Ciekawostki

Ciekawostki

Masz chorobę lokomocyjną? Twój mózg może myśleć, że został otruty

Choroba lokomocyjna. Ta uciążliwa dolegliwość przeszkadza wielu z nas zarówno w krótkich, jak i dalekich podróżach samochodem. Skąd bierze się ta dolegliwość? Badania neurologa Deana Burnetta z Uniwersytetu Cardiff w Wielkiej Brytanii pokazują, że przyczyną dyskomfortu może być to, że nasz mózg czuje się... otruty.

Sezon ogórkowy trwa

Polacy słynną z zamiłowania do ogórków. Obszary, na których je uprawiamy sięgają blisko 20 tys. hektarów. Ponad 90% ich zbiorów jest w naszym kraju przetwarzana. Jakie ogórki najlepiej się do tego nadają? Kiedy je zbierać?

Odnaleziono kobietę o niesamowitych oczach

Neurolodzy z Wielkiej Brytanii po 25 latach poszukiwań odnaleźli kobietę z dodatkowym rodzajem receptora wzroku odpowiedzialnym za rozróżnianie kolorów. Przeciętny facet rozróżnia (w powszechnej opinii) tylko trzy podstawowe kolory. Ta kobieta może zawstydzić nie tylko panów.

Czy nowotwór będzie uleczalny? Nowe terapie

Nadchodzi postęp w dziedzinie leczenia chorych na raka. Podczas VI Letniej Akademii Onkologicznej dla dziennikarzy eksperci oznajmili, że skuteczność leczenia nowotworów wciąż wzrasta. Poprawić ma się również jakość życia osób cierpiących na tę chorobę.

Pierwsza przygoda malajskiego tapira

Uroczy mały tapir o imieniu Solo przyszedł na świat 11 lipca w leżącym w Wielkiej Brytanii Chester Zoo. Dziś, pod czujnym okiem mamy, stawia swoje pierwsze kroki na świeżym powietrzu. Jest pierwszym osobnikiem ze swojego gatunku, który urodził się w angielskim zoo. Jego pojawienie się jest niezwykle ważnym wydarzeniem, gdyż ma przyczynić się do przedłużenia gatunku, który jest zagrożony wyginięciem.

Wrony wciąż zaskakują inteligencją

Wrony z Nowej Kaledonii potrafią rozwiązywać logiczne zagadki, czy też budować własne narzędzia. Ostatnio naukowcy zauważyli, że ptaki te używają tych narzędzi do przenoszenia pożywienia i innych rzeczy. Jakie jeszcze umiejętności posiadły ptaki z rodziny krukowatych?

Ciężarne delfiny "śpiewają" swoim młodym. Nadają im wtedy imiona

Inteligencja delfinów nie przestaje nas zadziwiać. Najnowsze badania zdają się tylko potwierdzać to, jak wysoko rozwinięte są te zwierzęta. Według naukowców ciężarne delfiny "śpiewają" swoim nienarodzonym młodym, a także kiedy przyjdą już na świat. Według badaczy w ten sposób mogą nadawać imiona potomstwu.

Jak zachować długowieczność? Poznaj rady 104-latka

Shigeaki Hinohara to japoński lekarz, z którego wiele osób powinno brać przykład. Dzięki swojemu podejściu do życia i diecie, jaką stosuje, ma już 104 lata. Co zrobić, by żyć tak długo? Zobacz, co zaleca sędziwy Japończyk.

Ćma gigant z "głową węża"

Niezwykły okaz ćmy, który żyje zaledwie kilka tygodni odnaleziono w Chinach. Piękne skrzydła tych owadów przywodzą na myśl drapieżną głowę węża. Najbardziej imponująca jest jednak jej rozpiętość, która sięga aż 30 centymetrów.