Watykan

Watykan

"Rekordowa" liczba zgłoszeń pedofilii napływająca do Watykanu. "To tsunami"

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary, zajmująca się przypadkami pedofilii wśród duchowieństwa odnotowała w tym roku masowy napływ doniesień o takich nadużyciach. Zgłoszono ich dotąd tysiąc. - To tsunami - komentuje John Joseph Kennedy, szefa biura sekcji dyscyplinarnej w kongregacji. Wśród krajów, z których napłynęły doniesienia, wymieniono Polskę.

"Zróbmy coś, zanim będzie za późno". Wspólny apel papieża i sekretarza generalnego ONZ

Papież Franciszek i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nagrali w Watykanie wspólne przesłanie, w którym zaapelowali o pomoc osobom wykluczonym, dotkniętych głodem, ubóstwem czy wojną. W orędziu papież zanegował wykorzystywanie religii do przemocy, a także skrytykował wyścig zbrojeń i zbrojenie nuklearne. Obaj zaapelowali też o troskę o Ziemię. - Zróbmy coś, zanim będzie za późno - wezwali.

Franciszek znosi tajemnicę papieską w postępowaniach o pedofilię

Postępowania dotyczące nadużyć seksualnych dokonywanych przez duchowieństwo wobec nieletnich oraz próby tuszowania takich czynów przez przedstawicieli władz kościelnych nie będą dłużej objęte tajemnicą papieską - głosi dokument opublikowany przez Watykan we wtorek.

"Nawet odstraszanie nuklearne może stworzyć jedynie złudne bezpieczeństwo"

Papież Franciszek w ogłoszonym w czwartek orędziu na Światowy Dzień Pokoju przestrzegał przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa. "Wojna często zaczyna się od nietolerancji wobec odmienności drugiego, co wywołuje chęć posiadania i wolę panowania" - napisał. Dodał też, że "nawet odstraszanie nuklearne może stworzyć jedynie złudne bezpieczeństwo".

W kraju chcą jego dymisji. Muscat złożył "ostatnią wizytę" papieżowi

Premier Malty Joseph Muscat złożył w sobotę prywatną wizytę papieżowi. Franciszek przyjął go na audiencji mimo skandalu, jaki trwa na wyspie w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Szef maltańskiego rządu zapowiedział, że w styczniu przyszłego roku złoży dymisję.

Zapłonęły światła na choince w Watykanie. Papież o "banalnych i komercyjnych" symbolach świąt

W czwartek wieczorem zapłonęły lampki na choince na placu św. Piotra. Odsłonięta została też ustawiona obok szopka. Wcześniej podczas spotkania z ofiarodawcami drzewka i żłóbka papież Franciszek oświadczył, że "usuwa się znaki chrześcijańskie po to, by pozostawić tylko te banalne i komercyjne". Jak ocenił, "świat czasem boi się pamiętać o tym, czym naprawdę jest Boże Narodzenie".

Polski kardynał apeluje o przyjęcie uchodźców. "Otwórzmy nasze plebanie, klasztory, opactwa"

- Dzisiaj nie ma dla nich nadziei. Zatrzymuje się ona w Grecji. Żyją w trudnych, dramatycznych warunkach. To problem i wstyd dla Europy - oświadczył papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, odnosząc się do sytuacji uchodźców, przebywających na greckiej wyspie Lesbos. Zaapelował do hierarchów kościelnych i duchowieństwa o otwarcie dla nich klasztorów i plebanii. Kardynał wrócił z greckiej wyspy z 33 osobami, które ma przyjąć Watykan.

Papież przybył do Tokio. "Pragnę ogarnąć moim uściskiem wszystkich Japończyków"

Papież Franciszek przybył w sobotę do stolicy Japonii, Tokio. W trakcie trzydniowej wizyty Franciszek odwiedzi między innymi Nagasaki i Hiroszimę, zniszczone przez bomby atomowe w 1945 roku. - Będę modlił się za ofiary katastrofalnego bombardowania tych dwóch miast i powtórzę wasze własne prorocze apele o rozbrojenie nuklearne - powiedział papież, zwracając się do japońskich biskupów.

"Dwa państwa dla dwóch narodów". Watykan o Izraelu i Palestynie

"Stolica Apostolska wspiera prawo Państwa Izrael do życia w pokoju i bezpieczeństwie w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, ale to samo prawo należy też do narodu palestyńskiego" - oświadczenie tej treści wydał w środę Watykan. W nocie, przekazanej dziennikarzom towarzyszącym papieżowi Franciszkowi w podróży do Tajlandii i Japonii, znalazł się apel o szukanie "sprawiedliwego kompromisu".

Papież odwiedzi Cypr. "Jesteśmy nadzwyczaj zaszczyceni"

Prezydent Cypru Nicos Anastasiades ogłosił, że papież Franciszek w przyszłym roku odwiedzi jego kraj. W poniedziałek prezydent został przyjęty na audiencji w Watykanie. Jak podkreślił, papież przyjął jego zaproszenie.

Papież: myślimy o wprowadzeniu do katechizmu nowego grzechu

Papież Franciszek wyznał, że rozważana jest możliwość wprowadzenia do Katechizmu Kościoła Katolickiego pojęcia "grzechu ekologicznego". Wyznał też, że politycy, którzy podsycają nienawiść wobec homoseksualistów, Cyganów czy Żydów, przypominają mu Adolfa Hitlera.

"Żydzi są naszymi braćmi i nie można ich prześladować. Zrozumiano?"

Wszyscy byliśmy przekonani, że to się skończyło. Ale dzisiaj zaczyna się odradzać nawyk prześladowania Żydów - powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w Watykanie. - To nie jest ludzkie ani chrześcijańskie - dodał. Zwracając się do Polaków, mówił o miłości małżeńskiej.