Turcja

Turcja

Atak na posterunek policji. Turcy: to Kurdowie

Pięć osób zginęło, a 39 zostało rannych w wybuchu samochodu pułapki w prowincji Diyarbakir na południowym wschodzie Turcji. Zamach przeprowadzili bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - poinformowały władze.

Starał się o azyl, zostawił odciski palców. Co wiadomo o zamachowcu ze Stambułu

Zamachowiec, który wysadził się na placu Sultanahmet w Stambule, był członkiem tzw. Państwa Islamskiego, tydzień wcześniej przyjechał do Turcji z Syrii i ubiegał się o azyl w tym kraju - poinformowały tureckie władze. Po przybyciu do obozu dla azylantów pobrano od niego odciski palców, dzięki czemu dało się go zidentyfikować po tym, jak dokonał samobójczego ataku, w którym zginęło 10 osób, a 15 zostało rannych.

Turecki urzędnik: niemal wszyscy zabici w zamachu to Niemcy

Co najmniej dziewięć z dziesięciu ofiat śmiertelnych zamachu bombowego w Stambule to obywatele Niemiec - poinformował przedstawiciel tureckiego rządu. Taką informację przekazał wcześniej kanclerz Angeli Merkel premier Turcji Ahmet Davutoglu w rozmowie telefonicznej. Wszyscy zabici to obcokrajowcy - potwierdził szef rządu Turcji.

Wszyscy zabici to obcokrajowcy. Atak na turystów w Stambule

W turystycznej dzielnicy Stambułu Sultanahmet, na płycie placu między Błękitnym Meczetem i świątynią Hagia Sofia, doszło do samobójczego zamachu. Zginęło 10 osób, a 15 jest rannych. Wszystkie ofiary śmiertelne to obcokrajowcy, głównie Niemcy. Do ataku nikt się nie przyznał, ale według tureckich władz jego autorem jest tzw. Państwo Islamskie.

Erdogan: wolność prasy ważna dla silnej demokracji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, wielokrotnie krytykowany za wywieranie presji na media, wyeksponował w niedzielę znaczenie wolności prasy dla demokracji. W Turcji obchodzono w niedzielę "Dzień pracujących dziennikarzy".

"Rosja wtargnęła do Syrii tak samo, jak do Gruzji i na Ukrainę"

Gruzińskie agencje cytują wypowiedź prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który porównał rosyjską operację wojskową w Syrii do inwazji na Gruzję w 2008 roku. "Co Rosja robi w Syrii? To samo, co robiła w Gruzji i to samo, co robi na Ukrainie" - przytacza słowa Erdogana tbiliski analityczny portal apsny.ge.

MSZ Rosji: liczba uchodźców z Syrii rośnie, bo Ankara współdziała z terrorystami

Rosyjskie MSZ odpowiedziało na zarzuty władz w Ankarze w sprawie tragicznego losu syryjskich uchodźców, którzy giną na Morzu Egejskim i Morzu Śródziemnym podczas próby dotarcia do Europy. Szef tureckiego rządu Ahmet Davutoglu powiedział, że winę za to ponosi Rosja, która wspiera reżim Baszara el-Asada. "To polityka Ankary doprowadza do wzrostu liczby uchodźców" – oświadczyło MSZ Rosji.

Ankara wzywa irańskiego ambasadora na konsultacje

Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło w czwartek późnym wieczorem, że wezwało na konsultacje ambasadora Iranu w Ankarze, by zaprotestować przeciwko atakom irańskiej prasy na tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Były sojusznik Erdogana sądzony za próbę przewrotu

W Stambule ruszył w środę proces wpływowego islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, który jest uważany za politycznego przeciwnika prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Gulen, który mieszka w USA, jest sądzony zaocznie. Zarzuca mu się próbę obalenia Erdogana.

Żołnierz ucieka z płonącego czołgu. Maszyna taranuje budynki

Dwóch oficerów policji, żołnierz i 12 kurdyjskich bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zginęło w czwartek i piątek w trakcie operacji tureckich służb na południowym wschodzie kraju. W mieście Cizre śmierci cudem uniknął czołgista. Strzelał do budynków, dopóki rakieta nie uderzyła w jego maszynę. Stanęła w płomieniach, a on wyskoczył, nim zjechała na pobliskie budynki.

Hitlerowskie Niemcy przykładem dla Erdogana? "Słowa wyjęte z kontekstu"

Tayyip Recep Erdogan, który jako prezydent chce uzyskać szeroką kontrolę nad działaniami legislacyjnymi w kraju, zmieniając system na prezydencki, miał stwierdzić dla jednej z tureckich agencji prasowych, że reforma taka przyniosłaby korzyści, a dowody na to można odnaleźć w historii - m.in. w hitlerowskiej III Rzeszy.

Premier Turcji za systemem prezydenckim

Premier Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył, że system prezydencki jest "właściwą" formą rządu dla jego kraju i że taki system, jeśli zostanie odpowiednio zdefiniowany, nie stanie się dyktaturą.