Watykan

Watykan

Papież: na peryferiach egzystencjalnych jest więcej pragnienia nadziei i zbawienia

Chrześcijański styl życia to łagodność, odwaga, pokora i braterstwo - mówił papież Franciszek w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia Kościół czci świętego Szczepana, pierwszego męczennika. - Jego świadectwo, osiągające szczyt w męczeństwie, jest źródłem inspiracji dla odnowy naszych wspólnot chrześcijańskich - przekonywał.

Pasterka w bazylice Świętego Piotra. Przewodniczył papież Franciszek

Papież Franciszek podczas pasterki w Watykanie wezwał: - Nie czekajmy, aż bliźni stanie się świetny, aby czynić mu dobro, aż Kościół stanie się doskonały, żeby go miłować, aż inni będą nas poważali, byśmy im służyli. To my zacznijmy - apelował w homilii. Pasterka odbyła się we wtorek wieczorem w Wigilię Bożego Narodzenia w bazylice Świętego Piotra.

Mroczna prawda o zakonie "Demona z Watykanu". Wstrząsający raport

33 księży i 71 seminarzystów z założonego w Meksyku zgromadzenia Legionu Chrystusa dopuściło się czynów pedofilii na co najmniej 175 ofiarach - ujawnia raport, będący wynikiem wewnętrznego śledztwa w zakonie. Jego założycielem był ojciec Marcial Maciel Degollado - seryjny pedofil, sprawca wykorzystywania seksualnego także wobec własnych dzieci, bigamista, oszust i narkoman. Jak podkreśla zgromadzenie, raport to pierwszy krok na drodze do pojednania z ofiarami.

"Niech Boże Narodzenie będzie dla wszystkich okazją do braterstwa"

Papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański życzył wiernym, by Boże Narodzenie było dla wszystkich okazją do braterstwa, rozwoju wiary i gestów solidarności z potrzebującymi. - Szczególnie pozdrawiam delegację włoskich obywateli, którzy mieszkają na poważnie zanieczyszczonych terenach i zabiegają o lepszy stan środowiska - powiedział Franciszek w Watykanie.

"Rekordowa" liczba zgłoszeń pedofilii napływająca do Watykanu. "To tsunami"

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary, zajmująca się przypadkami pedofilii wśród duchowieństwa odnotowała w tym roku masowy napływ doniesień o takich nadużyciach. Zgłoszono ich dotąd tysiąc. - To tsunami - komentuje John Joseph Kennedy, szefa biura sekcji dyscyplinarnej w kongregacji. Wśród krajów, z których napłynęły doniesienia, wymieniono Polskę.

"Zróbmy coś, zanim będzie za późno". Wspólny apel papieża i sekretarza generalnego ONZ

Papież Franciszek i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nagrali w Watykanie wspólne przesłanie, w którym zaapelowali o pomoc osobom wykluczonym, dotkniętych głodem, ubóstwem czy wojną. W orędziu papież zanegował wykorzystywanie religii do przemocy, a także skrytykował wyścig zbrojeń i zbrojenie nuklearne. Obaj zaapelowali też o troskę o Ziemię. - Zróbmy coś, zanim będzie za późno - wezwali.

Franciszek znosi tajemnicę papieską w postępowaniach o pedofilię

Postępowania dotyczące nadużyć seksualnych dokonywanych przez duchowieństwo wobec nieletnich oraz próby tuszowania takich czynów przez przedstawicieli władz kościelnych nie będą dłużej objęte tajemnicą papieską - głosi dokument opublikowany przez Watykan we wtorek.

"Nawet odstraszanie nuklearne może stworzyć jedynie złudne bezpieczeństwo"

Papież Franciszek w ogłoszonym w czwartek orędziu na Światowy Dzień Pokoju przestrzegał przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa. "Wojna często zaczyna się od nietolerancji wobec odmienności drugiego, co wywołuje chęć posiadania i wolę panowania" - napisał. Dodał też, że "nawet odstraszanie nuklearne może stworzyć jedynie złudne bezpieczeństwo".

W kraju chcą jego dymisji. Muscat złożył "ostatnią wizytę" papieżowi

Premier Malty Joseph Muscat złożył w sobotę prywatną wizytę papieżowi. Franciszek przyjął go na audiencji mimo skandalu, jaki trwa na wyspie w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Szef maltańskiego rządu zapowiedział, że w styczniu przyszłego roku złoży dymisję.

Zapłonęły światła na choince w Watykanie. Papież o "banalnych i komercyjnych" symbolach świąt

W czwartek wieczorem zapłonęły lampki na choince na placu św. Piotra. Odsłonięta została też ustawiona obok szopka. Wcześniej podczas spotkania z ofiarodawcami drzewka i żłóbka papież Franciszek oświadczył, że "usuwa się znaki chrześcijańskie po to, by pozostawić tylko te banalne i komercyjne". Jak ocenił, "świat czasem boi się pamiętać o tym, czym naprawdę jest Boże Narodzenie".

Polski kardynał apeluje o przyjęcie uchodźców. "Otwórzmy nasze plebanie, klasztory, opactwa"

- Dzisiaj nie ma dla nich nadziei. Zatrzymuje się ona w Grecji. Żyją w trudnych, dramatycznych warunkach. To problem i wstyd dla Europy - oświadczył papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, odnosząc się do sytuacji uchodźców, przebywających na greckiej wyspie Lesbos. Zaapelował do hierarchów kościelnych i duchowieństwa o otwarcie dla nich klasztorów i plebanii. Kardynał wrócił z greckiej wyspy z 33 osobami, które ma przyjąć Watykan.

Papież przybył do Tokio. "Pragnę ogarnąć moim uściskiem wszystkich Japończyków"

Papież Franciszek przybył w sobotę do stolicy Japonii, Tokio. W trakcie trzydniowej wizyty Franciszek odwiedzi między innymi Nagasaki i Hiroszimę, zniszczone przez bomby atomowe w 1945 roku. - Będę modlił się za ofiary katastrofalnego bombardowania tych dwóch miast i powtórzę wasze własne prorocze apele o rozbrojenie nuklearne - powiedział papież, zwracając się do japońskich biskupów.

"Dwa państwa dla dwóch narodów". Watykan o Izraelu i Palestynie

"Stolica Apostolska wspiera prawo Państwa Izrael do życia w pokoju i bezpieczeństwie w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, ale to samo prawo należy też do narodu palestyńskiego" - oświadczenie tej treści wydał w środę Watykan. W nocie, przekazanej dziennikarzom towarzyszącym papieżowi Franciszkowi w podróży do Tajlandii i Japonii, znalazł się apel o szukanie "sprawiedliwego kompromisu".