prognoza

prognoza

Trudna noc dla kierowców. Popada, powieje i zagrzmi

Ci którzy tej nocy wybierają się w podróż, powinni przygotować się na gorsze warunki drogowe. W większości kraju jazdę będą utrudniać przelotne deszcze i burze z porywistym wiatrem. Na suche drogi spokojną noc kierowcy mogą liczyć tylko na północnym wschodzie kraju.

Ostatni gorący dzień: w Warszawie 30 stopni

W środę od wczesnych godzin porannych możemy liczyć na sporą dawkę słońca. Słupki rtęci szybko będą piąć się w górę, by miejscami sięgnąć 30 st. C. Jednak już w drugiej części dnia wzrośnie zachmurzenie i zaczną pojawiać się opady deszczu oraz burze. Będzie grzmieć i padać wszędzie poza południowo-wschodnią Polską.

Na Mazurach może zagrzmieć

Na Mazurach kolejny dzień we znaki będą się dawać przelotne deszcze. W czasie rozpogodzeń natomiast pogoda będzie sprzyjała opalaniu - niektóre ośrodki odnotują nawet 27 stopni. Wiatr z północnego wschodu powieje z prędkością 22-26 km/h.

Sosna atakuje alergików. Dąb i grzyby też

Sosna, dąb i grzyby mikroskopowe to alergeny, które będą najbardziej dokuczliwe w środę. Uczuleni mogą odczuwać ich wpływ mocniej ze względu na suche powietrze i wysokie temperatury. Po południu nieco ulgi przyniosą im przelotne opady i burze.

Gorący wtorek schłodzą burze

Gorący wtorek - podczas którego temperatura sięgnie nawet 29 st. Celsjusza - niektórym z nas zmącą przelotne deszcze i burze. Uwaga! Tym drugim mogą towarzyszyć gradobicia.

Niebezpiecznie w czasie burz. Uważajcie na wschodzie!

Podróżujący po zachodnich i centralnych obszarach kraju nie powinni dziś narzekać na warunki jazdy. Będzie pogodnie i sucho, tylko na północnym wschodzie może mocniej powiać. Natomiast we wschodnich województwach jazdę mogą utrudniać opady i burze z silnym wiatrem, a miejscami grad.

Lato za pasem. Ciepłe dni przeplatane chłodem z północy

Przed nami ciepłe dni. Według najnowszych prognoz synoptyków TVN Meteo maj zakończymy typowo letnimi temperaturami, z maksymalną wartością 29 st. C w najcieplejszym momencie dnia. W początku czerwca będzie nieco chłodniej, ponieważ nad Polskę zaczną płynąć chłodniejsze masy powietrza pochodzenia arktycznego.

Tydzień zaczyna się ciepło i słonecznie. Możliwe burze na wschodzie

W poniedziałek w całym kraju będziemy się cieszyć wysokimi temperaturami. W niektórych zachodnich województwach termometry pokażą nawet 28 stopni. W większości regionów będzie też pogodnie. Mieszkańcy wschodniej Polski muszą się jednak przygotować na przelotne deszcze i burze oraz związane z nimi gorsze samopoczucie.

Grzyby męczą alergików

Obecnie w naszym kraju szaleją zarodniki grzybów - Cladosporium, których stężenie jest obecnie wyższe niż, jak to było dotychczas, Alternarii. Dodatkowo życie alergikom utrudniają pylące dęby, brzozy i trawy.

Burze przegonią żeglarzy do portów

Pogoda na Mazurach będzie sprzyjała urlopowiczom, ale może pokrzyżować plany żeglarzom, którzy zechcą przepłynąć dłuższą trasę. Region pozostanie w strefie wpływu frontu atmosferycznego, powodującego przelotne opady i burze. Za to chwile przejaśnień warto wykorzystać na opalanie - będą temu sprzyjać temperatury i łagodny południowo-wschodni wiatr.

Po południu Wisła podzieli Polskę

W pierwszej części dnia kierowcy w całej Polsce mogą liczyć na dobrą pogodę. Jednak po południu warunki drogowe pogorszą się na wschód od linii Wisły oraz na Podkarpaciu. Pojawią się przelotne deszcze, a nawet burze z gradem i intensywnymi opadami - do 20 litrów wody na metr kwadratowy.

Duszno, parno i gorąco. Po południu mokro

W pierwszej części dnia sporo słońca pojawi się w całym kraju. Jednak od godzin popołudniowych do kraju od wschodu napłynie front atmosferyczny. Przyniesie spadek ciśnienia, opady deszczu i gradu oraz burze.

Dąb pyli, ale już niedługo przestanie

Alergenem, którego najwięcej utrzymuje się w powietrzu, jest ten pochodzący z dębu. Ale już niedługo. Drzewo to przestanie pylić do końca miesiąca. Trawy za to są w natarciu - stężenie ich alergenów rośnie.

Burze przeszkodzą w mazurskich rejsach

Niedzielna pogoda na Mazurach będzie zrównoważona w całym regionie, ale niezbyt korzystna dla żeglarzy. Po południu pojawią się przelotne opady i burze - niektóre mogą mieć dość gwałtowny przebieg. Prędkość wiatru w ciągu dnia wyniesie 15-30 km/h, ale burzowe porywy mogą osiągać nawet 90 km/h.