Monarchowie

Monarchowie

Zwolennicy teorii spiskowych czekali na "dowód życia". Kate mówi o "niezwykle trudnych miesiącach"

Odkąd księżna Kate w styczniu przeszła operację i wycofała się z życia publicznego, mnożyły się spekulacje i teorie spiskowe na temat jej zniknięcia. Cyfrowo zmodyfikowana fotografia, na której pozuje z dziećmi, spowodowała, że hasztagi #WheresKate i #KateGate biły w internecie rekordy popularności. Każda próba wyciszenia emocji jeszcze bardziej je wzmagała. Pytano: co się dzieje z księżną Walii? gdzie jest? dlaczego milczy? Odpowiedź przyszła wieczorem 22 marca: księżna Kate ma nowotwór.

Król, Danusia i prezydent. Historia prawa łaski

Prezydent Andrzej Duda królem nie jest, ale posiada pewną królewską prerogatywę. To prawo łaski, które ostatnio stało się politycznie gorącym tematem. Było nim także w średniowieczu. Po co Karolowi III podczas koronacji był potrzebny miecz ze złamanym czubkiem? Jak powstawały średniowieczne "grupy Wagnera"? Dlaczego prawie tysiąc lat temu skazańcy z Lotaryngii podróżowali do Gniezna? I wreszcie: czy Jarosław Kaczyński dogadałby się z cesarzem Justynianem? O tym wszystkim w rozmowie z Aleksandrem Przybylskim opowiada profesor Jerzy Pysiak.

Romanse, wybryki, tatuaże. "Imprezowy książę" królem Danii

Chłopięcy wygląd, liczne miłostki, zasłużona reputacja "imprezowego księcia" - Fryderyk dorastał do roli monarchy na oczach całej Danii. Swoimi ekscesami następca tronu nieraz wprawiał w konsternację i rodzinę, i przyszłych poddanych. Dziś jednak uważają, że świetnie sprawdzi się jako następca Małgorzaty II. Sympatii narodu do przyszłego władcy nie zmniejszyły nawet niedawne pogłoski o jego romansie. Nowego króla, który na tronie zasiądzie 14 stycznia, Duńczycy lubią za to, że jest "taki jak oni".