Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Wszyscy musimy upewnić się, że po szczycie w Warszawie Sojusz będzie silniejszy i bardziej elastyczny - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu w Brukseli z Andrzejem Dudą. Polski prezydent mówił z kolei, że celem szczytu powinny być decyzje o wzmocnieniu Europy Środkowej i południowej flanki NATO. Duda wspomniał też o potrzebie prowadzenia dialogu z Rosją.

Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Brukseli w niedzielę wieczorem. To jego pierwsza zagraniczna podróż w tym roku. Na miejscu prezydent spotka się m.in. z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. - To będzie spotkanie absolutnie w cztery oczy - mówił przed odlotem prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- W 2016 r. odbędą się w Polsce ważne wydarzenia międzynarodowe: szczyt NATO w Warszawie, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz obchody rocznicy chrztu Polski - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerki. W pierwszym półroczu prezydent Andrzej Duda odwiedzi m.in. Niemcy, Włochy i USA.

Prezydent Andrzej Duda 18 stycznia w Brukseli spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, a w Mons z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie gen. Philipem Breedlove’em - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- Nic nie wskazuje na to, by porozumienia z Mińska miały zostać zrealizowane na czas, dlatego sankcje wobec Rosji powinny zostać odpowiednio przedłużone - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Polska uruchomi dla Ukrainy linię kredytową wysokości 4 mld zł - oznajmił Petro Poroszenko po rozmowach z Andrzejem Dudą. Prezydent RP ocenił, że nic nie wskazuje, by porozumienia z Mińska zostały zrealizowane na czas, a sankcje nałożone na Rosję powinny być przedłużone.

We wtorek rozpoczyna się oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Tego dnia będzie rozmawiał z prezydentem Petrem Poroszenką i premierem Arsenijem Jaceniukiem. Jak poinformował minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski, głównym celem wizyty prezydenta w Kijowie jest "ustanowienie na nowo wektorów współpracy polsko-ukraińskiej".

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w niedzielę po południu wizytę w Watykanie. Wieczorem prezydent z żoną wzięli udział w mszy świętej w Bazylice św. Piotra w Watykanie przy grobie świętego Jana Pawła II, koncelebrowanej przez kilkudziesięciu polskich księży.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką udał się w niedzielę do Watykanu. Dzień później para prezydencka zostanie przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka. Odbędzie się spotkanie z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem. Prezydent odznaczy polskich duchownych pracujących w Stolicy Apostolskiej.

Przywódcy krajów członkowskich NATO stanowiących wschodnią flankę sojuszu zdecydowali w Bukareszcie o przyjęciu wspólnego stanowiska ws. przyszłej obecności wojsk w Europie Środkowo-Wschodniej. W deklaracji podkreślili, że winna obecnej sytuacji w Europie jest Rosja, która "dokonała nielegalnej aneksji Krymu" i prezentuje "agresywną postawę" wobec swoich sąsiadów. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.