Komisja Europejska

Komisja Europejska

Szumowski zgłasza uwagi wobec masek z UE. Komisja Europejska: czekamy na wyniki testów

Komisja Europejska poprosiła Polskę o więcej informacji w sprawie masek ochronnych przekazanych Warszawie, które zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego nie posiadają certyfikatu CE. Jak wyjaśniono, przeprowadzone zostaną dodatkowe testy, aby sprawdzić, czy zakupione w ramach wspólnotowego instrumentu wsparcia kryzysowego maski spełniają normy - dowiedział się brukselski korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

Komisja Europejska rekomenduje stopniowe otwieranie granic. "Będziemy mieli letni sezon turystyczny"

Komisja Europejska przedstawiła w środę pakiet wytycznych i zaleceń w sprawie stopniowego otwarcia granic wewnętrznych Wspólnoty. Jest to niezbędne, by umożliwić turystykę w Europie, która w wielu krajach członkowskich odpowiada za znaczną część PKB. KE podkreśliła, że znoszenie restrykcji dotyczących podróży musi odbywać się przy jednoczesnym zachowaniu środków bezpieczeństwa.

"Europa musi dać dowód odwagi". List unijnych przywódców

Unia Europejska może wyjść z obecnego kryzysu jeszcze silniejsza - takie przekonanie wyrazili przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, KE Ursula von der Leyen i szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli w liście na łamach dziennika "Corriere della Sera" w sobotę.

Sędzia Rączka: rządzący będą mówili co innego, niż dzieje się w rzeczywistości

Podejrzewam, że rządzący będą zachowywać się, jak do tej pory. Będą mówili co innego, niż dzieje się w rzeczywistości, będą grali na zwłokę - ocenił sędzia Sądu Najwyższego profesor Krzysztof Rączka, pytany jak rządzący mogą zareagować na uruchomienie przez Komisję Europejską wobec Polski procedury naruszeniowej w związku z ustawą dotyczącą dyscyplinowania sędziów. - Na dłuższą metę to nie zda egzaminu, to się zemści prędzej czy później - dodał Rączka.

Von der Leyen: część państw UE pandemia dotknęła mocniej. Odbudowa gospodarcza nie będzie symetryczna

Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej spotkali się na kolejnym szczycie w formie wideokonferencji w sprawie odpowiedzi na kryzys wywołany przez pandemię. Jak ustalono, Komisja Europejska ma przygotować Fundusz Ożywienia, który będzie powiązany z wieloletnimi ramami finansowymi. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zaznaczyła, że mowa jest nie o miliardach, ale o kwocie przekraczającej bilion euro.

"COVID-19 nie odejdzie. Będziemy musieli się nauczyć z nim żyć"

Jest ewidentne, że musimy pracować razem. COVID-19 nie odejdzie. Będziemy musieli się nauczyć z nim żyć - oceniła we wtorek unijna komisarz do spraw zdrowia Stela Kiriakidu. - Jedynym sposobem na wyjście z pandemii jest znalezienie skutecznej terapii i szczepionek - uznała. Przestrzegła przed zbyt szybkim znoszeniem ograniczeń.

Wojciechowski: pierwszą syrenę alarmową Komisja Europejska uruchomiła 9 stycznia

Unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski napisał, że w związku z niebezpieczeństwem płynącym z rozprzestrzeniania się koronariwusa "9 stycznia Komisja Europejska uruchomiła pierwszą syrenę alarmową - powiadomienie państw członkowskich o zagrożeniu w systemie wczesnego ostrzegania i reagowania (EWRS)". Powołał się na unijne kalendarium walki z pandemią COVID-19.

TSUE zawiesza Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego

Polska zobowiązana jest do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów - orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Niemal wszystkie kraje Schengen zamknęły granice zewnętrzne

Kraje Unii Europejskiej i strefy Schengen podjęły nadzwyczajne środki, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa na Starym Kontynencie. Wszystkie poza Irlandią zamknęły swoje granice zewnętrzne dla podróży, które nie są niezbędne - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. 12 państw UE przywróciło tymczasowe kontrole na granicach wewnątrz Schengen.