Misje wojskowe Francji

Misje wojskowe Francji

Francuski blitzkrieg. Komandosi i spadochroniarze w natarciu

Ofensywa francuskiego wojska w północnym Mali w ostatnich dniach nabrała zawrotnego tempa. W ciągu 48 godzin zajęto dwa największe miasta pozostające w rękach rebeliantów, Gao i Timbuktu, odległe od siebie o setki kilometrów. Na to drugie zeskoczyli francuscy spadochroniarze.

Interwencja francuska w Mali za 30 milionów euro

Interwencja wojsk francuskich w Mali, wspierająca armię malijską w ofensywie przeciwko islamistom, w ciągu trzynastu dni kosztowała około 30 mln euro - poinformował w środę francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.

Sojusznicy Francji otwierają drugi front w Mali. "Bóg jeden wie, ile potrwa ta wojna"

Zaprawione w pustynnych walkach z rebeliantami wojska z Czadu nadciągają nad granicę Nigru z Mali, by na malijskiej północy otworzyć drugi front w wojnie z dżihadystami. Szef sztabu malijskiej armii zapewnia, że do końca lutego przeciwnik zostanie rozbici. Mniejszymi optymistami są dowódcy korpusu zachodnioafrykańskiego, który wspólnie z Francją wspiera rząd Mali w wojnie z islamistami.

W Mali już tysiąc żołnierzy z Afryki Zachodniej i Czadu

- Obecnie w Mali przebywa tysiąc żołnierzy z krajów Afryki Zachodniej oraz Czadu, którzy stanowią fundament sił do walki z islamistami kontrolującymi północ kraju - poinformował w poniedziałek rzecznik francuskich sił zbrojnych Thierry Burkhard.

Nocne naloty i ofensywa lądowa. Francuzi prą na północ

Francuskie wojsko zajęło malijskie miasto Diabaly, zaledwie tydzień temu zajęte przez islamistów. Bojówkarze mieli "rozpłynąć się w powietrzu" i nie stawiali oporu. W ciągu weekendu przeprowadzono kilkanaście ataków lotniczych na północy Mali, w tym na nieformalną stolicę islamistów, Timbuktu. Celami były głównie "pojazdy wykorzystywane przez terrorystów".

Algieria nie powierzy bezpieczeństwa surowców obcym służbom. "To wykluczone"

Algieria nie pozwoli, by obcokrajowcy pomagali w zabezpieczaniu miejscowych pól naftowych - oświadczył w niedzielę minister odpowiedzialny za surowce i sprawy energetyczne w tym kraju - Yusuf Yusufi. To oświadczenie po ataku islamistów na kompleks gazowy w In Amenas. W sąsiednim Mali do walki z islamistami zaangażowała się Francja.

Al-Kaida przyznaje się do wzięcia zakładników. Chce wycofania Francji z Mali

Przywódca dżihadystów Mokhtar Belmokhtar w imieniu Al-Kaidy przyznał się do wzięcia zakładników w algierskim kompleksie gazowym In Amenas. Zażądał, by Francja zaprzestała ataków w Mali. Wcześniej prywatna algierska telewizja Ennahar powiadomiła, że w In Amenas znaleziono 25 ciał, prawdopodobnie należących do zabitych zakładników. Bilans ofiar ma być większy niż podawane wcześniej 23 osoby.

Zielone światło dla misji UE w Mali

Kraje UE zatwierdziły decyzję o ustanowieniu wojskowej misji szkoleniowej w ogarniętym konfliktem Mali, gdzie siły rządowe przy wydatnym wsparciu wojska Francji walczą z islamistami.

Francja schodzi na ziemię. Wojska lądowe w Mali

Pięciodniowe naloty francuskich samolotów i śmigłowców nie tylko nie złamały malijskich dżihadystów, kontrolujących północną część Mali, ale nie powstrzymały ich nawet przed zajęciem kolejnych miast. Do walki z partyzantami Francja skierowała wojska lądowe.

Hollande kreśli warunki wyjścia z Mali. Amerykanie myślą, jak pomóc

Francuskie wojska opuszczą Mali, jak tylko będzie miało legalne władze, proces wyborczy, a zagrożenie rebelią zostanie zażegnane - oznajmił francuski prezydent Francois Hollande. Amerykański minister obrony Leon Panetta powiedział z kolei, że USA nie planują obecnie wysłania żołnierzy do Mali i nadal rozważają, jak inaczej pomóc siłom francuskim, walczącym tam z bojownikami powiązanymi z Al-Kaidą.

Bombardowani islamiści grożą. "Uderzymy w serce Francji"

Dżihadyści z północy Mali, których pozycje od kilku dni są bombardowane przez siły francuskie, ogłosili, że "uderzą w serce Francji". Od francuskich bomb tylko w mieście Gao w niedzielnych nalotach zginęło ponad 60 islamistów.

Tak szykują się na wojnę. Francuskie wojsko pokazuje film

Co najmniej kilkudziesięciu islamistów zginęło w starciach podczas walk o miasto Konna w środkowej części Mali. Minister obrony Francji, której armia wspiera malijskie służby, poinformował także w sobotę, że francuski pilot śmigłowca został śmiertelnie ranny podczas ostrzału z powietrza. W Mali od piątku obowiązuje stan wyjątkowy w związku z ostatnimi atakami islamistów.