Rosja

Rosja

Rosyjski MAK gotów badać katastrofę ukraińskiego boeinga

Międzypaństwowy Komitet Lotniczy w Moskwie wyraził gotowość udzielenia pomocy w badaniu katastrofy ukraińskiego boeinga, który rozbił się w Iranie. Biuro prasowe komitetu podało, że MAK został poinformowany przez stronę irańską o katastrofie, ale przyznało, że Teheran nie zwrócił się o pomoc w dochodzeniu.

Sejm potępia "prowokacyjne" wypowiedzi władz Rosji. Nie wszyscy posłowie klaszczą

"Wielkości narodu oraz stosunków między państwami nie można budować na kłamstwie i fałszowaniu historii" - głosi uchwała przyjęta w czwartek przez Sejm. Izba potępia "prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej próbujących obciążać Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej". Dokument ma związek z ostatnimi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina.

Uścisk dłoni z Baszarem al-Asadem. Władimir Putin wrócił do Syrii

Prezydenci Władimir Putin i Baszar al-Asad spotkali się w stolicy Syrii, Damaszku. Jak podał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, syryjski przywódca "wyraził wdzięczność za pomoc Rosji" w walce z terroryzmem. Wtorkowa wizyta Putina w Syrii była pierwszą od 2017 roku, kiedy to odwiedził rosyjską bazę Hmejmim w prowincji Latakia.

Putinowi "chodzi o to, aby błoto, którym obrzuca, przyczepiło się do nazwy Polska"

W Rosji nie ma obecnie historyków prowadzących badania nad polityką w latach 30. XX wieku, dlatego "nie ma kto prostować manipulacji i fałszerstw dla społeczeństwa rosyjskiego" - tłumaczył w programie "Horyzont" dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Odnosząc się do słów Władimira Putina w sprawie źródeł wybuchu II wojny światowej ocenił, że rosyjskiego prezydenta nie interesują fakty.

Twórca radzieckich wozów bojowych nie żyje

Aleksandr Błagonrawow, konstruktor dwóch generacji popularnych bojowych wozów piechoty typu BMP, zmarł w wieku 86 lat - poinformowały rosyjskie media. Przypomniały, że "jego niepodważalnym osobistym osiągnięciem jest pływający wóz bojowy BMP-3, wynalazek z 1987 roku, który nie ma odpowiedników za granicą".

200 tysięcy rosyjskich paszportów dla mieszkańców Donbasu

Prawie 200 tysięcy paszportów Rosji wydano w ubiegłym roku mieszkańcom Donbasu na wschodzie Ukrainy - poinformowała rosyjska agencja TASS, powołując się na źródła w rosyjskim ministerstwie spraw wewnętrznych. W Donbasie od kwietnia 2014 roku trwa konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami.

Turcja za wysłaniem wojsk do Libii. Trump: zewnętrzna ingerencja komplikuje sytuację

Deputowani do tureckiego parlamentu na nadzwyczajnej sesji zaaprobowali wysłanie wojsk tureckich do Libii, by wesprzeć uznawany przez społeczność międzynarodową rząd premiera Fajiza as-Saradża. Trypolis zwrócił się o taką pomoc do Ankary 26 grudnia. Zewnętrzna ingerencja komplikuje sytuację w tym kraju - powiedział prezydent USA Donald Trump w czasie rozmowy telefonicznej z tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem.

"Najważniejsze starcie czeka nas pewnie na przełomie stycznia i lutego"

Wszyscy spodziewamy się niestety kontynuowania linii fałszowania historii przez Władimira Putina pod koniec stycznia, kiedy odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz - powiedział w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do grudniowych wypowiedzi prezydenta Rosji dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej.

"To będzie rok ciężkiej pracy i prób, zwycięstw i zmartwień"

Podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku Białorusini zdecydują o swoim losie i przyszłości suwerennego kraju - oświadczył prezydent Alaksandr Łukaszenka w orędziu noworocznym do rodaków. Wcześniej mówił, że "nie zamierza kurczowo się trzymać prezydenckiego fotela, ale w tych wyborach wystartuje".

Życzenia "wzajemnej miłości" od Putina

Nasza jedność jest podstawą do osiągnięcia naszych najwyższych celów - oświadczył w orędziu noworocznym Władimir Putin. Rosyjskie media odnotowały, że tegoroczne przemówienie prezydenta zostało prawie całkowicie pozbawione wojowniczej retoryki. Putin nie mówił także o konieczności walki z organizacjami terrorystycznymi lub obrony interesów Rosji za granicą.

"Polska nie musi nic tłumaczyć, świat wie, po czyjej stronie jest prawda"

"Porozumienia monachijskie między nazistowskimi Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Włochami nie tylko zdeformowały cały system stosunków międzynarodowych, ale stały się punktem wyjścia do podboju i ponownego podziału Europy" - oświadczyło rosyjskie MSZ. Władze Rosji atakują kolejne kraje, zarzucając ich przedwojennym rządom współpracę z Hitlerem. Ich ambasadorowie w odpowiedzi przypominają fakty.

"Reakcja na prowokację Putina jest w miarę jednolita"

Putin użył takich słów, dlatego że Polska jest takim trochę zwornikiem interesów tych krajów, które wyszły z obozu sowieckiego. Jeżeli uderzą skutecznie w ten zwornik, podważą jego autorytet, pozycję, która i tak zresztą jest słabiutka, to interesy rosyjskie będą silniejsze - ocenił w "Kropce nad i" ekonomista profesor Ryszard Bugaj. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Rosji dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej. Historyk i politolog profesor Antoni Dudek stwierdził, że "w interesie Polski nie jest robienie larum wielotygodniowego w tej sprawie".

"Mielenie ludzkich ciał i losów". Sencow opowiedział o pięciu latach w łagrze

"Jedna zmiana dziesięciu pracowników łagru nie jest w stanie utrzymać pięciuset więźniów w niewolniczym posłuszeństwie. Dlatego stworzono system, w którym połowa skazanych, jawnie lub potajemnie, współpracuje z administracją, pomagając utrzymać atmosferę strachu i nieufności" - napisał we wspomnieniach opublikowanych na łamach dziennika "Nowaja Gazieta" Ołeh Sencow. Ukraiński reżyser, oskarżony w Rosji o terroryzm i uwolniony we wrześniu, opowiedział o pięciu latach za kołem podbiegunowym.