Słowenia

Słowenia

Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Słowenii wygrał w niedzielę dotychczasowy szef państwa Borut Pahor, uzyskując 47,2 procent poparcia - poinformowała słoweńska agencja STA po przeliczeniu 97 procent głosów. Oznacza to, że potrzebna będzie druga tura wyborów. Prezydent wyraził ubolewanie z powodu niskiej frekwencji, która wyniosła 43,47 procent i była najniższa w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii niepodległej Słowenii.

Szef MSZ Słowenii Karl Erjavec powiedział w Moskwie, że nie odnosi się entuzjastycznie do nałożonych przez Unię Europejską sankcji, i wyraził przekonanie, że rozwiązywanie kryzysów międzynarodowych nie jest możliwe drogą restrykcji gospodarczych. Jego zdaniem trudne kwestie można rozwiązywać tylko poprzez dialog.

W poniedziałek wieczorem przez Słowenię przeszły burze. Gwałtowna pogoda doprowadziła do licznych zniszczeń. Wszystko za sprawą ulewnych opadów i porywistego wiatru. Kilka ulic zostało zalanych, a w niektórych regionach zrobiło się biało.

- Dialog NATO-Rosja powinien być prowadzony z pozycji partnerskiej tak, aby Rosja miała poczucie, że rozmawia ze wspólnotą gotową do solidarnej i kolektywnej obrony swojego terytorium - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem.

Parlament Słowenii zgodził się w poniedziałek późnym wieczorem na wysłanie wojska na granicę z Chorwacją. Armia pomoże policji i innym służbom w kontroli napływu migrantów - poinformował premier Miro Cerar.

Niezwykle gęsta mgła i prędkość przyczyniła się wielkiego karambolu w Słowenii. W ciągu kilku minut zderzyło się ponad 50 samochodów osobowych, kilka ciężarówek i autobus. Zginęły cztery osoby, a 25 zostało rannych. Na nagraniu z kamery samochodowej widać, jak ludzie próbowali się ratować, uciekając na skarpę.

Słoweńcy w niedzielnym referendum odrzucili nowelizację ustawy o małżeństwie, pozwalającą na zawieranie małżeństw przez osoby homoseksualne - wynika ze wstępnych rezultatów podanych przez komisję wyborczą po przeliczeniu ok. 93 proc. głosów.