Młodzież

Młodzież

Dopadły ją koszty, pandemia i ambicje rodziców. "To jakiś horror"

Wolę świętować po maturze z najbliższymi niż teraz z ludźmi, których nawet nie znam - mówi maturzystka. Uczniowie, którzy za kilka miesięcy skończą szkołę średnią, przetrwali pandemię, naukę zdalną i powrót do klas. I wcale nie mają ochoty na zabawę. Jedną z przyczyn są koszty - wejście na studniówkę to nieraz już nawet tysiąc złotych.

Wyzwiska i poniżanie uczniów w Stężycy. Gmina pozywa sygnalistów. Chce po 100 tysięcy złotych

Gmina Stężyca pozywa do sądu osoby, które odważyły się otwarcie, nie ukrywając swoich nazwisk, opowiedzieć tvn24.pl o skandalicznych zachowaniach dyrektora Akademii Piłkarskiej. Po naszych publikacjach i prokuratorskim śledztwie Michał C. został oskarżony o znieważanie uczniów. Sygnaliści, dzięki którym sprawa znalazła finał w sądzie, mają teraz zapłacić po sto tysięcy złotych - za "szkalowanie Gminy Stężyca".

Ministerstwo zapowiada likwidację, ale nauczyciele wcale się nie cieszą

To był flagowy edukacyjny pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Dziś uczniowie mówią o nim: "Nikt w zasadzie nie wie, o co chodzi w tym hicie" albo "Ten przedmiot nie miał sensu". Politycy nowej, demokratycznej koalicji rządowej zapowiadają likwidację HiT-u, ale w szkołach nie wszyscy są tym pomysłem zachwyceni.

Jak "leżeć na płasko" w pracy i czy to się opłaca?

W Chinach "leżą na płasko" - "tang ping" to ruch zapoczątkowany przez Sina Weibo wiosną 2021 roku. Miał to być swoisty protest przeciwko życiu nakierowanemu na produktywność i konkurencję z innymi. Na Zachodzie jest podobnie. Wystarczył kilkunastosekundowy klip promujący robienie absolutnego minimum. To od niego rozpoczęła się kariera terminów takich, jak "poniedziałkowe minimum" i "quiet quitting" (QQ) - co najczęściej tłumaczy się jako "ciche odchodzenie"

Новий уряд фінансуватиме телефон довіри для дітей та молоді 116 111  

Телефон довіри для дітей та молоді - 116 111 - з 2024 року фінансуватиметься новим урядом на 100 відсотків, - заявив у п’ятницю депутат від "Громадянської коаліції" Артур Лонцький. "Треба підтримувати наймолодших. Телефон довіри - це базова форма допомоги молодим людям, які перебувають у психічній кризі", - сказав він. 

Niska ocena za różowe włosy, w domu rower za czerwony pasek. Co ocenoza zrobiła z polską szkołą? 

Czy za makijaż można stracić punkty z zachowania? Można. A czy jak uczeń się tnie, to może mieć niższą ocenę z zachowania? Może. W szkolnych statutach roi się od błędów i zapisów niezgodnych z Prawem oświatowym, nauczyciele nie są szkoleni, jak oceniać, by motywować do nauki. A uczniowie? Nie chcą nieraz podnieść długopisu, jeśli zadanie nie jest na ocenę, bo rodzice płacą za stopnie nawet w euro. Czy ocenoza to choroba polskiej szkoły? 

Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online

Z najnowszych badań wynika, że dzieci spędzają online średnio 5,5 godziny dziennie, a w weekendy nawet więcej. Co robią dzieci w sieci? Niemal 40 proc. nastolatków doświadczyło wyzwisk w sieci. Co czwarty deklaruje, że był ośmieszany lub poniżany. Jednocześnie rodzice nie mają świadomości, z czym stykają się dzieci, jakie treści otrzymują i z kim się kontaktują. Maciej Zalewski.

"Czasem wychodzi zgrabnie, a czasem krindżowo". Językowy krem na zmarszczki

Poczuliście się staro w połowie listopada? To wcale nie musiała być jesień. 15 listopada ogłoszono finałową dwudziestkę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. W mediach społecznościowych zawrzało. "Nie znam żadnego" - pisali jedni, mocno zmartwieni. Inni chwalili się, ile i które słowa rozpoznają.