Ciekawostki

Ciekawostki

Ostrzegają przed burzami, a wcale nie pada. Co z tymi prognozami?

Dlaczego alerty pogodowe wydaje się dla województw, a pada jedynie lokalnie? - Prognoza jest tylko przybliżeniem procesów zachodzących w atmosferze. Zjawiska takie jak burze z deszczem bądź gradem mogą być zatem prognozowane tylko na obszar wielkości województwa - wyjaśnił synoptyk TVN Meteo.

Mleko z karalucha ma rozwiązać problem głodu na świecie

Naukowcy już od dawna wiedzą, że jeden z gatunków karalucha (Diploptera punctata) jest żyworodny i karmi małe swoim mlekiem, zupełnie tak, jak ssaki. Jego mleko jest bardzo pożywne, posiada trzy razy więcej energii niż mleko krowie. Uczeni traktują je jako pokarm przyszłości.

Ptaki żyjące w miastach są bardziej agresywne

Naukowcy z Politechniki i Uniwersytetu Stanowego Wirginii ustalili, że ptaki zamieszkujące przedmieścia południowo-zachodniej Wirginii są bardziej agresywne od swoich pobratymców żyjących z dala od terenów zurbanizowanych. Badania, na podstawie których postawili ten wniosek, opublikowano na łamach magazynu "Biology Letters".

Jeże są bardziej miejskie niż sądzono

Jeże chodzą po Ziemi od 15 milionów lat. Bez większego uszczerbku przetrwały postęp cywilizacyjny, co więcej - wręcz go wykorzystały, chętnie lokując się w miastach.

Zoolog: kwestia kleszczy staje się problemem psychologicznym

Zmiany klimatyczne, głównie ciepłe zimy, przyczyniają się do zwiększenia liczebności kleszczy - wskazuje większość naukowców. Zoolog Krzysztof Dudek twierdzi, że kwestia kleszczy, choć poważna, jest jednak często wyolbrzymiana i powoli staje się problemem psychologicznym.

Narodziny, życie i koniec wielkiego huraganu

Huragan to żywioł, który zazwyczaj trwa kilka dni. W tym czasie cyklon powstaje, rozwija się, osiągając największą moc i słabnie. Zdjęcia satelitarne pokazują, jak wygląda cały cykl życia tego zjawiska. Zobacz to na przykładzie tajfunu Nepartak.

Niezwykłe odkrycie naukowców. Bakterie mogą napędzać mikroelektrownie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego udowodnił, że naturalny ruch bakterii może napędzać mikroskopijne elektrownie wiatrowe lub inne maleńkie urządzenia budowane przez ludzi. Naturalnie organizmy te poruszają się chaotycznie, jednak badacze sprawili, że działają w bardzo zorganizowany sposób.

Zmiany klimatu niszczą lasy. Trzeba chronić je przed pożarami i magazynować wodę

Komisja Europejska dofinansuje trzy projekty Lasów Państwowych, które przyczynią się do adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu. Dwa z nich to kontynuacja działań związanych z retencjonowaniem wody w lasach. Projekty te były prowadzone przez Lasy Państwowe w ubiegłych latach. Trzeci to całkowicie nowa inicjatywa, dotycząca ograniczania skutków zagrożeń powodowanych pożarami lasów.

Chmura rotorowa przetoczyła się nad jeziorem

Wypoczywający na plaży nad jeziorem Michigan mieli niecodzienny widok. Wzdłuż wybrzeża przemknęła szeroka na cały akwen chmura, przypominająca wałek. Wyglądała jak wał szkwałowy, ale jej geneza nie wiąże się z burzą.

Czy upał utrudni walkę o medale?

5 sierpnia w Brazylii zaczną się Igrzyska Olimpijskie. Zdaniem meteorologów sportowcy będą walczyć o najlepsze wyniki przy upalnej i wilgotnej pogodzie, a to może wpłynąć na wyniki.