Ciekawostki

Ciekawostki

"Magiczny" pająk odkryty

Naukowcy z Indii znaleźli nowy gatunek pająka. Ze względu na jego niezwykły wygląd nadali mu imię po jednej z fikcyjnych postaci z serii powieści o Harrym Potterze. Zwierzę przypomina czarodziejski kapelusz - tiarę przydziału.

Świerk, jodła czy sosna? Które świąteczne drzewko wybrać

Spośród bożonarodzeniowych drzewek najdłużej w naszych domach będzie stała sosna, ale najpiękniej będzie pachniał świerk, szczególnie pospolity, który ma wartości aromaterapeutyczne - mówią łódzcy leśnicy. Radzą, by przed kupnem choinki sprawdzić czy jest świeżo ścięta i dbać o nią, by jak najdłużej zachowała swój urok.

Antarktycznej stacji zagraża odcięcie od lądu

Badacze przygotowują się do przeniesienia antarktycznej stacji badawczej, ponieważ może ona zostać odcięta od lądu przez rosnącą szczelinę w lodzie. Na szczęście to nowoczesna stacja, która może się przemieszczać.

Sztuczna czy prawdziwa?

Żywa czy sztuczna? To pytanie już niedługo zadamy sobie wybierając choinkę, dekorując nasze domy na święta. Jeżeli chcemy poczuć ich magię, a przede wszystkim zapach zdecydowanie powinniśmy rozważyć kupno tej prawdziwej. Nie obawiajmy się, wbrew pozorom, jest ekologiczna.

Mężczyźni chorują ciężej niż kobiety

Gdy mężczyźni są chorzy, często uważają to za koniec świata. Okazuje się, że to, iż podczas choroby mają się gorzej, niż kobiety może być prawdą. Nowe badania, opublikowane w serwisie Nature Communications sugerują, że istnieje ewolucyjna presja wywierana na organizmy, która sprawia, że symptomy choroby u kobiet są słabsze.

Obłoki pary nad amerykańskim jeziorem

Nad jednym z jezior w Stanach Zjednoczonych utworzyły się kłęby pary. Choć może wydawać się, że nad akwenem nisko zawisły chmury, tak naprawdę zbiornik paruje. To normalne zjawisko, zwłaszcza w okresie zimowym.

Łoś uwięziony w lodowej pułapce. Na pomoc ruszyli strażacy

Strażacy, którzy zostali wezwani na ratunek uwięzionemu w rzece łosiowi, musieli użyć siekier, aby go uratować. 225-kilogramowe zwierzę utknęło w niebezpiecznej pułapce i samo nie mogło się z niej wydostać. Zobacz, jak przebiegała akcja ratunkowa.

Naukowcy znaleźli ryby odporne na silne toksyny

Ewolucja ciężko pracuje nad tym, by ratować niektóre z miejskich ryb przed zmienionym przez człowieka środowiskiem. Atlantyckie ryby killifish, które występują w czterech silnie zanieczyszczonych ujściach rzek wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, przystosowały się do panujących tam warunków, uodporniając się na silnie toksyczne zanieczyszczenia przemysłowe, które normalnie by je zabiły.

Przygotuj się do zimowych podróży samochodem

Intensywne opady śniegu mogą sparaliżować drogi nawet w najbardziej rozwiniętych regionach. Zapominamy, że niskie temperatury są dla nas niebezpieczne nawet gdy podróżujemy samochodem. Jak przygotować się do podróży o tej porze roku?

Tatry z lotu ptaka. Niezwykłe zdjęcia polskich pilotów

Góry od zawsze zachwycają swoim pięknem. Zazwyczaj oglądamy je ze szlaków turystycznych lub miejscowości położonych na niższych wysokościach. Zdarza się jednak, że mamy szansę zobaczyć pasma górskie z niezwykłej perspektywy - z lotu ptaka.

Cesarskie cięcia mogą mieć wpływ na ewolucję

Badacze z Austrii sądzą, że porody chirurgiczne wpływają na ewolucję. Z powodu wąskiej miednicy matek dzieci nie mogą przyjść na świat w naturalny sposób. Przez to stosuje się tzw. cesarkę, a noworodki, które coraz częściej są wyjątkowo duże, dziedziczą kłopotliwe cechy anatomiczne. W wyniku tego w przyszłości najprawdopodobniej także będą miały cesarskie cięcie. Zobacz materiał "Polska i Świat".

Ziemia spowalnia, a my zyskujemy dłuższy dzień

Wydaje się, że każdy rok mija szybciej niż poprzedni, jednak astronomowie udowodnili, że dni stają się coraz dłuższe. Wpływają na to pływy morskie, poziom oceanów i siły elektromagnetyczne.

Krótszy sen sprzyja tyciu

Według badań krótszy sen może przyczynić się do tycia. Jak się okazuje, osoby, które śpią w nocy krócej niż siedem godzin jedzą w ciągu dnia równowartość czterech dodatkowych tostów.

Mężczyźni i kobiety patrzą inaczej

Przedstawiciele każdej z płci, patrząc na twarze przyswajają informacje wizualne w inny sposób. Według naukowców sugeruje to, że kobiety i mężczyźni postrzegają niektóre rzeczy w inny sposób.

Przygotowania do startu w regatach

- Lizbonę widzieliśmy tak naprawdę tylko z okien samolotów. Prosto z lotniska udaliśmy się do mariny, żeby taklować nasze łódki - mówi Szymon Ruban, który zdecydował się spełnić swoje marzenie o rejsie przez Atlantyk.

Sahara była kiedyś tropikalną dżunglą

Największa pustynia świata zaledwie 6 tysięcy lat temu była pokryta bujną zielenią. Badacz z Uniwersytetu w Teksasie stara się odkryć, co konkretnie przyczyniło się do tej zmiany.

Światło popielate i kosmiczne spotkanie

Za nami koniunkcja Księżyca i Wenus. W sobotnie popołudnie mieliśmy okazję zobaczyć pierwsze w tym miesiącu planetarno-księżycowe spotkanie. Prezentowało się wyjątkowo okazale dzięki wyższej pozycji Srebrnego Globu. Zobaczcie zdjęcia Reportera 24.