Słowenia

Słowenia

O swoim poparciu dla poszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich zapewnili w czwartek prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w październiku zostaną określone kryteria akcesji do Unii Europejskiej dla Macedonii Północnej i Albanii.

110 lat temu, zaledwie sześć lat po braciach Wright, swój samolot skonstruowali bracia Rusjan żyjący w ówczesnych cesarsko-królewskich Austro-Węgrzech. Była to pierwsza tego typu maszyna w Europie Środkowej i Środkowo-Wschodniej. Z okazji tej rocznicy pilot Benjamin Licer przeleciał pod najdłuższym kamiennym mostem kolejowym na świecie znajdującym się w słoweńskiej Nowej Goricy.

Drewniana rzeźba pierwszej damy Melanii Trump została odsłonięta w jej rodzimej Słowenii. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z jakości wykonania figurki. - Nie wygląda jak Melania... to jest smerfetka - powiedział jeden z mieszkańców.

Wicepremier Włoch, szef MSW Matteo Salvini zapowiedział zamknięcie granicy ze Słowenią, aby powstrzymać napływ migrantów. Od poniedziałku włosko-słoweńskie patrole mają pilnować granicy o długości 232 kilometrów, gdzie ostatnio zwiększyła się fala migracyjna.

W czwartek w słoweńskim Brdzie pod Lublaną zakończył się dwudniowy szczyt prezydentów państw Trójmorza. W obradach uczestniczyli przywódcy 12 państw położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Był to czwarty szczyt tej polsko-chorwackiej inicjatywy. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyli też szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Na czele słoweńskiej armii stanie generał Alenka Ermenc. 55-latka oficjalnie przejmie stanowisko po dotychczasowym szefie sztabu generalnego generale Alanie Gederze. Stanie się tym samym jedyną kobietą na czele sił zbrojnych państw NATO.

Słoweński parlament zatwierdził mniejszościowy centrolewicowy rząd premiera Marjana Szareca. 45 deputowanych w liczącym 90 miejsc parlamencie zagłosowało za nowym rządem, 34 było przeciwko, a 11 wstrzymało się od głosu lub było nieobecnych.

Słoweńska prasa w poniedziałek, dzień po wyborach parlamentarnych, pisze o obawach o stabilność kraju. Do parlamentu weszło dziewięć partii, a zwycięska Słoweńska Partia Demokratyczna zapewne będzie miała duże trudności z utworzeniem większościowego rządu.

Niedzielne wybory w Słowenii wygrywa opozycyjna, antyimigrancka Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) byłego premiera Janeza Janszy. Jak poinformowała państwowa komisja wyborcza po przeliczeniu 99 procent głosów, poparcie dla tego ugrupowania wyniosło 25,2 procent.

Gruzja postanowiła wydalić rosyjskiego dyplomatę z sekcji rosyjskich interesów w ambasadzie Szwajcarii w Tbilisi. To być znak solidarności z działaniami Londynu w związku z atakiem na podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córkę.