NASA po raz kolejny opublikowała niezwykłe zdjęcie Ziemi. Widać na nim Księżyc przechodzący przed naszą planetą. Obraz został zarejestrowany dzięki kamerze EPIC, która znajduje się na sondzie DSCOVR.
Niezwykły obraz uchwyciła amerykańska sonda kosmiczna Deep Space Climate Observatory (DSCOVR). Powierzchnia naszego satelity jest oświetlona przez Słońce. Zdjęcie to jest tym bardziej fascynujące, że widać na nim "ciemną", niezbyt dobrze zbadaną, stronę Księżyca, której nie widzimy z Ziemi.
Kamera EPIC
Niezwykłe zdjęcia wykonało urządzenie Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC). To teleskop i kamera z matrycą CCD o rozdzielczości czterech megapikseli, zainstalowane na sondzie DSCOVR, która znajduje się na orbicie ok. 1,6 mln km od Ziemi. Kamera EPIC zapewnia codzienne obserwacje ozonu, roślinności, wysokości chmur i aerozoli w powietrzu. Zdjęcia, na których Ziemia i Księżyc znajdują się razem, powstają mniej więcej dwa razy w roku, gdy orbita sondy DSCOVR przecina płaszczyznę orbity Księżyca.
Obrazy, na których widać przejście Księżyca przed Ziemią, zostały wykonane podczas pięciogodzinnego przelotu sondy 16 lipca 2015 roku.
"Ciemna" strona Księżyca
Niewidoczna strona Księżyca po raz pierwszy została zaobserwowana w 1959 roku, gdy bezzałogowa sonda Łuna 3 dostarczyła zdjęcia. Od tamtej pory "ciemna" strona naszego satelity była uwieczniana podczas kilku misji NASA oraz innych agencji kosmicznych.
Z Ziemi zawsze widzimy jedną stronę Księżyca. Dzieje się tak dlatego, że znajduje się on w synchronicznej rotacji. Oznacza to, że jego okres obrotu wokół własnej osi jest równy okresowi obiegu wokół Ziemi.
Obrazy, które tworzy EPIC są generowane przez połączenie trzech oddzielnych ekspozycji monochromatycznych, wykonywanych przez kamerę w krótkich odstępach czasu. Urządzenie robi serię 10 zdjęć, używając różnych filtrów spektralnych - od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni. EPIC wykorzystuje trzy kanały barwne: czerwony, zielony i niebieski.
Autor: zupi/map / Źródło: earthobservatory.nasa.gov, wikipedia