Syria

Syria

Syria już formalnie stroną Konwencji ws. broni chemicznej

Ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżafari powiedział w czwartek, że z punktu widzenia prawa jego kraj należy już do grupy państw związanych Konwencją o zakazie broni chemicznej. Wcześniej ONZ poinformował, że otrzymał wniosek Syrii ws. przystąpienia do Konwencji.

Shabiha znaczy "podobni upiorom". Jeden z trzech filarów reżimu Asada

Gdy wybuchało powstanie przeciwko Asadowi, syryjską armię uważano za jedną z najsilniejszych w świecie arabskim. Walka z rebeliantami obnażyła wiele słabości sił zbrojnych, ale reżim może liczyć jeszcze na potężny aparat bezpieczeństwa i liczne formacje paramilitarne. Bezpieka, wojsko, milicje – to trzy części zbrojnego potencjału Asada.

Przecieki z raportu ONZ: Dowody wskazują, że gazu użył Asad

Zebrane przez inspektorów ONZ dowody wskazują, że atak chemiczny w Syrii został dokonany przez prezydenta Asada - informuje portal "Foreign Policy". - Z rodzaju dowodów można wywnioskować tożsamość autora - twierdzi jeden z informatorów. Ale bezpośredniego wskazania winnego nie należy oczekiwać.

Sikorski w "Financial Times": Nie ja wymyśliłem plan dla Syrii

Radosław Sikorski w wywiadzie dla dziennika "Financial Times" stwierdził, że nie przypisuje sobie autorstwa planu oddania broni chemicznej w Syrii pod kontrolę międzynarodową. Przypomniał, że taki pomysł jako pierwszy wysunął senator Richard Lugar już ponad rok temu.

Kerry o broni chemicznej: to nie jest gra, słowa nie wystarczą

Deklaracje Syrii w sprawie broni chemicznej nie wystarczą - powiedział sekretarz stanu John Kerry na konferencji prasowej w Genewie. Z kolei Siergiej Ławrow stwierdził, że uregulowanie problemu broni chemicznej sprawi, że jakikolwiek atak na Syrię nie będzie konieczny.

Ofensywa syryjskiego reżimu trwa. Bomby spadły na szpital

Samoloty syryjskich sił wojskowych zbombardowały jeden z głównych szpitali na terytorium opanowanym przez rebeliantów na północy kraju - poinformowali aktywiści. To już drugi domniemany atak sił rządowych w ostatnich dniach. Na dowód rebelianci zamieścili w sieci film ze zniszczonego szpitala.

Asad stawia warunki. "Przekażemy broń, kiedy USA zaprzestaną gróźb ataku"

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział w czwartek w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji, że Stany Zjednoczone muszą zaprzestać swych gróźb i pomagania rebeliantom. Dopiero wtedy Syria wypełni obietnicę dotyczącą wydania broni chemicznej. ONZ poinformowała w czwartek, że otrzymała od syryjskiego rządu dokumenty ws. przystąpienia do Konwencji o zakazie broni chemicznej.

ONZ dostał od Syrii dokumenty ws. przystąpienia do Konwencji o broni chemicznej

ONZ otrzymał w czwartek od rządu Syrii dokumenty w sprawie przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej - poinformował rzecznik organizacji. To pierwszy krok w planie objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodowym nadzorem, zaproponowanym przez Rosję. W tej sprawie w czwartek w Genewie rozmawiać mają Siergiej Ławrow i John Kerry.

Polskie MSZ: Wzywamy Syrię do współpracy ze społecznością międzynarodową

Polska popiera wysiłki zmierzające do zapewnienia kontroli międzynarodowej nad syryjskim arsenałem broni chemicznej - napisało w specjalnym oświadczeniu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort Radosława Sikorskiego wezwał w nim władze syryjskie "do pełnej współpracy ze społecznością międzynarodową w tej sprawie".

"Washington Post": CIA już dozbraja syryjskich rebeliantów

CIA rozpoczęła już dostawy broni dla syryjskich rebeliantów - poinformował w nocy ze środy na czwartek dziennik "Washington Post" na swych stronach internetowych, powołując się amerykańskie źródła rządowe. Na łamach "New York Times" prezydent Rosji Władimir Putin po raz kolejny ostrzegł USA przed interwencją wojskową w Syrii.

Rosja przekazała USA plan ws. Syrii. "Wielka piątka" omówi szczegóły?

Rosja przekazała USA swój plan objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodową kontrolą. Szefowie amerykańskiej i rosyjskiej dyplomacji mają omówić ten plan w czwartek w Genewie - podało rosyjskie źródło cytowane przez agencję Interfax. Z kolei jeszcze dziś na temat francuskiej propozycji rezolucji ws. Syrii będą dyskutować przedstawiciele pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Syryjski arsenał do kontroli? Sikorski: Najpierw dwa testy dla Rosji

Rosyjską propozycję, by przekazać syryjskie arsenały chemiczne pod międzynarodowy nadzór w celu ich zniszczenia, należy poddać dwóm testom - powiedział w Bukareszcie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Ich spełnienie byłoby podstawą dla Baracka Obamy, aby wstrzymywać się z wydaniem rozkazu do ataku.

Bezlitosny raport ONZ: masakry i egzekucje. Obie strony popełniały zbrodnie wojenne

- Syryjskie siły rządowe dopuszczały się masakr ludności cywilnej, bombardowały szpitale i popełniały inne zbrodnie wojenne w ostatnich miesiącach - oświadczyli w środę w raporcie inspektorzy ONZ zajmujący się prawami człowieka. Uznali też, że wiele wskazuje na to, iż reżim Asada stosował ataki chemiczne, ale na obecną chwilę eksperci nie są w stanie wypracować wspólnego stanowiska w tej sprawie.

Cena marzeń o wolności. Reportaż "Superwizjera" z Syrii

Dramat Syrii i Syryjczyków trwa już trzeci rok. Kraj jest ogarnięty wyniszczającą wojną domową, w której zginęło blisko dwieście tysięcy osób. Kilka dni temu z Syrii wrócili dziennikarze TVN Michał Przedlacki i Wojciech Szumowski. Przez dwa miesiące – lipiec i sierpień – rejestrowali obraz wojny w największym syryjskim mieście, Aleppo.