Ciekawostki

Ciekawostki

Zmiany klimatu bez wpływu naekstremalne zjawiska pogodowe

Mroźne zimy, podobne do tych, które dotknęły w ostatnim czasie wschodnie stany USA, nie są konsekwencją zmian klimatu, donoszą naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu i Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego. Według nich globalne ocieplenie w rzeczywistości prowadzi do zmniejszenia różnorodności temperatury, a co za tym idzie - do rzadszego występowania jej ekstremalnych wartości.

Najsłodszy terminator na świecie? Szop pracz

Jest milutki tylko z pozoru. Tak naprawdę to wielki szkodnik, a do tego prawdziwy terminator: potrafi przetrwać mrozy, wejdzie wszędzie, i zjada wszystko, od jagód po ptasie jaja. O kim mowa? Chodzi o szopa pracza. Pojawia się w coraz to nowych miejscach w Polsce.

Ile kilometrów ma ten maraton?

Dlaczego maraton ma taką a nie inną długość? Ile można wypić wina na trasie i pomimo tego (a może dzięki temu) wygrać bieg? Co wspólnego z tym dystansem miała królowa Wielkiej Brytanii? Sprawdźcie to w poniższym tekście.

Curiosity wykrył azot w kraterze,który był kiedyś jeziorem

Łazik Curiosity, przemierzający marsjańskie pustkowia, odkrył cząsteczki azotu. To pierwszy przypadek wykrycia tego pierwiastka na planecie. Według naukowców jest to dowód, że na Czerwonej Planecie miliardy lat temu panowały warunki, sprzyjające rozwojowi życia w formie znanej na Ziemi.

10. Półmaraton Warszawski -co zobaczą biegacze?

W Barcelonie trasa maratonu wiedzie tuż pod La Sagrada Familia, w Paryżu zawodnicy przebiegają u stóp wieży Eiffela, w Berlinie start i meta usytuowane są tuż przy Bramie Brandenburskiej. A co maratończykom ma do zaoferowania Warszawa?

Zima pełna rekordów: zaspy sięgały trzeciego piętra, a pługi odśnieżyły ponad 500 tys. km

Przyszła wiosna, dlatego nadszedł czas na podsumowanie sezonu zimowego. Amerykańscy meteorolodzy z Accuweather ukazują zimowe statystyki dla USA. Mróz i śnieg szczególnie dał się we znaki mieszkańcom wschodniej części USA, a numerem jeden wśród rekordzistów został Boston. Pługi pokonały tam ponad 500 tys. km - to większy dystans niż ten, który dzieli Ziemię od Księżyca.

Za "zmiany klimatu" trafił na badania psychiatryczne?

Gubernator stanu Floryda zakazał urzędnikom publicznego używania wyrażeń: "zmiany klimatu" oraz "globalne ocieplenie". Jeden z pracowników tamtejszego urzędu ochrony środowiska nie wiedział o tej zasadzie. W rezultacie trafił na przymusowy urlop oraz badania psychiatryczne, donoszą zagraniczne media.

Mamy wiosnę! Przyszła o 23.45

Wstąpienie Słońca w gwiazdozbiór Barana oznacza, że pożegnała się z nami astronomiczna zima. Tym samym ustąpiła miejsca swojej pogodniejszej "następczyni" - wiośnie. Stało się to dokładnie na kwadrans przed północą w piątek.

Zaćmienia Słońca datują ważne wydarzenia historyczne

Zaćmienie Słońca zaskoczyło króla Władysława Jagiełłę podczas jednej z wypraw, miało też przerwać starożytną bitwę między Medami a Lidyjczykami. Znane z przeszłości zaćmienia Słońca nawet dziś pomagają w ustaleniu dat odległych historycznych wydarzeń.