Ciekawostki

Ciekawostki

Żyją jak pies z... żółwiem

Dolly i Sheldon uwielbiają bawić się razem w berka. I może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Sheldon jest żółwiem.

Policyjny pościg za bizonem

Na ulicach teksańskiego Round Rock miała miejsce nietypowa akcja policji. Radiowozy ruszyły w pogoń za zbiegłym... bizonem. Przeskoczył on ogrodzenie pod napięciem.

Na Mazowszu zostały zaledwie trzy dzierlatki

Dzierlatki - niewielkie ptaki z rodziny skowronków, które przed laty były nieodłącznym elementem polskich wsi i miast - znikają z Mazowsza. Według przyrodników jedynym miejscem, gdzie można je obecnie spotkać, jest Radom. Żyją tam tylko trzy ptaki - dwa samce i samica.

Czekali na niego jak na zbawienie. W Kalifornii nareszcie spadł śnieg

W górach Sierra Nevada w Kalifornii spadł śnieg. Przyniósł on nadzieję mieszkańcom rejonu na to, że zła sytuacją związana z gospodarką wodną poprawi się. W związku z małą ilością opadów śniegu w ostatnim sezonie zimowym teraz wody jest dużo mniej niż o tej samej porze rok temu.

Zielony szósty zmysł. Naukowcy chcą ustalić, co decyduje o kierunku wzrostu roślin

Podczas gdy dyskusyjną jest kwestia, czy rośliny posiadają pięć ludzkich zmysłów - wzrok, węch, słuch, smak i dotyk - bezdyskusyjny jest fakt, że posiadają zmysł grawitacji. Przetestowano go w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy usiłują ustalić, czym jest tzw. szósty zmysł roślin, umożliwiający im wzrost niezależnie, gdzie go dokonują - czy to na Ziemi, czy w kosmosie, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

"Przytulenie się" Neptuna do czerwonego karła dałoby obiekt zbliżony do Ziemi

Dzięki atmosferze życie na Błękitnej Planecie jest zabezpieczone - gdyby zniknęła, wiele organizmów nie zdołałoby przetrwać. Co by się stało, gdyby planeta miała zbyt dużo atmosfery? Część naukowców, z powodu coraz częściej odkrywanych ciał niebieskich podobnych do naszej Ziemi, zastanawia kwestia tego, jakie byłyby konsekwencje zbyt dużej ilości gazu otaczającego ciało niebieskie.

Ale jaja! Poznaj jajcarskie rekordy

Wielkanoc wszystkim kojarzy się przede wszystkim z jajkami. To one wyniesione w tym okresie na piedestał są malowane, ozdabiane a później święcone i konsumowane. Królują na naszych stołach pod różnymi postaciami. Zobacz zestawienie "naj" jajek, również tych związanych z nadchodzącymi świętami.

Jezioro Aralskie niczym malarska abstrakcja

Wyobraźmy sobie, że obraz uzyskany z kilku skanów radarowych to dzieło sztuki. Płótnem jest tutaj sól na odsłoniętym dnie wysychającego Jeziora Aralskiego, a farbami przepływająca w nim woda.

Zbadano kilka tysięcy mózgów by dowiedzieć się, jakie białko rozpoczyna "chorobowy łańcuch zdarzeń"

Po przeanalizowaniu ponad 3500 mózgów naukowcy zgromadzili dowody sugerujące, że tau - rodzaj białka występującego prawie wyłącznie w komórkach nerwowych - jest kluczowym elementem w chorobie Alzheimera. Nie jest ono, jak dotychczas sądzono, tylko luźno powiązane z chorobą. Zdaniem naukowców to właśnie białko tau jest głównym odpowiedzialnym za spadek funkcji poznawczych.