Ciekawostki

Ciekawostki

Szczęście ma smak śledzia

"Jedzmy śledzie", apelują naukowcy. Te i inne tłuste ryby wspaniale działają na nasze samopoczucie. Pomagają walczyć z sezonowym zaburzeniem afektywnym, czyli obniżeniem nastroju w końcówce zimy i przedwiośniu.

Wyginął 11 tysięcy lat temu. Teraz znaleziono jego szczątki

W północnej Rosji na brzegu rzeki znaleziono szczątki młodego nosorożca włochatego - przedstawiciela gatunku, który już dawno wymarł. Znalezisko, które w dobrym stanie przetrwało wieki w wiecznej zmarzlinie, zostało nazwane przez lokalnych paleontologów sensacyjnym odkryciem.

Polska "odzyskuje" tereny użytkowe. Coraz mniej niewybuchów w lasach

Oczyszczanie polskich poligonów - według projektu rekultywacji zdegradowanych i powojskowych terenów Lasów Państwowych - dobiega końca. Z 24 tys. ha obszarów, które zaplanowano przebadać, przejrzano już 22 tys. ha. Na "odzyskanych" terenach powstaną m.in. ścieżki rowerowe.

Dziś ostatni dzień zimy. Meteorologicznej. Trzeba to uczcić!

Dziś ostatni dzień zimy - meteorologicznej. W różnych częściach Polski postanowiono różnie go uczcić. Niektórzy podjęli się podziemnego morsowania, a płetwonurkowie przez dwie godziny pływali w wodzie o temperaturze 2 st. C. Ciekawi jesteśmy jak Wy spędzacie ten dzień. Czekamy na Wasze zdjęcia i filmy na Kontakcie Meteo.

Sześć erupcji na minutę. Zobacz niesamowite wideo

Mała wulkaniczna wyspa na Pacyfiku - Nishino-shima - wciąż się powiększa. Wciąż, czyli od lat 70. ubiegłego wieku. Powyższe wideo pokazuje najnowsze erupcje z końca lutego. Japońska straż graniczna obliczyła, że w szczytowym momencie było do sześciu wybuchów na minutę.

Kompleksowo przebadali Ziemię. Wiemy o niej coraz więcej

Każdy z nas co roku przechodzi gruntowne badania, które określają nasz stan zdrowia i pozwalają wykryć ewentualne choroby. Ziemia też powinna być tak badana - stwierdzili naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) i rozpoczęli projekt jej kompleksowej obserwacji. Od lutego 2014 r. wystrzelili w kosmos pięć nowych satelitów obserwacyjnych, dzięki którym wiemy o naszej planecie coraz więcej.

Pył znad Sahary pokonał Atlantyk i zawędrował nad Amazonię

Każdego roku do Amazonii dociera prawie 30 mln ton pyłu znad Sahary. Zdaniem naukowców to duża ilość. Nie należy jednak się tym martwić, a wręcz przeciwnie. Wraz z drobinkami pyłu do lasów deszczowych dociera ważny składnik odżywczy - fosfor. To m.in. dzięki niemu można podziwiać soczyście zielone dżungle.

Wiosna tuż-tuż? Na Podlasiu wylądował pierwszy bocian

Przysłowie głosi, że jedna jaskółka wiosny nie czyni. A bocian? Być może również nie, ale stanowi jednoznaczny sygnał, że wiosna tuż-tuż. Najprawdopodobniej pierwszy w Polsce czarno-biały ptak o charakterystycznie czerwonych nogach i dziobie pojawił się pod koniec lutego na Podlasiu w miejscowości Krynki.

Polacy zdobyli jedyny czynny wulkan Antarktydy

Kapitan Piotr Kuźniar oraz pięciu członków załogi jachtu SELMA EXPEDITIONS, która tydzień temu pobiła rekord świata w żegludze na południe, zdobyło wierzchołek wulkanu Erebus (3794 m) na Wyspie Rossa na Antarktydzie. - Jesteśmy z nich dumni - podkreślają pozostali członkowie załogi.

Pociąga Was wizja pracy na Antarktydzie? Polak, który tego doświadczył, dzieli się wrażeniami

Życie na mroźnym końcu świata nie wydaje się być spełnieniem marzeń. Gdzie nie spojrzeć - śnieg, lód, a odezwać się można do zaledwie kilku osób. Oraz, oczywiście, do całkiem pokaźnej liczby niezbyt przyjemnie pachnących pingwinów. Jan Maciej Rembiszewski, były kierownik stacji badawczej na Antarktydzie, w rozmowie z TVN24 wspomina jednak ten okres swojego życia jako "bardzo przyjemny".