Turcja

Turcja

Uciekli po nieudanym puczu. Grecja odmówiła im azylu

Grecja odrzuciła wnioski azylowe trzech z ośmiu tureckich wojskowych, którzy uciekli do tego kraju po nieudanym puczu w Turcji z 15 lipca - poinformował w środę Reuters, powołując się na źródła w policji. Wojskowi mogą odwołać się od decyzji służb azylowych.

Stosunki Turcji z Rosją lepsze, ale w sprawie Krymu Ankara zdania nie zmieni

"Poprawa stosunków z Rosją nie zmieni naszego stanowiska w sprawie Krymu" – miał zapewnić prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Obydwaj spotkali się w Nowym Jorku, gdzie uczestniczą w 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. O spotkaniu poinformowała służba prasowa Poroszenki.

Erdogan apeluje "do wszystkich przyjaciół"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował we wtorek w ONZ do światowych przywódców o podjęcie działań przeciwko - jak to określił - "zagrażającej ich bezpieczeństwu terrorystycznej sieci" mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena.

Szef sztabu rosyjskiej armii w Ankarze. Rozmowy o Syrii?

Przebywający z wizytą w Ankarze szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji gen. Walerij Gierasimow rozmawiał z szefem sztabu generalnego Turcji Hulusi Akarem o sytuacji w Syrii po wejściu w życie rozejmu i możliwej dalszej współpracy – podała agencja Anadolu.

Turcja formalnie wezwała USA do aresztowania "organizatora puczu"

Turcja złożyła wniosek do USA o aresztowanie Fethullaha Gulena pod zarzutem kierowania przez niego nieudanym puczem wojskowym 15 lipca - poinformowała turecka telewizja NTV. Sprawa islamskiego kaznodziei mieszkającego od 1999 roku na dobrowolnym wygnaniu w USA doprowadziła w ostatnich tygodniach do napięcia w relacjach Turcji z USA.

"Administracyjny zamach stanu". Usunięto burmistrzów 24 miast

Władze Turcji mają dowody, że 24 usuniętych w niedzielę burmistrzów miast na południowym wschodzie kraju wspierało bojowników kurdyjskich i powinni byli zostać usunięci już wcześniej - oświadczył w poniedziałek w Stambule prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

"Zawsze okazywaliśmy solidarność. Dlatego po puczu poczuliśmy się osamotnieni"

Po lipcowym puczu podjęliśmy działania konieczne, aby zapewnić, że podobna tragedia się nie powtórzy. Dotknęła nas tymczasem zmasowana krytyka – powiedział charge d'affaires ambasady Turcji w Warszawie Istem Circiroglu. - My zawsze okazywaliśmy solidarność wobec europejskich przyjaciół, po puczu poczuliśmy się osamotnieni - dodaje.

Niemcy liczą na koniec "przepychanek słownych" z Turcją

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier oświadczył, że decyzja Ankary, która zezwoliła na wizytę niemieckich parlamentarzystów w bazie wojskowej Incirlik, jest "politycznym sygnałem" chęci wznowienia dialogu z Berlinem.

"Pierwszą ofiarą polowania na czarownice stały się media"

Lider największej tureckiej partii opozycyjnej CHP Kemal Kilicdaroglu oświadczył, że czystki rozpoczęte po nieudanym zamachu stanu z 15 lipca przekształciły się w "polowanie na czarownice" i służą jedynie interesom rządowego ugrupowania islamistów.

Unijna misja w Ankarze. Turcy naciskają

Unia Europejska musi przyspieszyć obiecaną pomoc humanitarną dla ok. 3 mln syryjskich uchodźców w Turcji - oświadczył szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu na wspólnej konferencji prasowej z delegacją UE. Dodał, że trzeba ustalić konkretny plan w sprawie liberalizacji wiz.

Turcja obiecuje "bardzo przejrzyste" procesy puczystów

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zapewnił w środę media podczas wizyty w siedzibie Rady Europy w Strasburgu, że proces sądowy przeciwko osobom odpowiedzialnym za zamach stanu z 15 lipca "będzie bardzo przejrzysty".

Moskwa: turecka operacja zagraża suwerenności Syrii

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło w środę zaniepokojenie tureckimi działaniami na północy Syrii. Zdaniem Moskwy mogą one doprowadzić do dalszego pogorszenia sytuacji w tym kraju, zarówno wojskowej, jak i politycznej.