Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina

Były dowódca armii bośniackiej zatrzymany

Policja w Bośni i Hercegowinie (BiH) zatrzymała byłego dowódcę armii bośniackiej Atifa Dudakovicia i 11 innych oficerów pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych na Serbach i bośniackich cywilach oraz więźniach podczas wojny w latach 1992-95.

Skazany na 40 lat za ludobójstwo wzywa do wycofania wyroku

Były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić na rozprawie apelacyjnej w Hadze wezwał sąd, aby wycofał wyrok za ludobójstwo i zbrodnie wojenne. Karadzić został skazany w 2016 roku na 40 lat więzienia za zbrodnie z czasów wojny na Bałkanach w latach 90.

Lider bośniackich Serbów nie chce do NATO

Prezydent wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny Republiki Serbskiej - Milorad Dodik - zapowiedział w czwartek, że będzie blokował wszelkie wysiłki mające na celu zbliżenie Bośni i Hercegowiny do NATO.

"Niemoralny" wyrok haskiego trybunału

Kościół katolicki Bośni i Hercegowiny ostro skrytykował decyzję ONZ-owskiego trybunału do spraw zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, który odmówił rewizji wyroków za zbrodnie wojenne w latach 1993-94 wydanych na sześciu byłych przywódców bośniackich Chorwatów.

Oskarżony o zbrodnie wypił truciznę po usłyszeniu wyroku. Zmarł 

Slobodan Praljak skazany przez Trybunał w Hadze na 20 lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione we wschodnim Mostarze w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie, został wyniesiony z sali sądowej po tym, jak usłyszał wyrok sądu apelacyjnego podtrzymujący decyzję trybunału z 2013 roku. Sędziemu powiedział, że wypił truciznę. Po południu chorwackie media poinformowały, że mężczyzna zmarł.

"Mladić nie wyjdzie żywy z więzienia i to bardzo dobrze"

Komentując wyrok dożywotniego więzienia na byłego dowódcę Serbów bośniackich Ratko Mladicia, niemieckie gazety piszą o "historycznym zwycięstwie" prawa międzynarodowego. Podkreślają, że wyrok to ostrzeżenie dla wszystkich ludobójców.

"Jedne z najbardziej ohydnych zbrodni znanych ludzkości". Mladić skazany za ludobójstwo

Trybunał do spraw zbrodni wojennych w byłej Jugosławii skazał dowódcę bośniackich Serbów, generała Ratka Mladicia. Wyrok to dożywocie. Rozkazy wojskowego były "kluczowe" w dokonaniu ludobójstwa na ośmiu tysiącach muzułmańskich mężczyzn i chłopców, i gwałtach w Srebrenicy w 1995 roku. Mladić jest winny zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości - wskazali sędziowie.

"Obrońca Srebrenicy" uniewinniony

Były bośniacki dowódca Naser Orić, komendant Srebrenicy z czasów wojny lat 1992-95, został w poniedziałek uniewinniony przez sąd w Sarajewie, gdzie sądzony był za zbrodnie wojenne na Serbach.

"Proszę, nie torturuj mnie zbyt długo"

- Na litość boską, co ci się stało?! – ranna Zofia krzyczy, osuwa się na kolana i traci przytomność. Krew siedemdziesięciu arystokratycznych rodów niemieckich, dwudziestu polskich, ośmiu francuskich i siedmiu włoskich wypływa na wargi Franciszka Ferdynanda. Postrzelony w szyję dziedzic austriackiego tronu błaga: - Zofio, nie umieraj. Żyj dla naszych dzieci. Gdy jego głowa zaczyna opadać, hrabia Franz von Harrach ją przytrzymuje. – Czy wasza wysokość bardzo cierpi? – pyta. – To nic. To nic... – z trudem mówi arcyksiążę. Powtarza to siedem razy. Część zabójców Franciszka Ferdynanda zawiśnie. Inni będą umierali w męczarniach. Za moment wybuchnie I wojna światowa.

22. rocznica masakry w Srebrenicy. Przybyli jazydzi

Dziesiątki tysięcy ludzi zebrały się we wtorek na cmentarzu w Potoczari na wschodzie Bośni i Hercegowiny, by w 22. rocznicę masakry w Srebrenicy dokonanej przez bośniackich Serbów uczestniczyć w pochówku 71 niedawno zidentyfikowanych ofiar. W uroczystościach wzięło udział czworo jazydów z Iraku, którzy apelowali, by okrucieństwa, jakich dopuścili się wobec tej mniejszości dżihadyści zostały uznane za ludobójstwo.