Holokaust

Holokaust

"Kara za negowanie Holokaustu to zła droga"

"L'Osservatore Romano" sprzeciwiło się propozycji prawnego ścigania negacjonizmu. Watykański dziennik ocenił, że wprowadzenie kar za negowanie holokaustu mogłoby przynieść skutek odwrotny od pożądanego. - Negowanie Shoah jest faktem bardzo poważnym i haniebnym, ale karanie na mocy prawa tego, kto wspiera takie tezy, a zatem ustalanie tego, co jest historycznie prawdziwe poprzez normę prawną, nie jest właściwą drogą - ocenia "L'Osservatore Romano".

Petain osobiście zaakceptował prześladowania Żydów

Marszałek Philippe Petain jest winny prześladowania Żydów we Francji podczas II wojny światowej - wynika z treści nieznanego dotąd dokumentu z 1940 roku. Wprowadza on prawną dyskryminację Żydów na terenie tzw. państwa Vichy - części Francji, którą rządzili hitlerowscy kolaboranci. Marszałka obciążają jego własnoręczne poprawki, dokonane na dokumencie.

"Negacjonizm to dziecko nazizmu"

- Jak długo negacjonista David Irving będzie nadużywał naszej tolerancji? - zapytała włoska historyk Anna Foa na łamach dziennika "Avvenire" w komentarzu na temat zorganizowanej przez niego odpłatnej wycieczki do hitlerowskich obozów śmierci w Polsce.

Irving krytykuje za "nazistowską taktykę"

Jeśli podczas organizowanej przeze mnie wycieczki po hitlerowskich obozach śmierci w Polsce użyta zostanie siła wobec uczestników, to będą to nazistowskie metody - powiedział brytyjski negacjonista David Irving włoskiemu dziennikowi dziennikowi "Corriere della Sera". Ten kontrowersyjny historyk od poniedziałku przebywa w Polsce.

Nie chcą negacjonisty w Polsce

Skazany za negowanie Holokaustu, kontrowersyjny brytyjski pisarz i negacjonista David Irving przyjeżdża do Polski. Nie wszystkim ta wizyta się podoba. Zaprotestowały przeciwko temu wspólnie redakcje magazynu "Nigdy więcej" oraz brytyjskiego miesięcznika antyfaszystowskiego "Searchlight".

Polscy agenci przypilnują historyka

David Irving - historyk przez brytyjski sąd uznany za negacjonistę, antysemitę i rasistę - przyjeżdża do Polski. Podczas wizyty planuje odwiedzić obóz koncentracyjny w Treblince, teren warszawskiego getta i muzeum na Pawiaku. Jaki jest prawdziwy cel wizyty historyka-prowokatora? Nie wiadomo, lecz polska dyplomacja zapowiada, że służby specjalne nie będą spuszczały go z oka.

Sielanka w warszawskim getcie

Jaja i warzywa sprzedawane na ulicznym targu, ludzie spokojnie wpatrujący się w kamerę - tak wyglądało warszawskie getto w maju 1942 roku, według nazistowskiego filmu. Długo uważano go za prawdziwy portret tamtej rzeczywistości. Amerykańska Żydówka, reżyserka, Yael Hersonski dowodzi, że sielankowe sceny, to inscenizacja - na potrzeby najdłuższego nazistowskiego filmu propagandowego.

Kara za satyrę o Holokauście

Grzywna w wysokości 2,5 tysiące euro za opublikowanie w 2006 roku satyrycznego rysunku na temat Holokaustu. Taką karę wymierzył sąd w holenderskim mieście Arnhem muzułmańskiej organizacji Arabska Liga Europejska (AEL).

Strażnik z obozu zagłady przed sądem dla nieletnich

Były strażnik w niemieckim obozie zagłady Bełżec 88-letni Samuel Kunz został w czwartek oskarżony przed sądem dla nieletnich. Dlaczego? - Bo w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów nie miał jeszcze ukończonych 21 lat - wyjaśnił rzecznik sądu w Bonn Matthias Nordmeyer.

"Powstaliśmy z popiołów ... teraz tańczymy"

Cel był szczytny, efekt wywołał kontrowersje. Żydowska rodzina nakręciła teledysk. Tańczy w nim w miejscach charakterystycznych dla Holokaustu, między innymi w Auschwitz i Dachau. Teraz broni swoich racji w obliczu krytyki.

Lot do Auschwitz z przeszkodami

Turcja nie zgodziła się, by samolot z izraelskimi oficerami lecącymi do Polski wleciał w jej strefę powietrzną - pisze "Rzeczpospolita". Izraelczycy nie chcą komentować incydentu.

Pogrom kielecki to nie "mini-Holocaust"

Społeczność żydowska w Polsce protestuje przeciw użyciu określenia "mini-Holocaust" w artykule w "Washington Post". Stały felietonista dziennika nazwał w ten sposób pogromy, jakie zdarzały się w powojennej Polsce.

"Obojętność w obliczu zła jest największym grzechem"

Przeciwko obojętności wobec zła ostro wystąpił w austriackim parlamencie Władysław Bartoszewski. 88-letni polityk, były więzień Auschwitz i odznaczony medalem "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" pojawił się tam na uroczystościach 65. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Mauthausen.

Marsz Żywych już po raz 19.

Około 6,5 tys. młodych Żydów z całego świata oraz 2 tys. Polaków uczci w poniedziałek pamięć ofiar holokaustu. W byłym niemieckim obozie Auschwitz już po raz 19. przejdzie Marsz Żywych.

13 stron za 2 miliony dolarów

Ostatnia kopia słynnej listy Schindlera na sprzedaż. Sprzedawcą jest anonimowy właściciel reprezentowany przez nowojorskiego antykwariusza Gary'ego Zimeta. Za spis trzeba będzie zapłacić 2,2 miliona dolarów.

Węgrzy będą karać za negowanie holokaustu?

Nawet trzy lata więzienia będą groziły każdemu, kto na Węgrzech zaneguje publicznie lub pomniejszy znaczenie holokaustu. Węgierski parlament, przytłaczającą większością głosów, uchwalił właśnie ustawę, która pozwala wymierzyć taką karę. Wejdzie ona w życie, jeśli prezydent złoży pod nią podpis. A to nie jest jeszcze wcale takie pewne.

Dziennik dr. Mengele poszukiwany

20 lat po wojnie osławiony dr Josef Mengele napisał dziennik. Niedawno kupił go anonimowy amerykański filantrop, wnuk byłego więźnia Auschwitz. Muzeum Auschwitz ma jednak nadzieję, że dzienniki niemieckiego zbrodniarza trafią do jego archiwum.

Włoscy historycy: Pius XII był obojętny wobec zagłady

W Wielkiej Brytanii znalazły się dokumenty, które rzucają cień na postawę papieża Piusa XII wobec Holocaustu - ogłosili włoscy historycy Mario J. Cereghino i Giuseppe Casarrubea. Zdaniem badaczy, papież nie chciał otwarcie potępić hitlerowskich Niemiec.

Były prezydent Kaczyński, Buzek czyli Dudek

Zagraniczne media nie uniknęły pomyłek przy okazji relacji z Międzynarodowego Dnia Holokaustu i 65. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Tym razem nie było jednak mowy o "polskim obozie zagłady". Rosyjski dziennik "RBK-daily" nazwał obecnego na uroczystościach Lecha Kaczyńskiego eksprezydentem, a Jerzego Buzka myli z Jerzym... Dudkiem.

"Polacy i Żydzi, na skrzyżowaniu tragedii"

Obok byłych więźniów na uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz obecny jest prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu. - Zebraliśmy się tutaj, Polacy i Żydzi, na skrzyżowaniu tragedii - mówił ten ostatni.