Młodzież

Młodzież

"Kiedy informacja o śmierci ucznia podawana jest na apelu pomiędzy planami na semestr a zaproszeniem na zajęcia pozalekcyjne…"

- Ktoś robi ci zdjęcie, przerobione wrzuca na Snapchat, a grupa się wyśmiewa. Albo nikt nie chce z tobą zrobić klasowego projektu. Cyberprzemoc i tak zwana przemoc relacyjna to dwie najczęstsze formy nękania, z którymi styka się młodzież. Dorośli nie mają pojęcia o problemach uczniów. Sam w przeszłości zmagałem się ze stanami lękowymi. Jako pierwszy w szkole powiedziałem głośno, że chodzę do psychoterapeuty – mówi Dominik Kuc, pomysłodawca Fundacji "GrowSpace", która zajmuje się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. 

Obowiązkowa nauka dla dzieci z Ukrainy. "Nie czuję, żeby ktoś pomyślał o tym kompleksowo"

Sam pomysł, by dzieci i młodzież z Ukrainy objąć w Polsce obowiązkiem szkolnym, jest bardzo dobry - oceniają nasi rozmówcy. Bo nawet gdy wojna się skończy, sporo Ukraińców może u nas zostać - leczyć nas, piec dla nas chleb, pracować na polskie PKB. Gorzej jest niestety z realizacją tego pomysłu - niejedna szkoła nie wie jeszcze, na ilu nowych uczniów się przygotować. - System sobie poradzi, ale poszczególne placówki niekoniecznie - przewiduje Szymon Lepper, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie z V LO w Gdyni.

"Wszyscy czuliśmy presję, czuliśmy lęk". Teraz oczekiwania są ogromne

To bez wątpienia był wyjątkowy rok szkolny. Otwierał go minister edukacji Przemysław Czarnek, zamyka ministra Barbara Nowacka. Przez polską szkołę przechodzi fala zmian. I wiadomo, że to jeszcze nie koniec. Jeśli nowe Ministerstwo Edukacji liczy na świadectwo z paskiem i średnią 5,5, to może się rozczarować. W tym symbolicznym momencie - na koniec roku szkolnego - wyłania się słodko-gorzki obraz. Spokojnie, stopni nie będziemy stawiać, będzie to ocena opisowa.