Gdy fitoplankton zawiedzie, tlen w atmosferze nie będzie nadawał się do użytku, bo najzwyczajniej go zabraknie. Katastrofa związana z globalnym ociepleniem może doprowadzić do "uduszenia" życia na Ziemi.
Spadający poziom tlenu może stać się o wiele większym zagrożeniem dla życia na Ziemi niż powodzie.
Badania prowadzone przez Sergeia Petrovskiego, profesora Matematyki Stosowanej na Uniwersytecie Leicester, wykazały, że wzrost temperatury oceanów o około 6 st. C (który niektórzy naukowcy prognozują na 2100 rok) może spowodować zatrzymanie produkcji tlenu przez fitoplankton. Ma to się stać poprzez nieprawidłowe zachodzenie procesu fotosyntezy.
Możemy się udusić
- Globalne ocieplenie skupia uwagę naukowców i polityków już od mniej więcej 20 lat. Dużo zostało powiedziane o jego tragicznych w skutkach konsekwencjach. Prawdopodobnie najbardziej znanym z nich są globalne powodzie, do których miałyby dojść na skutek roztopienia się antarktycznego lodu, gdyby ocieplenie przekraczało o kilka stopni temperaturę sprzed epoki przemysłowej. Teraz jednak okazuje się, że nie jest to największe zagrożenie, jakie ocieplenie może przynieść ludzkości - twierdzi Petrovski.
- Około dwie trzecie tlenu znajdującego się w ziemskiej atmosferze jest produkowane przez fitoplankton, znajdujący się w oceanach. Zatem wstrzymanie funkcji fitoplanktonu spowodowałoby wyczerpanie się tlenu w atmosferze w skali globalnej. Efektem może być wymieralność gatunków, zarówno wśród zwierząt, jak i ludzi - dodaje naukowiec.
Szukaliśmy nie tam gdzie trzeba
Grupa naukowców opracowała nowy model produkcji tlenu w oceanach, który uwzględnia podstawowe interakcje w społeczności planktonu, m.in. produkcję tlenu przez fotosyntezę, jego zużycie przez oddychanie i spożycie fitoplanktonu przez zooplankton.
Główny nurt badań często skupia się na cyklu dwutlenku węgla i na tym, że to CO2 głównie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Jednak kilku naukowców zbadało wpływ zmian klimatu na produkcję tlenu w oceanach. Ich prognozy są co najmniej niepokojące.
Autor: zupi/jap / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: NOAA Photo Library