Bezpieczeństwo w internecie

Bezpieczeństwo w internecie

Wielkie włamanie do amerykańskich serwerów. "Wykradzione dane sięgają 1985 r."

Władze USA poinformowały, że dane osobowe ok. 4 mln byłych i obecnych pracowników władz federalnych mogły paść łupem hakerów. Włamali się oni m.in. do sieci komputerowej agencji rządowej OPM, która przechowuje dane pracowników federalnych. - Problem jest poważny. Wykradzione dane sięgają 1985 r. - poinformował Reutersa pragnący zachować anonimowość urzędnik.

USA chciały zhakować Koreę Północną. Poległy sromotnie

Stany Zjednoczone próbowały w 2010 roku przeszkodzić Korei Północnej w rozwoju broni atomowej, atakując ich system informatyczny wirusem Stuxnet. Próba zakończyła się niepowodzeniem, ujawniła agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Hakerzy ujawniają: Kreml naciskał na dziennikarzy

Grupa rosyjskich hakerów, nazywających siebie "Anonimowy Internacjonał", opublikowała korespondencję - ponad 40 tys. SMS-ów i maili - należących do, jak twierdzą, Timura Prokopienki, zastępcy szefa polityki wewnętrznej w administracji prezydenta Federacji Rosyjskiej. Wiadomości mają potwierdzać, że administracja prezydenta Rosji kontroluje i wpywa na wiadomości w kraju, doradzając m.in. agencji Roskomnadzor, kogo skrytykować, a nawet "przycisnąć" mają rosyjskie media federalne.

Cyberatak na Pentagon. Zatrzymanie w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii zatrzymany został mężczyzna podejrzewany o przynależność do grupy, która w zeszłym roku dokonała ataku hakerskiego, zyskując dostęp do danych Pentagonu - poinformowała brytyjska Państwowa Agencja do Spraw Przestępczości (NCA).

Ukradli jej tożsamość w sieci. Policja: prawo nie zostało złamane

Młoda Brytyjka padła ofiarą internetowej kradzieży tożsamości. Oszust wykorzystał blisko tysiąc jej prywatnych zdjęć do stworzenia fałszywych kont w serwisach społecznościowych. Podszywając się pod nią i jej rodzinę nawiązywał kontakt z mężczyznami nieświadomymi tego, że padli ofiarą mistyfikacji.

CyberKalifat znów atakuje, tym razem ofiarą "Newsweek"

Konto magazynu "Newsweek" na Twitterze padło ofiarą ataku hakerskiego. Na stronie pojawiły się groźby pod adresem prezydenta USA i jego rodziny. Zamieszczono także napis "Je suis IS" ("Jestem Państwem Islamskim") odnoszący się do akcji "Je suis Charlie", która zrodziła się po zamachu na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo".

Zdolny brytyjski haker stoi za CyberKalifatem?

Śledczy są zdania, że organizacji CyberKalifat, która w poniedziałek włamała się na konta CENTCOM-u, przewodzi 20-letni Brytyjczyk Junaid Hussain - ustalili dziennikarze agencji Reutera. Zdolny haker, który brawurowymi atakami wsławił się już wieku kilkunastu lat, miał przenieść się jakiś czas temu do Syrii i stamtąd rekrutować innych utalentowanych informatyków do walki w szeregach cyberdżihadystów.

Atak na Sony? "Mój kraj nie miał z tym nic wspólnego"

Korea Północna ponownie odrzuciła amerykańskie oskarżenia o ataki hakerskie na studio filmowe Sony Pictures. - Mój kraj nie miał z tym nic wspólnego - oświadczył w Nowym Jorku zastępca północnokoreańskiego ambasadora przy ONZ An Myong Hun.

Cameron chce zablokować Snapchata i WhatsApp?

Wielka Brytania zablokuje aplikacje mobilne, które szyfrują wymieniane komunikaty, przez co nie są one możliwe do przechwycenia przez służby - zapowiedział w poniedziałek David Cameron. Jego deklaracja ma związek z atakami terrorystycznymi w Paryżu. Brytyjskie media twierdzą, że chodzi o m.in. dwie popularne aplikacje Snapchat i WhatsApp, których używanie - jak zadeklarował premier - mogłoby stać się na Wyspach niemożliwe.

Atak hakerski na Centralne Dowództwo amerykańskiej armii. "Wróciliśmy!"

Żadne tajne informacje nie zostały ujawnione i żadna z nich nie pochodziła z naszych serwerów - oznajmiło Centralne Dowództwo (CENTCOM) amerykańskiej armii, którego konta na Twitterze i Youtubie padły w poniedziałek ofiarami cyberdżihadystów. "Amerykańscy żołnierze, nadchodzimy. Uważajcie" - można było przeczytać na stronie dowództwa, które kieruje działaniami Amerykanów na terenie Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji Centralnej. "Wróciliśmy!" - napisali w nocy na Twitterze Amerykanie.

Cameron chce wzmocnić monitorowanie aktywności w sieci

Brytyjski premier David Cameron oświadczył, że jeśli wygra wybory parlamentarne w maju, to w ramach walki z terroryzmem zwiększy kompetencje służb specjalnych do podsłuchiwania rozmów telefonicznych i internetowej komunikacji obywateli.

Jaceniuk: za atakami hakerów w Niemczech stoją rosyjskie służby

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk obarczył odpowiedzialnością za atak hakerów na witryny internetowe rządu i parlamentu niemieckiego służby specjalne Rosji. - Rekomenduję, by rosyjskie służby przestały tracić pieniądze podatników na organizowanie cyberataków na Bundestag i biuro kanclerz Angeli Merkel - oświadczył szef ukraińskiego rządu niemieckiej telewizji ZDF.