Syria

Syria

Pozory demokracji zachowane. Asad będzie mieć dwóch rywali

Sąd Konstytucyjny Syrii poinformował, że zatwierdził kandydatury obecnego prezydenta kraju Baszara el-Asada i dwóch innych polityków w wyborach szefa państwa 3 czerwca. Nie ma żadnej wątpliwości, że Asad bez problemów wywalczy kolejną kadencję.

Krwawe walki dżihadystów. 60 tys. osób musiało uciekać

Co najmniej 60 tys. ludzi musiało w ostatnich dniach opuścić domy z powodu zaciętych walk między wrogimi ugrupowaniami dżihadystycznymi we wschodniej prowincji Syrii, Dajr az-Zaur - poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Pekin "wierzy", że w Syrii nie użyto chińskiego gazu

Chiny zaprzeczyły podejrzeniom, że ich państwowy producent broni naruszył prawo międzynarodowe. Zarzuty takie pojawiły się, gdy media pokazały zdjęcia z ataków przy użyciu broni chemicznej w Syrii, na których widać pojemnik z gazem z nazwą firmy.

Ataki lotnictwa na targ. 30 osób nie żyje

Lotnictwo rządowe ostrzelało w czwartek targ w Atareb, miasteczku położonym w pobliżu Aleppo na północy Syrii, zabijając co najmniej 30 osób. W środę samoloty zrzuciły bomby beczkowe na Hanano, dzielnicę Aleppo. Zginęło 9 osób, w tym kilku powstańców.

Prawie 90 proc. arsenału chemicznego już poza Syrią

Syryjski rząd pozbył się już prawie 90 proc. swojego arsenału chemicznego - podaje "Los Angeles Times", powołując się na oświadczenie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). W niedzielę mija ostateczny termin przewidziany w umowie o rozbrojeniu, którą Syria podpisała we wrześniu 2013 roku z Rosją i USA.

Syria wywiozła 80 proc. chemicznego arsenału. OPCW zadowolona z tempa

Syria pozbyła się większości swoich zapasów broni chemicznej - poinformowała Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Organizacja jest zadowolona z tempa wywozu syryjskiego arsenału i twierdzi, że są duże szanse na to, że reżim Baszara el-Asada dotrzyma warunków umowy z ONZ.

Krwawe starcia w Syrii. Kilkadziesiąt ofiar

Co najmniej 51 osób zginęło w walkach w północnej Syrii pomiędzy bojownikami rywalizujących ugrupowań islamistycznych: Frontu al-Nusra i Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie (ISIL) - podało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Moździerze, działa, samoloty. Krwawe walki o Wzgórze 45

Sto śmiertelnych ofiar - dwie trzecie po stronie powstańców - pochłonęły w ciągu ostatnich dwóch dni walki o Wzgórze 45, które stanowi strategiczny punkt obserwacyjny obszaru przy granicy z Turcją, skąd - według Damaszku - "rebelianci otrzymują wsparcie".

Po pół roku niewoli wrócili do domu. Wzruszające powitanie na lotnisku

Javier Espinosa i Ricardo Garcia Vilanova spędzili w syryjskiej niewoli niemal pół roku. We wrześniu, gdy pracowali nad materiałem dziennikarskim na temat konfliktu w Syrii, zostali porwani przez członków organizacji Islamskie Państwo Iraku i Lewantu. W niedzielę obaj Hiszpanie wrócili do domu, a wzruszające zdjęcia z lotniska, gdzie oczekiwali ich stęsknieni bliscy obiegły cały świat.