Rosja

Rosja

Dymisja generałów za sprawę Gołunowa? Putin zdecyduje "w odpowiednim czasie"

Władimir Putin w "odpowiednim czasie" rozpatrzy prośbę ministra spraw wewnętrznych o zwolnienie dwóch generałów policji w związku ze sprawą dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa. Zapowiedział to rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dziennikarz został uwolniony z aresztu we wtorek, po bezprecedensowej akcji poparcia dla niego ze strony środowisk dziennikarskich, intelektualistów i aktywistów.

Żądają kar za aresztowanie Gołunowa. Kilkuset zatrzymanych w Moskwie

Po wtorkowym uwolnieniu dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa, środowa akcja na rzecz jego poparcia podzieliła środowiska dziennikarskie. Galina Timczenko, szefowa portalu Meduza, w którym pracuje Gołunow, wezwała dziennikarzy i aktywistów, by nie demonstrowali. Wielu wyszło jednak na ulice. Po godzinie 15 czasu polskiego OWD-Info - organizacja monitorująca zatrzymania w Rosji - podała, że policja zatrzymała ponad 400 osób.

Odparł atak niedźwiedzia, odgryzając mu kawałek języka

29-letni Nikołaj Irgit z południowej Syberii w Rosji może mówić o ogromnym szczęściu. Rosjanin przeżył atak niedźwiedzia w tajdze. Gdy dzikie zwierzę zaciskało szczękę na jego twarzy, mężczyzna odgryzł mu kawałek języka. Dzięki temu żyje.

Solidarność mediów i zaskakująca reakcja władz. "To wszystko mogło ułożyć się zupełnie inaczej"

Uwolnienie aresztowanego rosyjskiego dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa stało się możliwe dzięki bezprecedensowej solidarności, którą okazało środowisko dziennikarskie i wywieranej przez nie presji - oceniają komentatorzy i osoby zaangażowane w tę sprawę. Gołunow we wtorek wieczorem opuścił budynek głównego zarządu śledczego policji w Moskwie. Podziękował za okazywane mu wsparcie i powiedział, że musi teraz "dojść do siebie".

Sprawa Gołunowa przybrała nieoczekiwany obrót

Badający korupcję wśród rosyjskich urzędników dziennikarz Iwan Gołunow, zatrzymany po tym, jak prawdopodobnie podrzucono mu do samochodu narkotyki, wyszedł na wolność. Szef MSW w Moskwie zapowiedział wniosek do prezydenta Władimira Putina o zwolnienie wysokich rangą funkcjonariuszy policji. Sprawa Gołunowa wywołała duże protesty w Rosji i przybrała we wtorek nieoczekiwany obrót po komentarzach urzędników państwowych.

Asad chce się pozbyć wrogów, giną dzieci

Dwudziestu pięciu cywilów, w tym siedmioro dzieci, zginęło w atakach prowadzonych głównie z powietrza w północno-zachodniej Syrii. Dokonały ich siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada i jego rosyjskiego sojusznika - poinformowało w poniedziałek wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Działacz Memoriału opuści przedterminowo kolonię karną

Sąd w Czeczenii zgodził się w poniedziałek na przedterminowe zwolnienie Ojuba Titijewa, działacza Stowarzyszenia Memoriał, skazanego w marcu za posiadanie narkotyków - podały media społecznościowe relacjonujące sprawę karną wobec Titijewa.

Ze szczytu władzy w Komi do łagru

Wiaczesław Gajzer, były przewodniczący Republiki Komi na północny Rosji, w poniedziałek został skazany na 11 lat kolonii karnej i grzywnę w wysokości 160 milionów rubli (ponad dwóch milionów dolarów). Sąd uznał go za winnego korupcji, oszustw i prania pieniędzy.

Narkotyki i zarzuty. Decyzja sądu w sprawie zatrzymanego dziennikarza

Sąd w Moskwie wydał w sobotę nakaz przeniesienia Iwana Gołunowa do aresztu domowego. Dziennikarza śledczego, znanego między innymi z ujawnienia afer korupcyjnych w Moskwie, zatrzymano pod zarzutem posiadania narkotyków. W postawione mu zarzuty nie wierzą dziennikarze, działacze opozycji i celebryci.

Protesty po zatrzymaniu dziennikarza. "Mnie też aresztujcie"

Rosyjski dziennikarz śledczy Iwan Gołunow, znany z materiałów o korupcji wśród moskiewskich urzędników, został zatrzymany w czwartek przez policję w stolicy Rosji i oskarżony o przestępstwa narkotykowe, do których się nie przyznaje - oświadczył jego prawnik. W piątek przed budynkiem MSW zebrała się grupa ludzi, by zaprotestować przeciwko zatrzymaniu dziennikarza, kilkanaście osób spotkało to samo.

Putin "nie planuje" zjednoczenia z Białorusią, Ukrainie "nie odmawia kontaktów"

Brak obecnie podstaw do zjednoczenia państwowego Rosji i Białorusi. Nie ma obecnie takich planów i nie ma takiego celu - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin. Zastrzegł zarazem, że Rosja i Białoruś mają plan budowy państwa związkowego. Putin poinformował także, iż nie odmawia kontaktów z niedawno wybranym na Ukrainie prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Zarzucił mu jednak, że nazywa Rosję wrogiem, i wyraził opinię, że "powinien określić", co chce osiągnąć.