Wojciech Jaruzelski

Wojciech Jaruzelski

W wieku 90 lat zmarł w Warszawie Wojciech Jaruzelski. Były pierwszy sekretarz PZPR, generał Ludowego Wojska Polskiego i twórca stanu wojennego, sądzony w procesie autorów stanu wojennego oraz masakry na Wybrzeżu w 1970 r.

Gen. Wojciech Jaruzelski, po czteromiesięcznym pobycie w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, rozpoczął rehabilitację w 21 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Busku-Zdroju - poinformował tej placówki, dr Bernard Solecki.

Stan zdrowia gen. Wojciecha Jaruzelskiego poprawił się i w ciągu kilku dni zapadnie decyzja, czy może zostać wypisany ze szpitala - poinformował w środę rzecznik Wojskowego Instytutu Medycznego, płk Grzegorz Kade.

Gen. Wojciech Jaruzelski przeszedł w ubiegłym tygodniu zabieg urologiczny, jego stan jest stabilny, generał pozostanie jeszcze przez jakiś czas w szpitalu - poinformował we wtorek rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego płk Grzegorz Kade.

Gen. Wojciech Jaruzelski jest w szpitalu - poinformował w piątek płk Grzegorz Kade, rzecznik prasowy Centralnego Szpitala Klinicznego MON. - Powodem hospitalizacji było zakażenie układu moczowego z towarzyszącą gorączką oraz osłabieniem. Aktualnie stan chorego jest stabilny, zadowalający - poinformował rzecznik. Ujawnił, że gen. Jaruzelski został przyjęty do placówki w czwartek.

Antysemickie czystki, tłumienie protestów robotniczych, wprowadzenie stanu wojennego - wyliczał w "Kawie na Ławę" Jarosław Gowin z PO grzechy Wojciecha Jaruzelskiego. - Kardynał Ratzinger był w Hitlerjugend i co z tego? - kontrował Robert Kwiatkowski z Europy Plus, a Leszek Miller z SLD podkreślał, powołując się na raport CIA, że generał wprowadzając stan wojenny uratował 200 tys. Polaków.

Gen. Wojciech Jaruzelski obchodzi w sobotę 90. urodziny. Z tej okazji w jednym z warszawskich hoteli zorganizowano zamknięte spotkanie, w którym udział biorą m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski i Jerzy Urban. "Jaruzelski to zdrajca i morderca!" oraz "Ubij komucha, ubij komucha" - krzyczeli protestujący przed hotelem.

To wygląda jak paradoks historii. W PRL takie procesy toczyłyby się szybko, wyroki zapadałby surowe, a stanem zdrowia oskarżonych nikt by się nie przejmował. Ale! Kluczowe "ale". W demokratycznym kraju zasady są inne. Musi być dowód, żeby była wina. Jak dotąd nikt z PRL-owskiego aparatu władzy nie został uznany winnym. Procesy generałów Kiszczaka i Jaruzelskiego zostały zawieszone. Stanisław Kania został uniewinniony.

Wojciechowi Jaruzelskiemu, jako postaci absolutnie nietuzinkowej, należy się szacunek - takie będzie przesłanie księgi jubileuszowej, której przygotowanie wspiera SLD. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", ukaże się ona z okazji 90. urodzin generała, które przypadają 6 lipca.

Stanisław Kania, były I sekretarz KC PZPR jest już prawomocnie uniewinniony ws. stanu wojennego - takie orzeczenie wydał w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Jednocześnie sąd potwierdził, że stan wojenny wprowadzono nielegalnie. Sam Kania powiedział po ogłoszeniu wyroku, że czuje ogromną ulgę. IPN zapowiedział już, że rozważy kasację do Sądu Najwyższego.

Lewica nie chce już przepraszać za PRL, bo jak twierdzi, skrucha została wyrażona. Ostatnia awantura o sejmową uchwałę w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka nie dziwi, jeśli przeczyta się słynną czerwoną książeczkę, czyli wydany na początku maja "Niezbędnik historyczny lewicy". Materiał programu "Czarno na białym".