ulewy

ulewy

Kilkanaście departamentów na południu Francji od środy boryka się z nawałnicami. Tylko w piątek w jednym z regionów spadło tyle deszczu, ile normalnie w ciągu roku, dlatego ogłoszony został stan pogotowia przeciwpowodziowego. Na tym nie koniec - w departamencie Gard małe tornado powaliło drzewa i pozrywało dachy domów.

Nad Morzem Śródziemnym skończyło się lato. Po letnich wyżach nastał czas aktywnych, deszczowych niżów. Będą one w tym rejonie utrzymywać się z przerwami do wiosny.

Mieszkańcy Nowej Anglii wyczekują nadejścia sztormu tropikalnego Irene. Mimo tego, że zyskała status sztormu tropikalnego i wieje słabiej, władze stanu wciąż są świadome zagrożenia.

Nad Polską przechodzi burzowy front atmosferyczny, który przyniósł ze sobą ulewne deszcze i wyładowania atmosferyczne. Reporterzy 24 nadsyłają nam materiały przedstawiające zjawisko.

Połamane drzewa, zalane domy, drogi i linie kolejowe to efekt gwałtownych burz i towarzyszących im ulew, które w nocy z poniedziałku na wtorek wystąpiły na wschodzie Czech.

Trwa wielkie sprzątanie Nowego Jorku. Po trwających kilkadziesiąt godzin intensywnych ulewach, niektóre dzielnice miasta zostały zalane. Poziom wody w domach dochodził nawet do 1,5 metra, a autostrady zamieniły się w potoki. Efekty tak gwałtownych burz uwiecznili w materiałach Reporterzy 24.

Pogoda w długi weekend w wielu miejscach Polski jest wyjątkowo niewakacyjna. Burze, ulewy, grad, a nawet trąby powietrzne dokumentują Reporterzy 24.

W niedzielę nad Polską przetoczył się Rene, potężny front atmosferyczny. Dzięki Reporterom 24 możemy zobaczyć, czego dokonał. Szlak jego przejścia łatwo poznać po połamanych drzewach, zalanych ulicach i podtopionych piwnicach.

Spokojne na co dzień rzeki, sprawiły mieszkańcom powiatu stalowowolskiego (woj. podkarpackie) wiele kłopotów. - Zostały zalane drogi i gospodarstwa - relacjonuje Reporter 24 Rafał, który zamieszcza w serwisie Kontaktu 24 fotorelację z podtopionych terenów.

Według danych Starostwa Powiatowego w Sandomierzu (Świętokrzyskie) w wyniku wtorkowej ulewy w pięciu gminach powiatu zostało podtopionych ponad 500 domów, posesji i gospodarstw. W piątek strażacy nadal wypompowują wodę z rozlewisk.

77 osób zostało uznanych za martwe lub zaginione z powodu lawin błotnych i powodzi, wywołanych ulewnymi deszczami w Korei Południowej w tym tygodniu - podały w czwartek południowokoreańskie służby pożarowe. Poinformowały również, że nie są w stanie określić dokładnej liczby ofiar. Stolica kraju, Seul, wciąż jest sparaliżowana przez brak prądu.

31 osób zabitych, 72 zaginionych i pół miliona poszkodowanych - to dopiero wstępny bilans po przejściu burzowego frontu atmosferycznego nad północno-wschodnimi Filipinami. Silny wiatr i deszcze wywołały liczne lawiny błotne i osunięcia ziemi - poinformowała w miejscowa obrona cywilna.

Wydane przez IMGW ostrzeżenia hydrologiczne obowiązują już tylko w pięciu województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim. Niestety wciąż obowiązują tam stany alarmowe. Tymczasem trwa usuwanie szkód po środowych deszczach. Podtopione są m.in.: Sandomierz i Olsztyn, a w Małopolsce uruchomiono pogotowie przeciwpowodziowe.

Uszkodzone dachy, połamane drzewa, zalane piwnice i zniszczone samochody - takie są skutki nawałnic, które w środę po południu przeszły nad regionem łódzkim. Dotąd strażacy otrzymali ponad 350 zgłoszeń, w tym ponad 130 w samej Łodzi.

Silny wiatr, ulewne deszcze, gradobicie. Na południe Polski wkroczył front burzowy. Objął swoim zasięgiem Małopolskę i południową część Śląska Górnego i Opolskiego. Reporterzy 24 i internauci na bieżąco relacjonują sytuację pogodową.

Prawie pół tysiąca razy interweniowali w czasie ostatniej doby strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Najtrudniejsza sytuacja była w woj. mazowieckim, podlaskim i lubelskim.

Gwałtowne ulewy, a potem podtopienia (m.in. ulic i dworca głównego we Wrocławiu). Takie obrazy rejestrują Reporterzy 24, którzy na swoich profilach w Kontakcie 24 zamieszczają filmy pokazujące skutki kapryśnej aury.