Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina

Nazwali akademik imieniem oskarżonego o ludobójstwo

W Republice Serbskiej w Bośni i Hercegowiny otwarto akademik imienia byłego przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadżicia, który w czwartek usłyszy w Hadze wyrok w sprawie swego udziału w zbrodniach wojennych w BiH.

Wyrok ws. Radovana Karadżicia pod koniec marca

Wyrok w procesie byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia zostanie ogłoszony 24 marca - poinformował w czwartek trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii. Karadżić jest oskarżony m.in. o zbrodnie przeciw ludzkości i ludobójstwo.

"Atak na honor, osobowość i tożsamość muzułmanów"

Około dwóch tysięcy osób, w większości kobiet, demonstrowało w niedzielę w stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie, przeciwko zakazowi noszenia muzułmańskich chust (hidżabów) w sądach i innych instytucjach publicznych.

Kolejny kraj w kolejce do UE. 15 lutego oficjalny wniosek

Bośnia i Hercegowina oficjalnie wystąpi 15 lutego o członkostwo w UE - poinformowały we wtorek władze tego kraju. Reuters pisze, że będzie to kamieniem milowym na drodze tej byłej republiki jugosłowiańskiej do integracji z głównym nurtem europejskim.

Córka Karadżicia wiceszefową parlamentu

Córka byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia, Sonja Karadżić-Jovićević, została wybrana na wiceszefową parlamentu Republiki Serbskiej, wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny (BiH).

11 aresztowanych za powiązania z IS. Naloty policji w Bośni

Policja w Bośni i Hercegowinie poinformowała we wtorek o przeprowadzeniu rewizji w kilku miejscach w rejonie Sarajewa i aresztowaniu 11 osób podejrzanych o powiązania z tzw. Państwem Islamskim (IS). Obławy były wymierzone w kilkanaście osób - oświadczyła prokuratura.

Bośnia chce do Unii. Niedługo wystąpi o członkostwo

Bośnia i Hercegowina oficjalnie wystąpi w styczniu o członkostwo w Unii Europejskiej, zachęcona pozytywną oceną przez UE postępu w podejmowanych przez kraj reformach - poinformował przewodniczący prezydium BiH, Dragan Czović.

20 lat od porozumienia z Dayton. Bośnia jest karykaturą państwa

Zaczęło się 4 kwietnia 1992 roku od strzałów w Sarajewie. Przez kolejne 3,5 roku wojna w Bośni pochłonęła ponad 100 tys. ofiar, a setki tysięcy zostały ranne, wypędzone z domów i na zawsze ich pozbawione. 21 listopada 1995 roku koszmar nie dobiegł końca, ale podpisane tamtego dnia w Dayton porozumienie pokojowe zamknęło najstraszniejszą kartę historii współczesnej Europy. 20 lat później podzielona wtedy między trzy zamieszkujące ją narody Bośnia wciąż jednak cierpi.

Atak na przedmieściach Sarajewa, nie żyje dwóch żołnierzy. "To był akt terroru"

Dwóch bośniackich żołnierzy zginęło, a cztery inne osoby zostały ranne w wyniku ataku, do którego doszło w środę wieczorem niedaleko koszar na obrzeżach Sarajewa - poinformowały tamtejsze służby. Nie żyje także napastnik, który popełnił samobójstwo po tym, jak policja otoczyła jego dom. Władze traktują jego atak jako "akt terroru".

Werbował bojowników IS. Siedem lat dla imama z Bośni

Bośniacki imam Husein Bosnić został w czwartek skazany na siedem lat więzienia za werbowanie bojowników do szeregów tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku. To rezultat nowego prawa mającego powstrzymać ochotników od wyjazdów na Bliski Wschód.

Nowy szlak pełen pułapek. W Chorwacji i Bośni imigranci mogą trafić na pola minowe

Polami minowymi usiana jest cała wschodnia Chorwacja na ziemiach graniczących z Serbią i Węgrami oraz cała wschodnia Bośnia. Przypomniano sobie o nich w ubiegłym roku, w czasie największej w historii Bałkanów powodzi. Wiele min, wymytych przez wodę z gruntu, przemieściło się i dziś nie do końca wiadomo, gdzie się znajdują. Wkrótce tą drogą podążyć mogą tysiące uchodźców z Bliskiego Wschodu. "Poruszajcie się uważnie, trzymajcie się dobrze oznaczonych dróg" - apelują do nich w internecie sami Chorwaci i publikują mapy.

Kontynent grodzony drutem kolczastym. Europa nie widzi nadciągającej katastrofy

Stary Kontynent doświadcza prawdziwej wędrówki ludów. Uciekających przed wojną Syryjczyków, Irakijczyków czy Afgańczyków będzie napływało więcej i więcej. Na razie Bałkany – najbiedniejszy rejon Europy – powstrzymują setki tysięcy imigrantów przed dotarciem do serca Unii Europejskiej. Ale tylko na razie, bo "miękkie podbrzusze Europy" pęcznieje i jest pozostawione same sobie. Prawdopodobne scenariusze malują się w ciemnych barwach. Nadchodzi czas, w którym Zachód będzie musiał w końcu zacząć działać, jeżeli chce uniknąć katastrofy.

Zniknął, nie widziała go 10 lat. Teraz żona zbrodniarza daje mu alibi

- Mój mąż nie żyje – mówiła w kwietniu 2011 roku Biljana Mladić, żona przywódcy bośniackich Serbów z czasów wojny w byłej Jugosławii. 26 maja 2011 roku gen. Ratko Mladić został schwytany. Tuż przed transferem do Hagi "rzeźnik Bałkanów" dostał zgodę na widzenie z Biljan. Teraz, po latach, w ostatnich miesiącach procesu, w którym wojskowy odpowiada za zbrodnie ludobójstwa, pojawiła się przed trybunałem. Dała mężowi alibi. Twierdzi, że nie wydał rozkazów wymordowania ośmiu tysięcy muzułmanów w Srebrenicy, bo w tym czasie był z nią, w zupełnie innym miejscu.