Młodzież

Młodzież

Jak "leżeć na płasko" w pracy i czy to się opłaca?

W Chinach "leżą na płasko" - "tang ping" to ruch zapoczątkowany przez Sina Weibo wiosną 2021 roku. Miał to być swoisty protest przeciwko życiu nakierowanemu na produktywność i konkurencję z innymi. Na Zachodzie jest podobnie. Wystarczył kilkunastosekundowy klip promujący robienie absolutnego minimum. To od niego rozpoczęła się kariera terminów takich, jak "poniedziałkowe minimum" i "quiet quitting" (QQ) - co najczęściej tłumaczy się jako "ciche odchodzenie"

Новий уряд фінансуватиме телефон довіри для дітей та молоді 116 111  

Телефон довіри для дітей та молоді - 116 111 - з 2024 року фінансуватиметься новим урядом на 100 відсотків, - заявив у п’ятницю депутат від "Громадянської коаліції" Артур Лонцький. "Треба підтримувати наймолодших. Телефон довіри - це базова форма допомоги молодим людям, які перебувають у психічній кризі", - сказав він. 

Niska ocena za różowe włosy, w domu rower za czerwony pasek. Co ocenoza zrobiła z polską szkołą? 

Czy za makijaż można stracić punkty z zachowania? Można. A czy jak uczeń się tnie, to może mieć niższą ocenę z zachowania? Może. W szkolnych statutach roi się od błędów i zapisów niezgodnych z Prawem oświatowym, nauczyciele nie są szkoleni, jak oceniać, by motywować do nauki. A uczniowie? Nie chcą nieraz podnieść długopisu, jeśli zadanie nie jest na ocenę, bo rodzice płacą za stopnie nawet w euro. Czy ocenoza to choroba polskiej szkoły? 

Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online

Z najnowszych badań wynika, że dzieci spędzają online średnio 5,5 godziny dziennie, a w weekendy nawet więcej. Co robią dzieci w sieci? Niemal 40 proc. nastolatków doświadczyło wyzwisk w sieci. Co czwarty deklaruje, że był ośmieszany lub poniżany. Jednocześnie rodzice nie mają świadomości, z czym stykają się dzieci, jakie treści otrzymują i z kim się kontaktują. Maciej Zalewski.

"Czasem wychodzi zgrabnie, a czasem krindżowo". Językowy krem na zmarszczki

Poczuliście się staro w połowie listopada? To wcale nie musiała być jesień. 15 listopada ogłoszono finałową dwudziestkę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. W mediach społecznościowych zawrzało. "Nie znam żadnego" - pisali jedni, mocno zmartwieni. Inni chwalili się, ile i które słowa rozpoznają.

Mówił o tabletkach na zmianę płci i że klaps nie zostawia wielkiego śladu. "Przeciwnik praw dziecka"

- Prawda jest taka, że przez pięć lat dzieci nie miały rzecznika - podsumowuje Mikołaja Pawlaka jego poprzednik na stanowisku RPD Marek Michalak. Za ostro? Niekoniecznie. Podczas swojej kadencji Pawlak zasłynął m.in. mówieniem o tym, że edukatorzy seksualni rozdają dzieciom tabletki na zmianę płci albo że klapsy nie są złe. Jeśli bronił dzieci, to tych nienarodzonych. A to wciąż nie wszystko.

Barbara Nowak modliła się o uzdrowienie gejów. Zmienić szefów czy zlikwidować urząd?

Mówili uczniom nieprzyjętym do szkół, że "marzenia nie zawsze się spełniają", pisali artykuły wychwalające prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, polowali na nauczycielki i nauczycieli, którzy popierali Strajk Kobiet. To zaledwie część działalności, jaką przez osiem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości mogą "pochwalić się" kuratorzy oświaty. Jaka przyszłość czeka ich i same kuratoria pod rządami demokratycznej opozycji?

Pandora Gate "zjadała" zasięgami kampanię? Top 10 youtuberów mogłoby mieć wpływ na wybory

Afera z udziałem influencerów nazwana Pandora Gate momentami przyćmiła w sieci brutalną kampanię wyborczą, w której Prawo i Sprawiedliwość na same reklamy w serwisie YouTube wydało 4 miliony złotych. - Można pokusić się o tezę, że gdyby któraś z gwiazd YouTube'a w szczycie zainteresowania Pandora Gate publicznie poparła którąś z partii, to mogłoby to mieć wpływ na wynik wyborczy - uważa Grzegorz Zajączkowski, lider cyfryzacji Komisji Europejskiej na Polskę.