Nikaragua

Nikaragua

Sąd w Managui skazał na 30 lat więzienia podającego się za pastora wspólnoty zielonoświątkowej mężczyznę i czworo jego wspólników, którzy w lutym związali i podpalili 25-letnią kobietę. Grupa nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że przeprowadzała rytuał uzdrowienia opętanej ich zdaniem kobiety.

Daniel Ortega, przywódca Frontu Narodowego im. Sandino został ponownie wybrany na prezydenta Nikaragui, uzyskując 72,5 proc. głosów - ogłosiła w poniedziałek wstępne wyniki wyborów Najwyższa Rada Wyborcza. Wiceprezydentem ma być żona Ortegi, Rosario Murillo.

Do Nikaragui trafi niebawem pięćdziesiąt czołgów od Rosjan. Pierwsza transza, czyli dwadzieścia pojazdów, jest już gotowa do wysłania. To efekt starannie pielęgnowanej, sięgającej wielu lat współpracy. Krytycy podkreślają, że środkowamerykański kraj o wiele bardziej niż nowego sprzętu wojskowego potrzebuje inwestycji w szkolnictwo i służbę zdrowia.

Trzęsienie ziemi o sile powyżej 5 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek nad ranem czasu polskiego Nikaraguę. W stolicy tego kraju natrzęsły się budynki - podały nikaraguańskie służby sejsmologiczne. Na razie nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach.

Wulkan San Cristobal w Nikaragui ponownie dał o sobie znać. Nad kraterem unosi się wysoka na kilkaset metrów chmura pyłu wulkanicznego. Władze podjęły decyzję o ewakuacji okolicznej ludności. Mieszkańcy nie chcą jednak opuścić wiosek położonych u stóp wulkanu.

Władze Nikaragui mogą mówić o szczęściu oraz sukcesie. Po środowym trzęsieniu ziemi w Kostaryce wydano ostrzeżenie przed tsunami m.in. dla regionu basenu Morza Karaibskiego. Według władz w Managui, w ciągu dziesięciu minut ewakuowanych zostało 80 procent ludności z zagrożonych terenów. Alert później wycofano.

Co najmniej 103 osoby poniosły śmierć w krajach Ameryki Środkowej w rezultacie ulewnych deszczów i wywołanych przez nie powodzi - poinformowały w środę władze. Woda zniszczyła liczne mosty i drogi oraz zalała znaczne obszary pól uprawnych.