Kara śmierci w USA

Kara śmierci w USA

Skazany za zabójstwo Julius Jones został ułaskawiony przez gubernatora Oklahomy Kevina Stitta. Wyrok dla mężczyzny został złagodzony z kary śmierci na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Chociaż władze systemu więziennictwa w Teksasie zapewniały, że podjęły dodatkowe kroki, by zapewnić wszystkim zebranym bezpieczeństwo, i były gotowe przeprowadzić egzekucję, sąd apelacyjny w obawie przed koronawirusem o 60 dni przełożył zaplanowaną na środę egzekucję wielokrotnego mordercy Johna Hummela. Nie zmienił przy tym zasądzonej kary.

W stanie Tennessee na wschodzie USA stracono wielokrotnego mordercę, który dostał karę śmierci za zabójstwo współwięźnia w 1985 roku. Gubernator nie ułaskawił go i nie uznał za okoliczność łagodzącą zeznań byłych strażników, którzy twierdzili, że skazany uratował im życie. Siostra jednej z ofiar wyraziła "ulgę" z powodu przeprowadzenia egzekucji i zadeklarowała, że "nigdy nie wybaczy" zabójcy.

Niemal tuż przed wykonaniem kary śmierci, egzekucja skazanej za spisek w celu zabójstwa męża Kelly Renee Gissendaner, została odwołana. Jak poinformowały władze więzienia w Jackson w stanie Georgia w USA, powodem odwołania była zła pogoda. W Stanach Zjednoczonych panuje ostra zima.

W 2013 roku na terenie USA wykonano 39 egzekucji. Najwięcej na terenie stanu Teksas. Zastrzyk z trucizny, krzesło elektryczne, komora gazowa, powieszenie, rozstrzelanie - w taki sposób między innymi uśmierca się skazańców. To jak jest wykonywana kara śmierci, zależne jest od stanu.

W Japonii i Stanach Zjednoczonych, w krajach, które należą do G7, nadal obowiązuje kara śmierci. Nie są to jednak jedyne, gdzie taki wyrok może zapaść. W jakich krajach dochodzi do skazania na śmierć dochodzi najczęściej oraz gdzie taka karę wykonuje się najczęściej?