Niemcy

Niemcy

"Turecki rząd chce zademonstrować siłę. Chce zastraszyć"

To uniesiona pięść reżimu, dla którego ważniejsze jest słowo przywódcy, niż szacunek wobec prawa i wolności - napisał berliński dziennik "Tagesspiegel", komentując wyrzucenie z Turcji dwóch niemieckich dziennikarzy. "Żadne niemieckie medium nie zmieni swojego zdania o Turcji, tylko dlatego, że jego korespondenci są poddawani naciskom" - podkreślono.

Szefowa CDU odpowiada na projekty Macrona

W reakcji na propozycję francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, proponującego "renesans" idei europejskiej, przewodnicząca niemieckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer opowiedziała się za reformą UE, ale ostrzegła przed nadmierną centralizacją.

Dodawał truciznę do jedzenia kolegów z pracy. Dożywocie

Na karę dożywotniego więzienia sąd w Bielefeld (Nadrenia Północna-Westfalia) skazał 57-letniego Klausa O., który w latach 2015-18 zatruwał w miejscu pracy kanapki i napoje swoich kolegów rtęcią i innymi substancjami. Sąd uznał to za próbę zabójstwa.

Steinmeier skrytykowany za telegram gratulacyjny do Teheranu

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, krytykowany za wysłanie do Teheranu telegramu z gratulacjami z okazji święta narodowego Iranu, bronił swego postępowania, a jednocześnie ostro skrytykował sytuację w Iranie i politykę władz irańskich.

Belgijscy deputowani: dość wypłat "emerytur Hitlera"

Belgijscy deputowani wezwali władze Belgii, by wpłynęły na rząd Niemiec, aby zaprzestał wypłaty świadczeń emerytalnych belgijskim i brytyjskim emerytom, którzy kolaborowali z hitlerowskimi okupantami podczas II wojny światowej – informuje Deutsche Welle.

"Sukces, jakim była konferencja, został przesłonięty przez nieakceptowalne wypowiedzi"

Wypowiedzi o współodpowiedzialności Polaków za Holokaust nie budują klimatu współpracy i przesłaniają sukces, jakim była konferencja bliskowschodnia w Warszawie – ocenił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak, który przebywa obecnie na konferencji w Monachium. Polski minister spotkał się tam także z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem, z którym omówił m.in. kwestię zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce.

"Polsce zależy na tym, żeby USA i Unia Europejska zbliżyły się w tej kwestii"

Wiceszef niemieckiego MSZ Niels Annen powiedział dziennikarzom na konferencji ministerialnej na temat Bliskiego Wschodu w Warszawie, że Europa nie jest podzielona w kwestii Iranu. Dodał, że państwa europejskie przestrzegają postanowień porozumienia nuklearnego z Teheranem. Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" powiedział tymczasem, że Polska, organizując konferencję bliskowschodnią w Warszawie, dąży do zbliżenia stanowisk UE i USA w sprawie Iranu.