Watykan

Watykan

Papież: niesprawiedliwość i brak szans wywołują przemoc

Nie ma demokracji, gdy jest głód, nie ma rozwoju, gdy panuje ubóstwo, nie ma sprawiedliwości przy nierównościach - powiedział we wtorek papież Franciszek sędziom z obu Ameryk, od Argentyny po Kanadę, obradującym w Watykanie na temat praw socjalnych.

Papież ustanawia nowe normy dotyczące zgłaszania pedofilii

Papież Franciszek ogłosił nowe normy dotyczące walki z pedofilią w Kościele. W opublikowanym w czwartek dokumencie wyznaczył procedury w sprawie zgłaszania przypadków molestowania i przemocy seksualnej oraz rozliczania biskupów z ich działań.

Koszary Gwardii Szwajcarskiej w Watykanie do przebudowy

55 milionów franków szwajcarskich,czyli około 48 milionów euro ma kosztować generalna przebudowa i modernizacja koszar Gwardii Szwajcarskiej. Prace te są konieczne, bo obecny historyczny budynek jest w złym stanie, ciasny i nie spełnia obowiązujących norm - wyjaśniono.

"Szczególną myśl kieruję w stronę dzieci wyczerpanych głodem i wojną"

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego modlił się w intencji Bliskiego Wschodu i mieszkających tam chrześcijan, za ofiary wojny w Jemenie, konfliktu w Libii, a także za ofiary niedzielnej serii ataków na Sri Lance. Prosił też o "pocieszenie" dla mieszkańców wschodniej Ukrainy.

Papież ostrzega przed "kamieniem grzechu"

Podczas mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w Watykanie papież Franciszek mówił, że nie można dać się przytłoczyć przez "kamień" grzechu. Dodał, że Wielkanoc to "święto usuwania kamieni". Kościół, podkreślił, nie może tracić ducha w obliczu niepowodzeń.

Walczy o środowisko, chciała rozmawiać z papieżem. Franciszek spełnił prośbę

Papież Franciszek spotkał się w środę w Watykanie z 16-letnią szwedzką aktywistką Gretą Thunberg, inicjatorką strajków szkolnych w obronie klimatu. Do krótkiego spotkania doszło na zakończenie papieskiej audiencji generalnej. Franciszek podziękował jej za zaangażowanie w obronie środowiska - relacjonował rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti.

Franciszek ucałował stopy skonfliktowanych polityków. Prosił ich o utrzymanie pokoju

W niemającym precedensu geście papież Franciszek schylił się i pocałował stopy skonfliktowanych przywódców trwającej do niedawna w Sudanie Południowym wojny domowej. Papież spotkał się z nimi w czwartek w Watykanie, dokąd zaprosił ich na dwudniowe rekolekcje w intencji pokoju w tym kraju. - Pamiętajcie, że wraz z wojną traci się wszystko - mówił.

Nietypowe zachowanie Franciszka na spotkaniu z wiernymi

Nagranie, na którym papież Franciszek nie pozwala wiernym ucałować swego pierścienia, wywołało szereg pytań ze strony katolickich komentatorów. Krytycznie nastawiony do papieża konserwatywny portal LifeSiteNews określił to jako "niepokojące". Papież Franciszek "chce dialogu z wiernymi, a nie traktowania go jak świętej relikwii" - tłumaczył to zachowanie jego biograf.