Syria

Syria

Raport ONZ ws. ataku chemicznego gotowy. Co jest w jego treści?

Raport ekspertów ONZ ws. broni chemicznej w Syrii jest gotowy - poinformował w piątek szef tego zespołu Ake Sellstroem, który odmówił jednak skomentowania treści dokumentu. Z kolei Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) zapowiedziała, że przeanalizuje w przyszłym tygodniu wniosek Damaszku ws. przystąpienia do Konwencji o zakazie broni chemicznej, pomoże też Syrii w kwestiach technicznych.

Wygnany z Syrii, został krezusem we Francji. Ogromny majątek wuja Asada pod lupą sądu

Organizacje walczące z korupcją we Francji złożyły w piątek skargę na wuja syryjskiego prezydenta, Rifaata el-Asada - poinformował dziennik "Le Figaro". Majątek mieszkającego od 30 lat za granicą Syryjczyka szacowany jest na 160 milionów euro. Rifaat został z Syrii wygnany po tym, jak miał spiskować przeciwko swemu bratu - zmarłemu prezydentowi Hafezowi el-Asadowi.

To nie Putin napisał artykuł? Nie cichną echa po tekście w "NYT"

Po fali komentarzy, jaka przetoczyła się przez amerykańskie media po artykule Putina o Syrii w dzienniku "New York Times", gazeta postanowiła ujawnić kulisy powstawania tekstu oraz to, dlaczego zdecydowała się go opublikować. Argumentuje, że to dobrze napisany tekst. Według niektórych, nawet zbyt dobrze jak na Putina, który angielskim biegle nie włada. Pojawiły się nawet głosy, że to nie on jest autorem tekstu, ale zlecił go specom od PR.

Rozmowy były "konstruktywne", ale konkretów ws. Syrii brak

Szefowie dyplomacji Rosji i USA konferujący w Genewie na temat rozwiązania kryzysu syryjskiego, uzgodnili, że spotkają się ponownie za dwa tygodnie. Wtedy mają wyznaczyć datę konferencji międzynarodowej ws. Syrii. Konkretnych deklaracji zabrakło.

Syria już formalnie stroną Konwencji ws. broni chemicznej

Ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżafari powiedział w czwartek, że z punktu widzenia prawa jego kraj należy już do grupy państw związanych Konwencją o zakazie broni chemicznej. Wcześniej ONZ poinformował, że otrzymał wniosek Syrii ws. przystąpienia do Konwencji.

Shabiha znaczy "podobni upiorom". Jeden z trzech filarów reżimu Asada

Gdy wybuchało powstanie przeciwko Asadowi, syryjską armię uważano za jedną z najsilniejszych w świecie arabskim. Walka z rebeliantami obnażyła wiele słabości sił zbrojnych, ale reżim może liczyć jeszcze na potężny aparat bezpieczeństwa i liczne formacje paramilitarne. Bezpieka, wojsko, milicje – to trzy części zbrojnego potencjału Asada.

Przecieki z raportu ONZ: Dowody wskazują, że gazu użył Asad

Zebrane przez inspektorów ONZ dowody wskazują, że atak chemiczny w Syrii został dokonany przez prezydenta Asada - informuje portal "Foreign Policy". - Z rodzaju dowodów można wywnioskować tożsamość autora - twierdzi jeden z informatorów. Ale bezpośredniego wskazania winnego nie należy oczekiwać.

Sikorski w "Financial Times": Nie ja wymyśliłem plan dla Syrii

Radosław Sikorski w wywiadzie dla dziennika "Financial Times" stwierdził, że nie przypisuje sobie autorstwa planu oddania broni chemicznej w Syrii pod kontrolę międzynarodową. Przypomniał, że taki pomysł jako pierwszy wysunął senator Richard Lugar już ponad rok temu.

Kerry o broni chemicznej: to nie jest gra, słowa nie wystarczą

Deklaracje Syrii w sprawie broni chemicznej nie wystarczą - powiedział sekretarz stanu John Kerry na konferencji prasowej w Genewie. Z kolei Siergiej Ławrow stwierdził, że uregulowanie problemu broni chemicznej sprawi, że jakikolwiek atak na Syrię nie będzie konieczny.

Ofensywa syryjskiego reżimu trwa. Bomby spadły na szpital

Samoloty syryjskich sił wojskowych zbombardowały jeden z głównych szpitali na terytorium opanowanym przez rebeliantów na północy kraju - poinformowali aktywiści. To już drugi domniemany atak sił rządowych w ostatnich dniach. Na dowód rebelianci zamieścili w sieci film ze zniszczonego szpitala.

Asad stawia warunki. "Przekażemy broń, kiedy USA zaprzestaną gróźb ataku"

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział w czwartek w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji, że Stany Zjednoczone muszą zaprzestać swych gróźb i pomagania rebeliantom. Dopiero wtedy Syria wypełni obietnicę dotyczącą wydania broni chemicznej. ONZ poinformowała w czwartek, że otrzymała od syryjskiego rządu dokumenty ws. przystąpienia do Konwencji o zakazie broni chemicznej.

ONZ dostał od Syrii dokumenty ws. przystąpienia do Konwencji o broni chemicznej

ONZ otrzymał w czwartek od rządu Syrii dokumenty w sprawie przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej - poinformował rzecznik organizacji. To pierwszy krok w planie objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodowym nadzorem, zaproponowanym przez Rosję. W tej sprawie w czwartek w Genewie rozmawiać mają Siergiej Ławrow i John Kerry.