Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

To dużo więcej niż defilada. To huczne święto mocarstwowości

"Niezapomniana i nieporównywalna z niczym innym" – tak zaplanowaną na 3 września defiladę wojskową w Pekinie zapowiada chińska państwowa gazeta "Global Times". Obchody organizowane z okazji 70. rocznicy pokonania Japonii w II wojnie światowej pokażą nie tylko potęgę wojskową Chin, ale przede wszystkim miejsce tego kraju na arenie międzynarodowej.

Rosja i Kazachstan na defiladzie w Pekinie. Jedzie też marszałek Sejmu Kidawa-Błońska

Ponad 10 krajów - wśród nich m.in. Rosja - weźmie udział w wielkiej paradzie wojskowej w Pekinie, organizowanej z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad Japonią, podczas drugiej wojny światowej - zapowiedział zastępca dowódcy tej parady Qu Rui. Swoją obecność potwierdził już Władimir Putin. Polskę będzie reprezentować marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Podziemny świat dla milionów ludzi. Tak Chiny miały przetrwać wojnę nuklearną z ZSRR

Pod koniec lat 60. XX wieku, u szczytu zimnej wojny, Mao Zedong rozpoczął budowę największego na świecie podziemnego kompleksu, do którego przenieść miała się 6-milionowa wówczas populacja Pekinu. Tworząc warunki do egzystencji pod ziemią, Mao liczył na zwycięstwo w zbliżającej się wojnie nuklearnej ze Związkiem Radzieckim. Wojna ta nigdy nie nadeszła, a tajemniczy, monstrualny kompleks pozostał w ukryciu.

Szorstka przyjaźń, którą trzymają pieniądze. Erdogan w Chinach

Kwestie współpracy gospodarczej turecko-chińskiej, umacniającej się w ostatnich latach, możliwe kupno chińskich systemów antyrakietowych i sytuacja turkojęzycznej mniejszości ujgurskiej - to możliwe tematy środowej wizyty prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w Chinach. Mimo sporu między Ankarą a Pekinem o kwestię ujgurską, wymiana gospodarcza między oboma krajami kwitnie.

Chiny ćwiczą desant, Amerykanie lecą na zwiad. Napięcie na spornych wodach

Głównodowodzący amerykańskiej Floty Pacyfiku admirał Scott Swift wziął udział w „rutynowym locie zwiadowczym” nad spornymi wodami Morza Południowochińskiego. Według informacji chińskich mediów miało to miejsce w trakcie manewrów chińskiej marynarki lub krótko po ich zakończeniu. Flota Chin ćwiczyła na tym akwenie operacje desantowe.

Wychowują "maszyny do zabijania". Chińskie media publikują nagrania

Chińska telewizja CCTV opublikowała nagranie, które ma przedstawiać członków działającego w Sinciangu ugrupowania separatystycznego. Widać na nim, jak małe dzieci szkolone są w posługiwaniu się bronią i silnie indoktrynowane, co ma uczynić z nich całkowicie posłuszne „maszyny do zabijania”.

Japonia pruje chiński sznur pereł. Wielki wyścig azjatyckich mocarstw

Chiny wieszczą powstanie morskiego jedwabnego szlaku oraz nowy regionalny porządek, ale ich relacje z państwami regionu w ostatnich miesiącach tylko się pogarszały. Szczególnie aktywna w powstrzymywaniu chińskich działań jest Japonia, która w ostatnich tygodniach postawiła wręcz plany Pekinu pod znakiem zapytania.

Powolny koniec komunizmu w Chinach. Władza szuka oparcia w tradycji

Chińskie media poinformowały, że kadry partii komunistycznej już wkrótce będą nauczane tradycyjnej kultury i historii swojego kraju. Chiny już od dawna nie trzymają się w pełni komunistycznej ścieżki, ale coraz bardziej jawny powrót do tradycji oznacza znacznie więcej - stopniowo postępuje zmiana ideologii tego azjatyckiego mocarstwa.

Turcja ma zasilać IS rekrutami ściąganymi z Chin. "Piorą mózgi młodym i wysyłają ich na front"

Tureckie władze ściągają chińskich muzułmanów, którzy później często trafiają w szeregi organizacji terrorystycznych i dżihadystycznych - stwierdził chiński urzędnik. Przedstawiciel MSW w Pekinie powiedział dziennikarzom, że turecka dyplomacja zaczęła aktywnie ściągać do swojego kraju Ujgurów, czyli muzułmanów z zachodu Chin. Po przybyciu do nowego kraju, gdzie nie grożą im prześladowania, mają oni jednak być pozostawiani sami sobie i często zasilają szeregi organizacji dżihadystycznych.

Amerykanie wyszli, wchodzą Chińczycy. Pekin dozbroi Afgańczyków

Chiny będą wspierać rząd w Kabulu poprzez wyposażenie i szkolenie sił bezpieczeństwa jego kraju - takie zapewnienie usłyszał prezydent Afganistanu Aszraf Ghani od swojego chińskiego odpowiednika Xi Jinpinga w piątek, dzień po zakończeniu rozmów pokojowych z talibami.

Indie i Pakistan w jednej organizacji bezpieczeństwa. Z Rosją i Chinami

New Delhi i Islamabad zdecydowały się na historyczny krok i wspólnie dołączą do Szanghajskiej Organizacji Współpracy, zajmującej się bezpieczeństwem regionalnym. To również sukces Rosji i Chin, które stworzyły SCO wiele lat temu, chcąc doprowadzić do powstania azjatyckiego sojuszu wojskowego.