Talibowie

Talibowie

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek, że talibowie wezmą udział w konferencji w Moskwie, która odbędzie się 4 września. W rozmowach na temat konfliktu w Afganistanie uczestniczyć mają między innymi delegacje Chin, Pakistanu, Iranu i Indii.

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani ogłosił w niedzielę nowy rozejm z bojownikami talibskimi w związku z nadchodzącym muzułmańskim Świętem Ofiarnym (Eid al-Adha, Id al-Adha). Zawieszenie broni ma zacząć obowiązywać od poniedziałku.

Dwanaście szkół, w tym osiem dla dziewcząt i cztery dla chłopców, zostało obrzuconych ładunkami wybuchowymi lub podpalonych w nocy z czwartku na piątek na północy Pakistanu na terenach, gdzie działają powiązani z talibami bojownicy - podała w piątek policja.

W zamachu samobójczym w Pakistanie zginął w niedzielę członek opozycyjnej partii. Kandydował w zaplanowanych na środę wyborach do Zgromadzenia Narodowego. Wracał ze spotkania z wyborcami. W wybuchu życie stracił także jego kierowca, a cztery osoby zostały ranne.

Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych samobójczego zamachu, do którego doszło we wtorek w Peszawarze na północnym wschodzie Pakistanu - poinformowały w środę władze. Ataku dokonano podczas wiecu świeckiej Ludowej Partii Narodowej (ANP), której "wojnę" wypowiedzieli talibowie.

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani ogłosił w czwartek zawieszenie broni z talibami od 12 do 20 czerwca, co zbiega się z zakończeniem świętego dla muzułmanów miesiąca postu - ramadanu. Zastrzegł jednak, że rozejm nie dotyczy tak zwanego Państwa Islamskiego i Al-Kaidy.

To był znaczący atak - powiedział w środę rzecznik sił USA w Afganistanie podpułkownik Martin O'Donnell, informując po raz pierwszy o śmierci w ubiegłym tygodniu w wyniku ostrzału artyleryjskiego ponad 50 wysokich rangą dowódców talibów. Celem ostrzału w prowincji Helmand w południowym Afganistanie było miejsce, w którym odbywali oni spotkanie.

59 osób, w większości nieletnich w wieku od 8 do 17 lat, zginęło, a 57 zostało zostało rannych w poniedziałkowym nalocie sił afgańskich na szkołę koraniczną na północnym wschodzie Afganistanu - podały źródła w służbach bezpieczeństwa.

Osiemnastu afgańskich żołnierzy zginęło, a dwóch zostało rannych w ataku talibskich bojowników na ich posterunek w powiecie Bala Buluk w prowincji Farah na zachodzie kraju - poinformowało w sobotę ministerstwo obrony Afganistanu. Na miejsce wysłano posiłki.

Do 11 wzrosła liczba afgańskich żołnierzy, którzy zginęli w poniedziałkowym ataku na ich posterunek w pobliżu akademii wojskowej w Kabulu - poinformował resort obrony tego kraju. To kolejny w ostatnich dniach poważny atak terrorystyczny w stolicy Afganistanu.