USA - Turcja

USA - Turcja

Rząd Turcji poinformował władze USA, że jest przeciwny amerykańskim sankcjom wobec Iranu i nie czuje się zobowiązany do wprowadzenia ich w życie - oświadczył we wtorek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. O ponownym wprowadzeniu sankcji nałożonych na Iran Donald Trump informował na początku maja.

Prezydent USA Donald Trump pogratulował Recepowi Tayyipowi Erdoganowi wygranej w niedzielnych wyborach prezydenckich w Turcji. Obaj przywódcy odbyli we wtorek rozmowę telefoniczną.

Amerykański Senat dodał do ustawy o budżecie Pentagonu zapis, który zakazuje sprzedaży myśliwców F-35 do Turcji, jeśli Pentagon nie potwierdzi, że kraj ten nie kupuje uzbrojenia od Rosji i nie więzi obywateli USA. O ile taki zapis nie zostanie usunięty przed wejściem dokumentu w życie, to może dojść do poważnego kryzysu. Turecki premier już nazwał ten krok "godnym pożałowania".

Turcja i Stany Zjednoczone osiągnęły zrozumienie, ale nie całkowite porozumienie w sprawie Manbidżu oraz pozostałych terytoriów kontrolowanych przez kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) na północy Syrii - powiedział w środę szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu.

Planowana na 19 marca wizyta w Waszyngtonie ministra spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu została przełożona - poinformował rzecznik tureckiego resortu dyplomacji Hami Aksoy, nie podając powodów tej decyzji.

Ambasada USA w stolicy Turcji Ankarze będzie zamknięta w poniedziałek ze względów bezpieczeństwa. Interesanci będą mogli liczyć na pomoc placówki dyplomatycznej jedynie w sytuacjach awaryjnych.

Premier Turcji Binali Yildirim powiedział w sobotę na konferencji w Monachium, że jego kraj nie rozumie, dlaczego USA, które również należą do NATO, wspierają w Syrii kurdyjską milicję Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), uważaną przez władze w Ankarze za organizację terrorystyczną.

Turcja i USA podjęły decyzję o "utworzeniu mechanizmów" służących do normalizacji stosunków dwustronnych - oświadczył w piątek szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu. W Ankarze wystąpił on na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Turcją są w "krytycznym momencie" i grozi im "całkowite załamanie" - ostrzegł szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu w poniedziałek, kilka dni przed wizytą w Ankarze swego amerykańskiego odpowiednika Rexa Tillersona.

Sąd w Turcji skazał na 7 lat więzienia naukowca z NASA, amerykańskiego obywatela tureckiego pochodzenia Serkana Golge, zarzucając mu powiązania z autorami nieudanego zamachu stanu z 2016 roku - podała w piątek półoficjalna turecka agencja prasowa Anadolu.

Starcia między sojusznikami USA - wojskiem Turcji i siłami Kurdów w północnej Syrii - zagrażają sukcesom odniesionym dotąd przez USA w walce z tak zwanym Państwem Islamskim; grożą też pogłębieniem konfliktu i podzieleniem Syrii na strefy wpływów - pisze "New York Times".

Pomimo ostrzeżeń Turcji Stany Zjednoczone nie planują wycofania swych wojsk stacjonujących niedaleko miasta Manbidż w północnej Syrii - oświadczył szef Centralnego Dowództwa USA generał Joseph Votel, cytowany przez telewizję CNN.