Turcja

Turcja

Ładunek na motocyklu. Ranni w eksplozji

Co najmniej dziesięć osób zostało rannych w czwartek po wybuchu bomby niedaleko posterunku policji w Stambule. Ładunek był umieszczony na motocyklu - poinformowały lokalne władze. Jedna osoba jest w poważnym stanie.

Wojskowi i pracownicy wywiadu zatrzymani

Turecka policja zatrzymała 55 wojskowych i pracowników wywiadu; operacje przeprowadzono równoległe w 31 prowincjach kraju. Zatrzymanych podejrzewa się o związki z ruchem Fethullaha Gulena, oskarżanego przez władze o zorganizowanie lipcowej próby puczu.

Po czterech miesiącach Turcy wpuścili Niemców

Delegacja niemieckich parlamentarzystów przybyła w środę do bazy wojskowej Incirlik na południowym wschodzie Turcji, by spotkać się ze stacjonującymi tam niemieckimi żołnierzami. Przedtem przez cztery miesiące władze w Ankarze sprzeciwiały się takiej wizycie.

Łzy w redakcji. Kurdyjska telewizja już nie nadaje

Turecka policja wkroczyła we wtorek w Stambule do siedziby jednej z głównych prokurdyjskich telewizji IMC TV i zakazała jej nadawania. To następstwo decyzji sądu o zamknięciu stacji w związku z "szerzeniem terrorystycznej propagandy". We wtorek władze zawiesiły także blisko 13 tys. policjantów oraz zatrzymały kilkudziesięciu oficerów tureckich sił powietrznych.

Tysiące policjantów zawieszonych w obowiązkach

Tureckie władze zawiesiły w obowiązkach 12,8 tys. funkcjonariuszy policji ze względu na ich domniemane związki z mieszkającym w USA islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem - poinformowała komenda główna policji. Władze oskarżają Gulena o inspirowanie lipcowego puczu.

Trzy miesiące to za mało. Tureckie władze przedłużają stan wyjątkowy

Władze Turcji podjęły w poniedziałek decyzję o przedłużeniu o 90 dni stanu wyjątkowego, wprowadzonego po nieudanej próbie puczu. Było to konieczne w obliczu walki, jaką państwo prowadzi przeciwko "organizacjom terrorystycznym" - tłumaczył wicepremier i rzecznik prasowy rządu Numan Kurtulmus.

Erdogan: Unia obiecała pomoc, a jej nie dostarcza. KE: to nieprawda

Unia Europejska nie wypełnia swych zobowiązań dotyczących przekazania Turcji 3 mld euro na pomoc dla migrantów w ramach porozumienia dotyczącego zahamowania ich napływu do Europy - oświadczył w poniedziałek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Na jego słowa zareagowała Komisja Europejska.

Dymisja szefa koncernu medialnego, w tle zarzut ulegania władzom

Szef jednego z największych koncernów medialnych w Turcji, Dogan Media, podał się w piątek do dymisji po opublikowaniu przez hakerów kompromitujących go e-maili, w których ulegał presji przedstawicieli władz na zmianę linii redakcyjnej podległych mu tytułów.

Zamkną 12 kanałów telewizyjnych

Tureckie władze oznajmiły, że ze względu na powiązania z udaremnionym lipcowym zamachem stanu zamkniętych zostanie 12 kanałów telewizyjnych.

Na granicy rośnie mur. Turcja odgradza się od Syrii

Do wiosny 2017 roku Turcja ukończy wznoszenie muru na liczącej ponad 900 kilometrów granicy z Syrią - oświadczył w czwartek minister obrony Fikri Isik. Według władz mur ma powstrzymać napływ syryjskich uchodźców, których w Turcji jest obecnie blisko 3 mln.

Gulen wskazuje na Erdogana. "To on stoi za nieudanym puczem"

Żyjący na wygnaniu w USA islamski kaznodzieja Fethullah Gulen, którego tureckie władze oskarżają o zorganizowanie zamachu stanu z 15 lipca, powiedział w najnowszym numerze niemieckiego tygodnika "Die Zeit", że stał za nim prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Chcą przedłużenia stanu wyjątkowego w Turcji

Turecka Rada Bezpieczeństwa Narodowego zarekomendowała przedłużenie o kolejne trzy miesiące stanu wyjątkowego, który został wprowadzony po nieudanym puczu wojskowym z 15 lipca - poinformowała w środę późnym wieczorem państwowa agencja prasowa Anatolia.

Pracownicy agencji wywiadowczej na bruku

Tureckie władze zdymisjonowały kolejnych 87 pracowników Krajowej Agencji Wywiadu (MIT) za związki z Fethullahem Gulenem, mieszkającym w USA islamskim kaznodzieją oskarżanym o przygotowanie lipcowego puczu - poinformowała we wtorek oficjalna agencja państwowa Anatolia.