede wszystkim wysoką aktywność wulkaniczną.

Czerwony zachód słońca: ludowa prognoza silnego wiatru

Piątkowy wieczór był wyjątkowo romantyczny. Niebo w niektórych rejonach naszego kraju przybrało czerwone odcienie. Autorem pięknych widoków jest sama natura. Reporterzy Kontaktu Meteo chwycili za aparaty i uwiecznili przepiękne pejzaże. Istnieją także wierzenia, że czerwony zachód słońca zwiastuje przybycie silnego wiatru i opadów deszczu.

Prawie 270 tysięcy ton plastiku pływa w wodach wszechoceanu

Ponad 5,25 bilionów pojedynczych plastikowych elementów, o łącznej masie 269 tysięcy ton, może pływać w wodach wszechoceanu - alarmują naukowcy. To pierwsze tego typu szacunki, bowiem dotychczas środowisko ekspertów nie posiadało tak dokładnych danych.

Rok z życia Srebrnego Globu w obiektywie sondy NASA

Naturalny satelita Ziemi, Księżyc, jest od zarania dziejów obiektem zainteresowań każdej kolejnej cywilizacji. Niegdyś wokół niego, podobnie jak wokół ogrzewającej nas gwiazdy dziennej, skupiało się całe życie religijne. Obecnie skupia raczej życie naukowe, na co dowodem jest m.in. orbitująca wokół niego sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Zamiast górskich wycieczek, wybrali spacer po tafli jeziora

Jeziora ukryte pomiędzy szczytami Tatr budzą zachwyt wielu miłośników górskich wędrówek. Ich oblicze jest ciekawe również zimą, kiedy woda w zbiornikach zamarza. Niektórzy nie mogą się oprzeć i spacerują po tafli zamarzniętego jeziora.

Dziewięć pikseli, które zachwyca naukowców. Zobacz zdjęcie, które zrobiono z odległości 1,2 mln km

Czy w dobie smartfonów z aparatami coraz częściej przewyższającymi jakością podstawowe modele aparatów ktoś jeszcze zachwyca się zdjęciem, na którym uchwycony obiekt ma zaledwie dziewięć pikseli szerokości? Okazuje się, że tak! Są to astronomowie, którzy na początku grudnia otrzymali fotografię planety karłowatej Ceres. Obraz został wykonany z odległości - uwaga- 1,2 mln km!

Niewola zabiła w nich instynkt, ale jest ktoś, kto go przywraca. Bieliki uczą się latać

Ptaki, które większość swojego życia spędziły w klatkach, bardzo często nie potrafią latać. Dlatego też potrzebują kogoś, kto pokaże im, w jaki sposób można korzystać z wolności; kogoś, kto pokaże im, jak posługiwać się skrzydłami, by wzbijać się w przestworza. Takim ptasim trenerem jest Jaques Olivier Travers. Człowiek, który dla zwierząt gotów jest poświęcić swoje życie.

Mają krew mamuta. Teraz chcą go sklonować

Naukowcy z Rosji chcą sklonować mamuta. Jego szczątki, wraz z próbką krwi, znaleźli rok temu w lodowej trumnie na Syberii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, może już niedługo będziemy mogli zobaczyć to wymarłe zwierzę w ogrodach zoologicznych.

Afryka odczuwa zmiany klimatu, wywołane przez gazy cieplarniane sprzed 10 tysięcy lat

Gazy cieplarniane, które dostały się do atmosfery 10 tysięcy lat temu, zmieniły klimat Afryki. Spowodowały, że w niektórych regionach zaczął padać deszcz. W rezultacie suche pustynie zamieniły się w tętniące życiem sawanny. Szacuje się, że około 10 tys. lat temu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze było na podobnym poziomie, jak na początku rewolucji przemysłowej.

Wybudzona z kosmicznego snu. Sonda coraz bliżej Plutona

Po prawie dziewięcioletniej kosmicznej podróży amerykańska sonda kosmiczna zbudziła się ze snu. Przemierzyła ponad cztery i pół miliarda kilometrów w przestrzeni międzyplanetarnej po to, by zbliżyć się do Plutona. Kapsuła Nowe Horyzonty zacznie pracę na krańcu Układu Słonecznego już na początku 2015 roku.

Jeleń wszedł do domu. Pobuszował w kosmetykach

Do jednego z domów w Galloway w stanie New Jersey wtargnął jeleń. Wizyta zwierzęcia zszokowała właścicielkę, która szykowała w kuchni słodkie ziemniaczki. Jeleń szybko znalazł drogę do łazienki, w której szczególnie zainteresowały go kosmetyki.

Tajemnicza forma terenu na Marsie wprawia naukowców w zakłopotanie

Zarówno powierzchnia jak, i wnętrze Czerwonej Planety nadal stanowi zagadkę dla naukowców. Badacze obecnie zastanawiają się nad pochodzeniem zaskakującej formy terenu na powierzchni Marsa, której zdjęcie zrobił specjalny przyrząd HiRISE. Okazuje się, że wzniesienie nie jest jedyne na terenie, na którym występuje, tylko sąsiaduje z wieloma podobnymi rzeźbami.

Po co podbijać kosmos? By zrobić coś wielkiego i przypadkiem pożytecznego

Co przeciętny Kowalski ma z tego, że amerykańska agencja kosmiczna NASA z powodzeniem wystrzeliła na orbitę nowy model statku kosmicznego wyniesionego na potężnych rakietach wypalających setki litrów paliwa? - Różne technologie, które są odkrywane zupełnie przy okazji takiego lotu kosmicznego i potem trafiają do naszego życia codziennego - odpowiada bez namysłu Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.