blogi

blogi

Wyż zostaje. Będzie zimno

W ciągu najbliższej doby wyż znad Rumunii przemieści się nad Serbię. Polska nadal będzie pod wpływem tego wyżu.

Zubi: Powiedziałem wczoraj coś o śniegu...

Ale się porobiło. Powiedziałem wczoraj coś o śniegu, a tu zaraz rozdzwonił się mój telefon, redaktorzy portali zaczęli szukać intensywnie synoptyków, a Pan na stacji benzynowej prosił, żebym nie straszył ludzi.

Zachmurzenie rozlało się nad Polską

Jeszcze tydzień temu, pełna euforii i radości, miałam nadzieję, że dzień 1 listopada będzie wyżowy, ciepły i pogodny. Tak wtedy wyglądał w świetle materiałów prognostycznych.

"Śnieg śnieży, a deszcz pada - nie deszczuje"

Mżawka mży, śnieg śnieży, wiatr wieje, mgła mgli, burza burzuje lub burzy (czasem dosłownie), mróz mrozi, a deszcz pada - nie deszczuje. Ciekawe dlaczego? Z tornadem to w ogóle nieporozumienie - ono występuje podobnie jak trąba powietrzna.

Takich ulew jeszcze nie było

Nad Morzem Śródziemnym skończyło się lato. Po letnich wyżach nastał czas aktywnych, deszczowych niżów. Będą one w tym rejonie utrzymywać się z przerwami do wiosny.

Skąd tyle deszczu w Tajlandii?

Powódź w Tajlandii jest wyjątkowym zjawiskiem w skali globalnej. Oczywiście takie sytuacje w Azji południowo-wschodniej zdarzają się co kilkadziesiąt lat.

Każda pogoda ma wady i zalety

Tak to zwykle bywa, że "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło". W pogodzie również istnieją takie sytuacje. Większe zachmurzenie warunkuje niższą temperaturę maksymalną (w dzień), ale z kolei może być przyczyną cieplejszych nocy (chmury działają jak kołdra).

"Na śnieg jeszcze poczekamy"

Pierwszy śnieg w sezonie 2011/2012 już spadł. Co prawda w górach i terenach podgórskich, ale w tych rejonach była już na niego pora.

Omenaa: jeździcie na wakacje w październiku?

Większość z nas tradycyjnie planuje wakacje miedzy czerwcem a sierpniem i podczas typowej zimowej pogody, czyli gdzieś od stycznia do końca lutego. Takie są statystyki częstotliwości wyjazdów. A co z najbardziej parszywymi pogodowo miesiącami?

Zostajemy w rosyjskim wyżu. Będzie chłodno

Nad Europą nadal dominować będą dwa układy baryczne; na zachodzie głęboki niż z centrum nad północnym Atlantykiem, a na wschodzie mglisty, jesienny wyż z centrum nad Rosją.