Już tylko trochę ponad połowa maturzystów chce studiować. Przyczyna? Rosnące koszty

Źródło:
tvn24.pl
Zembaczyński: to jest krzywdzące dla absolwentów, którzy uczciwie skończyli studia
Zembaczyński: to jest krzywdzące dla absolwentów, którzy uczciwie skończyli studiaTVN24
wideo 2/5
Zembaczyński: to jest krzywdzące dla absolwentów, którzy uczciwie skończyli studiaTVN24

Studentów jest coraz mniej. Jedną z przyczyn są rosnące koszty, w tym wynajem mieszkania. Rozwiązaniem problemu mogłyby być tanie akademiki, ale liczba miejsc dostępnych dla studentów także spada. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiada jednak, że na realizację wciąż ma szansę program "Akademiki za złotówkę". - To jest kwestia refundacji kosztów uczelniom i kwestia naliczenia subwencji. Wszystko jest realne, tylko wszystko kosztuje - stwierdził.

Jeszcze sześć lat temu na studia wybierało się nawet 95 proc. maturzystów. W tym roku ten odsetek spadł do 56 proc. Wśród absolwentów zainteresowanych podjęciem studiów 30 proc. wybrałoby stacjonarne, a 26 proc. - zaoczne. To wnioski z badania przeprowadzonego przez firmę BIG InfoMonitor.

To, że studentów jest mniej, potwierdza też GUS. Pomiędzy latami akademickimi 2015/16 a 2019/20 ubyło ich prawie dwieście tysięcy. Zaobserwowano też spadek liczby absolwentów (jedynie w roku akademickim 2016/17 oraz 2020/21 zanotowano niewielki wzrost).

Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Trudne doświadczenia nauki w czasie pandemii zniechęciły część uczniów do kontynuowania edukacji. Na decyzje maturzystów wpływ mogło mieć też rosnące przekonanie, że studia nie są konieczne do zdobycia dobrej pracy. Jak komentuje dr hab. Waldemar Rogowski, co piąty Polak z wyższym wykształceniem pracuje poniżej swoich kwalifikacji.

- Młodzi nie są już tak bardzo przekonani do studiowania jak ich rodzice. Coraz częściej widać, że dobry rzemieślnik już na początku kariery może zarobić więcej niż absolwent szkoły wyższej, nawet ten pracujący w zawodzie – dodaje.

Ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o studiach są też finanse.

Malejące zainteresowanie

Jako pierwsi kosztom studiowania przyjrzeli się studenci wydziału socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy w ubiegłym roku akademickim przygotowali raport "Ile kosztują Cię studia? Sytuacja finansowa a życie studenckie studentek i studentów UW".

Z ich badań wynikło, że prawie jedna czwarta badanych studentów odmawia sobie spotkań ze znajomymi ze względów finansowych, a 29 proc. z powodu braku czasu związanego z pracą. Część ankietowanych rozważa nawet porzucenie studiów ze względów finansowych. Wśród studentów pracujących było to 27 proc., wśród niepracujących - prawie jedna piąta. 

Czytaj także: Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować >>>>

- Do przeprowadzenia tych badań zainspirowały nas nasze własne, codzienne przeżycia - tłumaczyła nam Zuzanna Banaś, członkini zespołu badawczego. - Szukaliśmy całościowych badań na temat kosztów studenckiego życia, wynajmu mieszkań, pracy zawodowej studentów, ale okazało się, że takich badań nie ma, albo są dostępne tylko dla władz uczelni. Dlatego postanowiliśmy sami je przygotować.

Banaś dodawała, że uczelnie próbują wyrównać szanse studentów, m.in. poprzez przyznawanie stypendiów socjalnych. Ich dostępność jest jednak za niska. Aby móc się o nie ubiegać, dochód na osobę w rodzinie studenta wynosić musi maksymalnie 1294 zł.

Oglądaj: Akademiki pod lupą! Są luksusy, ale i pokoje rodem z PRL. Ile to wszystko kosztuje?

Komentując wyniki badania dr hab. Adam Gendźwiłł, socjolog z Wydziału Socjologii UW zwracał uwagę, że studenci nie mają za wiele czasu na naukę. Jeśli studia dzienne łączy się z pracą na etat, to nic dziwnego, że spada zaangażowanie na zajęciach. - To też może tłumaczyć malejącą popularność studiów II stopnia - dodawał. 

Studenci muszą coś jeść

- Studiowanie w tej chwili to przywilej. Znam osoby, które chciałyby studiować, ale tego nie robią ze względu na koszty życia, zwłaszcza rynek mieszkaniowy - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Paulina, studentka UW.

Mieszkanie to największy koszt. Ceny na wolnym rynku rok do roku rosną, a akademiki to opcja dostępna dla niewielu.

Problem związany z wysokimi kosztami, jakie ponoszą studenci, zauważyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego.

"Potrzebujemy na dziś więcej miejsc do mieszkania dla studiujących. I niedługo ruszamy pełną parą w tej sprawie (..) Dlatego będą też remonty. Więcej miejsc w akademikach to ulga dla wszystkich wynajmujących, bo obniżą się koszty" - pisał o tym wiosną na Twitterze Maciej Gdula, wicemnister.

W kwietniu w rozmowie z naszą redakcją dodawał, że zdaje sobie sprawę, że materialny aspekt studiowania jest niezwykle istotny. Wrócił też do tematu akademików. - Studenci nie żyją jedynie czytaniem książek i ekscytacją związaną z możliwością udziału w seminariach. Muszą też gdzieś mieszkać i coś zjeść. Duży wpływ na to, jak funkcjonują studenci, ma sytuacja na rynku mieszkaniowym – mówił Gdula.

- Dlatego w ramach umowy z ministerstwem rozwoju 10 proc. środków przeznaczanych na budownictwo socjalne będzie przekazywane na budowę nowych akademików i remont starych. Od dziesięciu lat liczba miejsc w akademikach spada, było 150 tys., jest 115 tys. Chcemy ten trend odwrócić.

Chcieliśmy zapytać, co do tej pory udało się zrobić, ale wiceminister nie odpowiedział na nasze próby kontaktu.

Czytaj także: Lewica ma problem z IDEAS NCBR. "Jeśli Gdula bardziej fiknie, to będzie dla niego game over >>>

Opozycja przypomina także, że Trzecia Droga, czyli jedno ugrupowań wchodzących w skład obecnej koalicji rządzącej, przed wyborami zapowiadała wprowadzenie programu "Akademiki za złotówkę", skierowanego do studentów z mniejszych miast i z uboższych rodzin. Minister Dariusz Wieczorek (Lewica) zapytany na antenie radiowej Jedynki o tę obietnicę koalicjanta nie odżegnywał się od niej, ale twierdził, że "trzeba to na spokojnie wyliczyć".

- To jest kwestia refundacji kosztów uczelniom i kwestia naliczenia subwencji. Wszystko jest realne, tylko wszystko kosztuje - stwierdził.

Autorka/Autor:Natalia Szostak, opracowanie graficzne: Katarzyna Korzeniowska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezes spółki Orlen Trading Switzerland Samer Awad brał udział w nielegalnym obrocie ropą naftową pochodzącą z objętego sankcjami Iranu. Menedżer wybrany przez ekipę Daniela Obajtka wielokrotnie kontaktował się z osobami uznanymi przez amerykański Departament Sprawiedliwości za wspierające międzynarodowy terroryzm - podał Onet, powołując się na dowody zdobyte razem ze szwajcarską redakcją SRF.

Onet: szef spółki Orlenu utrzymywał kontakty z ludźmi wspierającymi terroryzm

Onet: szef spółki Orlenu utrzymywał kontakty z ludźmi wspierającymi terroryzm

Źródło:
onet.pl

W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby, która chce kupić alkohol, sprzedawca będzie miał obowiązek zażądania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego - zapowiedziała w czwartek minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Zmiany w zasadach sprzedaży alkoholu. Minister zapowiada nowe przepisy

Zmiany w zasadach sprzedaży alkoholu. Minister zapowiada nowe przepisy

Źródło:
PAP

Prezes NBP, Adam Glapiński będzie dostawał jeszcze większe comiesięczne premie. To efekt uchwały przyjętej przez zarząd banku centralnego. Jak wynika z szacunków, wynagrodzenie szefa NBP może wzrosnąć w ciągu roku o 191 tys. zł. Podwyżka wynagrodzenia dzieje się w momencie, gdy ruszyły prace komisji, która ma doprowadzić Glapińskiego przed Trybunał Stanu.

Ogromne podwyżki w NBP. Prezes Glapiński dostanie wyższe premie

Ogromne podwyżki w NBP. Prezes Glapiński dostanie wyższe premie

Źródło:
PAP

Koniec węgla w Wielkiej Brytanii. Ostatnia elektrownia została zamknięta po 142 latach. Dokonano tam historycznego kroku w kierunku zrównoważonej przyszłości. A co z nami? W Unii Europejskiej już tylko Polska nie ma wyznaczonej daty odejścia od tego paliwa kopalnego. Materiał Ewy Wagner z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii została zamknięta

Ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii została zamknięta

Źródło:
TVN24

W ciągu ostatnich dekad polska gospodarka silnie rosła i stała się piątą co do wielkości w Unii Europejskiej - wskazano na portalu hiszpańskiego dziennika gospodarczego "El Economista".

Media: Polska wyprzedza kolejne gospodarki w Europie

Media: Polska wyprzedza kolejne gospodarki w Europie

Źródło:
PAP

Choć wcześniej w Norwegii planowano odejście od tradycyjnego pieniądza, to jednak nowe prawo utrzymuje powszechną możliwość płatności gotówką. Rząd uzasadnia to przyzwyczajeniami osób starszych oraz względami bezpieczeństwa.

Norwegia nie rozstanie się z gotówką z powodu seniorów i ze względów bezpieczeństwa     

Norwegia nie rozstanie się z gotówką z powodu seniorów i ze względów bezpieczeństwa     

Źródło:
PAP

- Jestem ostatnią osobą, a ministerstwo jest ostatnią instytucją w Polsce, która przeszkadzałaby w rozwoju sztucznej inteligencji. Wiemy, że to jest przyszłość, to jest poza dyskusją - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, odnosząc się do zamieszania w IDEAS NCBR. - Tych ośrodków zajmujących się SI w Polsce mamy ponad 30, to są instytuty, uczelnie wyższe, trzeba to skoordynować. Tutaj jest faktycznie miejsce dla tych wybitnych fachowców - przekonywał minister.

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Źródło:
TVN24

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) przesłuchała w środę pierwszych świadków - pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego - w ramach procedury ze wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego. Pytania dotyczyły skupu obligacji przez NBP - poinformował członek komisji Tomasz Trela z Lewicy. Kolejne posiedzenie komisji za dwa tygodnie.

Ruszyły przesłuchania w sprawie Trybunału Stanu dla Glapińskiego

Ruszyły przesłuchania w sprawie Trybunału Stanu dla Glapińskiego

Źródło:
PAP

Wygląd produktów alkoholowych nie powinien nawiązywać do innych towarów, zwłaszcza tych przeznaczonych dla dzieci - przekazał minister rolnictwa Czesław Siekierski, dodając, że jego resort opracował projekt nowych przepisów regulujących tę kwestię. Chodzi o sprawę tak zwanych alkotubek, czyli saszetek z alkoholem, które trafiły ostatnio do sprzedaży.

Zmiana w sprawie produktów alkoholowych. Będą nowe zasady oznakowania

Zmiana w sprawie produktów alkoholowych. Będą nowe zasady oznakowania

Źródło:
PAP

Gdy w ubiegłym tygodniu wprowadzona w Zimbabwe zaledwie pół roku wcześniej nowa waluta Zimbabwe Gold (ZiG) straciła na wartości, a rząd zdewaluował ją o 43 procent, sklepy w obliczu paniki zakupowej wprowadziły limity sprzedaży, kierując się zasadą "jedna rzecz na osobę".

Fatalny kurs nowej waluty prowadzi do ostrych cięć. "Jedna rzecz na osobę"

Fatalny kurs nowej waluty prowadzi do ostrych cięć. "Jedna rzecz na osobę"

Źródło:
PAP

Choć Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych, to spada oprocentowanie kredytów hipotecznych - wskazuje główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski. Dodaje, że "banki obniżają oprocentowanie, ponieważ powoli zbliżamy się do momentu obniżek stóp".

"Spada oprocentowanie kredytów hipotecznych"

"Spada oprocentowanie kredytów hipotecznych"

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Platforma społecznościowa X, znana dawniej jako Twitter, jest warta o prawie 80 procent mniej niż dwa lata temu - wynika z wyliczeń giganta inwestycyjnego Fidelity. Zdaniem analityków za ponad 30-miliardowy spadek wartości odpowiada głównie spadek zainteresowania ze strony reklamodawców.

Kłopoty Elona Muska. Wartość portalu X drastycznie spadła

Kłopoty Elona Muska. Wartość portalu X drastycznie spadła

Źródło:
CNN

W perspektywie ostatniego roku ceny kakao wzrosły trzykrotnie i nadal pozostają na wysokim poziomie - przekazał w środę Wedel w opublikowanym raporcie. Firma zwróciła uwagę, że więcej trzeba też płacić za masło, wchodzące w skład wyrobów czekoladowych, co przekłada się na ceny słodyczy w sklepach.

Kakao na wagę złota. Ceny wzrosły trzykrotnie

Kakao na wagę złota. Ceny wzrosły trzykrotnie

Źródło:
PAP

- To jest sukces całego naszego społeczeństwa, bo kiedy problem ten wystąpił, jak jeden mąż, media, eksperci, dziennikarze, rząd, wszyscy zareagowali na pojawienie się tego produktu - powiedział na konferencji prasowej Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Jak przekazał, alkotubki to nie polski wymysł. - Dwa lata temu w Nigerii oraz Tanzanii wprowadzono takie produkty i również spotkało się to z odpowiedzią, z zakazem handlu - podkreślił Rzodkiewicz.

Alkohol w tubce. Są wyniki kontroli

Alkohol w tubce. Są wyniki kontroli

Źródło:
tvn24.pl

W kwietniu 2024 roku mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła 6500 złotych - przekazał Główny Urząd Statystyczny w nowym badaniu. To o 21,9 procent procent mniej w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Raport GUS

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Raport GUS

Źródło:
PAP

Trwają prace nad zmianami w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Dopisano przepisy ograniczające promocję alkoholu i zwiększające kary za jego niewłaściwą sprzedaż. Będzie tam pewnie także kwestia opakowań - powiedział w środę wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

"Radykalnie uściślić przepisy". Zapowiedź prac w sprawie alkotubek

"Radykalnie uściślić przepisy". Zapowiedź prac w sprawie alkotubek

Źródło:
PAP

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przyjęła rezygnację dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) Piotra Jabłońskiego i odwołała go z zajmowanego stanowiska - podał resort zdrowia w komunikacie.

Ministra zdrowia przyjęła rezygnację dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom

Ministra zdrowia przyjęła rezygnację dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W całym kraju prowadzone są kontrole w zakresie oznakowania i opakowania alkoholu w tubkach oraz miejsca i sposobu ich udostępniania konsumentom - podała Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).

Alkohol w tubkach. Kontrole w całym kraju

Alkohol w tubkach. Kontrole w całym kraju

Źródło:
PAP

Minister nauki Dariusz Wieczorek zaproponował w środę, by profesor Piotr Sankowski nadal koordynował prace naukowców w ośrodku IDEAS NCBR. Jak podkreślił w trakcie spotkania, "nie będzie wstrzymywania żadnych badań, a rozwój sztucznej inteligencji w Polsce nie jest zagrożony".

Spór o polski ośrodek AI. Były prezes wróci do pracy?

Spór o polski ośrodek AI. Były prezes wróci do pracy?

Źródło:
PAP

Czterdzieści procent mikro, małych i średnich przedsiębiorstw planuje do końca roku podnieść ceny swoich produktów i usług - wynika z badania BIG InfoMonitor. Najczęściej wzrost cen przewidują firmy z branży budowlanej.

Jesień pod znakiem podwyżek. "Doszedł kolejny czynnik"

Jesień pod znakiem podwyżek. "Doszedł kolejny czynnik"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do końca września prawdopodobnie zostanie zwolnionych 3755 osób z PKP Cargo. Nie zostanie więc zrealizowana zapowiedziana wielkość 4142 osób - wynika ze środowego komunikatu spółki. Według szacunków w listopadzie w firmie zatrudnionych będzie nieco ponad 10 tysięcy osób.

Mniej zwolnień niż zapowiadano. Komunikat PKP Cargo

Mniej zwolnień niż zapowiadano. Komunikat PKP Cargo

Źródło:
PAP