Przez tysiąclecia Egipcjanie byli władcami Nilu. Te czasy bezpowrotnie przeminęły. Na strategicznej rzece, dwa tysiące mil od Kairu, powstaje gigantyczna zapora zwana Tamą Wielkiego Odrodzenia Etiopii. Dla Addis Abeby to obiekt narodowej dumy i szansa na rozwój cywilizacyjny, dla Egiptu – egzystencjalne zagrożenie. Projektu nie da się już zatrzymać. Mimo braku porozumienia zbiorniki tamy zaczynają się napełniać. Czy Afryka stoi na krawędzi wojny o wodę?
Etiopia, Egipt i Sudan zgodziły się wznowić zerwane w tym miesiącu negocjacje w sprawie Wielkiej Tamy Odrodzenia, którą Addis Abeba buduje na Nilu Błękitnym.
Liczba ofiar śmiertelnych protestów w Etiopii, które wybuchły po zamordowaniu popularnego piosenkarza wzrosła do 156 - poinformował w niedzielę agencję Reutera szef lokalnych sił bezpieczeństwa Jibril Mohammed. Wyraził obawę, że ten bilans może wzrosnąć, bo w szpitalach przebywa wiele poważnie rannych osób.
Błędne odczyty sensorów samolotu oraz działanie automatycznego systemu korekcji lotu były przyczyną katastrofy Ethiopian Airlines 302 w marcu 2019 roku, w której zginęło 157 osób - wynika z raportu etiopskich władz. Dokument sugeruje, że piloci byli bezradni wobec nieprawidłowo reagującej na ich starania maszyny.
Naukowcy dowiedli, że jest na Ziemi miejsce, w którym nie występują żadne formy życia. To część wulkanu Dallol w Etiopii. Szczegółowe badania wykazały, że w tamtejszych zbiornikach wodnych nie spotkamy żadnych mikroorganizmów.
Kwestia budowy przez Etiopię tamy i elektrowni wodnej na Nilu Błękitnym poruszona została w rozmowie prezydenta USA z prezydentem Egiptu w poniedziałek. Dla Addis Abeby ten projekt to szansa na rozwój kraju. Egipt i Sudan obawiają się jednak, że może zagrozić swobodnemu dostępowi tych krajów do zasobów wodnych. Według Donalda Trumpa problem mogą uregulować negocjacje. Mają się odbyć w środę w Waszyngtonie.
Rzeczniczka etiopskiego rządu Billene Seyoum poinformowała w czwartek, że co najmniej 78 osób zginęło w zeszłym tygodniu w Etiopii w antyrządowych protestach. Dodała, że bilans ten może się jeszcze zwiększyć. 409 osób zostało aresztowanych.
W trakcie trwających od początku tygodnia protestów przeciwko premierowi Abiyowi Ahmedowi Alemu i na ich marginesie, zginęło co najmniej 16 osób. Część to ofiary sił bezpieczeństwa, ale większość - zabójstw dokonywanych przez występujące przeciwko sobie społeczności w regionie Oromia.
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla premier Etiopii Abiy Ahmed Ali "pokazał, że dzięki cierpliwości, odwadze i przekonaniu pokój jest możliwy" - ocenił szef NATO Jens Stoltenberg. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wspomniał o "wiatrach nadziei wiejących w Afryce". Organizacja Amnesty International oświadczyła, że nagroda ma zachęcać szefa etiopskiego rządu do wprowadzania "kolejnych reform na rzecz praw człowieka" w swoim kraju.
Premier Etiopii Abiy Ahmed został tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w uznaniu za zasługi na rzecz procesu pokojowego z sąsiednią Erytreą - ogłosił w piątek w Oslo Norweski Komitet Noblowski.
Firma Boeing oświadczyła, że przekaże po ponad 144 tysięcy dolarów rodzinom każdej z ofiar katastrof samolotów 737 MAX. W katastrofach w Indonezji i Etiopii zginęło łącznie 346 osób. Rodziny nie będą przy tym musiały rezygnować ze złożonych już roszczeń. W czwartek przed sądem w Chicago doszło do zawarcia pierwszych wynikających z tego ugód, opiewających - według nieoficjalnych informacji - na co najmniej 1,2 miliona dolarów każda.
Niezwykłe znalezisko. Po raz pierwszy możemy spojrzeć w twarz naszego przodka sprzed prawie czterech milionów lat. Naukowcy odkryli w Etiopii prawie kompletną czaszkę australopiteka i tym samym wpisali się do historii współczesnej antropologii. Materiał magazynu "Polska i Świat".
Etiopczycy posadzili w zaledwie jeden dzień ponad 350 milionów drzew. Władze podkreślają, że jest to światowy rekord. Mieszkańcy całego kraju publikują zdjęcia z sadzonkami w mediach społecznościowych.
Od czasu nieudanego zamachu stanu w Etiopii w stolicy kraju Addis Abebie aresztowano prawie 250 osób - podała w czwartek państwowa etiopska telewizja. Policja nie udzieliła jeszcze komentarza w sprawie zatrzymań.
Ambachew Mekonnen, szef władz etiopskiego regionu administracyjnego Amhara i jego doradca zginęli podczas nieudanej próby przewrotu - przekazał w sobotę etiopski premier Abiy Ahmed Ali. W niedzielę w swoim domu został zabity również szef sztabu etiopskich sił zbrojnych generał Seare Mekonnen i odwiedzający go emerytowany generał.
Piloci samolotu linii Ethiopian Airlines, który w marcu rozbił się w pobliżu Addis Abeby, przed katastrofą stoczyli dramatyczną walkę z wadliwym oprogramowaniem. Problemy, które pojawiły się tuż po starcie, mogło wywołać zderzenie maszyny z ptakiem.