Słowenia

Słowenia

Słowenia postawi płot, Słowacja skarży decyzję UE, w Bułgarii strach

Słowacja w swym pozwie przeciwko decyzji o rozmieszczeniu uchodźców w państwach Unii Europejskiej na podstawie obowiązkowych kwot zamierza zakwestionować prawo krajów członkowskich do przyjęcia takiego rozwiązania w głosowaniu większościowym. Premier Słowenii Miro Cerar zapowiedział natomiast postawienie tymczasowego ogrodzenia z drutu żyletkowego na granicy z Chorwacją, by lepiej kontrolować przepływ migrantów.

Szefowa MSW Austrii: musimy przekształcić Europę w twierdzę

Austria nie zamierza wznosić ogrodzeń na swych granicach. Płoty nie rozwiążą problemu uchodźców - powiedział kanclerz Werner Faymann. Natomiast minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner zapowiedziała, że Austria zbuduje płot na granicy ze Słowenią.

Słowenia straszy ogrodzeniem na granicy z Chorwacją

W obliczu kryzysu migracyjnego premier Słowenii Miro Cerar ogłosił, że jeśli zaplanowany na niedzielę szczyt UE-Bałkany nie zapewni Słowenii wystarczającego wsparcia, nie wyklucza on w ostateczności budowy ogrodzenia na granicy z Chorwacją - podała w piątek AFP.

Pozwolili, teraz mogą zakazać. Niepewne losy małżeństw jednopłciowych

Rada Konstytucyjna Słowenii wydała w czwartek zgodę na rozpisanie referendum za delegalizacją małżeństw tej samej płci. Zostały one w tym kraju wprowadzone w marcu, kiedy uchwalono, że małżeństwo to "związek dwóch osób niezależnie od ich płci". Przeciwnicy przepisów zebrali w miesiąc wymagane 40 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum.

Słoweńska armia na granicy, prezydent w Brukseli

Prezydent Słowenii Borut Pahor poprosił we wtorek Unię Europejską o pomoc w związku z falą imigrantów zdążających przez ten kraj do Europy Zachodniej. - Słowenia formalnie poprosi o dodatkowe siły policyjne do pilnowania granicy chorwacko-słoweńskiej i o pomoc finansową - powiedział Pahor w Brukseli.

Austria wzmacnia kontrole na granicy ze Słowenią

Kontrole na przejściach granicznych w sąsiadujących ze Słowenią landach Karyntia i Styria na południu Austrii zostaną wzmocnione w sobotę w oczekiwaniu na zwiększoną falę migrantów po zamknięciu granicy węgiersko-chorwackiej - podała w piątek policja.

Słowenia już nie chce być murem. Mogą być "korytarze" dla imigrantów

Słoweńcy przez kilka dni zapewniali, że nie będą po prostu przepuszczać imigrantów przez swój kraj, ale teraz zmieniają zdanie. - Jeśli presja będzie zbyt duża, z pewnością przedyskutujemy możliwe korytarze z krajami, których to dotyczy - stwierdził słoweński premier, po tym, jak sąsiednia Chorwacja przestała sobie radzić z falą imigrantów.

Imigranci utknęli na ziemi niczyjej

Oddziały prewencji stanęły na granicy po stronie Słowenii naprzeciw grupy ok. 200 migrantów, którzy usiłują przedostać się do tego kraju z Chorwacji na przejściu granicznym w Harmicy. Imigranci utknęli na ziemi niczyjej pomiędzy posterunkami granicznymi.

10 tys. migrantów w dobę. Chorwaci zamknęli drogi, uchodźcy już w Słowenii

Chorwacka policja wstrzymała w czwartek do odwołania wszelki ruch pojazdów na drogach prowadzących do siedmiu przejść granicznych z Serbią - poinformowały władze w Zagrzebiu. Do czwartku do godz. 22.00 do kraju weszło z Serbii łącznie 11 tys. uchodźców i imigrantów, a tylko tego ostatniego dnia 9 tys. 812 osób. Jeżeli sytuacja powtórzy się w piątek, Chorwaci zamkną granicę - podało MSZ. Tymczasem Słowenia po przyjęciu jednego pociągu z uchodźcami, zamknęła międzynarodowy ruch kolejowy z sąsiadem.

Część Słowenii walczy z powodziami. Zalane drogi utrudniają akcję ratunkową

Część Słowenii zmaga się ze skutkami obfitych ulew, jakie przetoczyły się przez region. Poziom rzeki Drawy jest niebezpiecznie wysoki - w kilku miejscach wystąpiła ona z koryta. Powódź zalała zachodnie, południowe i centralne regiony kraju, rujnując wiele budynków i gospodarstw. Ratownicy mają problem z dostaniem się do wszystkich poszkodowanych ze względu na nieprzejezdność wielu podtopionych dróg.

Słowenia. Część kraju podtopiona, część z zimową aurą

W Słowenii są miejsca, w których pogoda mocno daje się we znaki. Mieszkańcy stolicy tego ponad dwumilionowego państwa walczą z powodzią, jaką wywołały kilkugodzinne intensywne opady deszczu. Z kolei mieszkańcy położonego w górach Pohorje miasta Maribor czują już święta, ponieważ wszystko wokół przykryła warstwa śniegu.