blogi

blogi

Zubi powalczy o zimę

Dziękuję za wpisy, o które prosiłem w zeszłym tygodniu. Przypomnę, że namawiałem do wyrażenia swojej opinii w kwestii zimowej pogody na początku grudnia: tak lub nie.

Zima nie chce do nas przyjść

Zimy nie widać. Daje nam co prawda dyskretne znaki, że jest blisko. To pomrozi nocą, to gdzieniegdzie sypnie śniegiem. Ale przyjść nie ma ochoty.

Załamanie pogody w Wielkiej Brytanii

Orografia i położenie geograficzne Szkocji (w północnej części Wielkiej Brytanii) sprzyjają wytrącaniu się opadów przynoszonych przez wilgotne masy atlantyckie.

Wiatr, deszcz, a wkrótce śnieg

Zaczęło się wiatrem, dziś doszedł deszcz. W najbliższych godzinach pojawi się śnieg – na razie wespół z deszczem w różnych proporcjach, ale powoli zacznie zdobywać przewagę.

Lokalne burze w całej Polsce

Burze w grudniu mogą wywołać zdziwienie, występują bowiem bardzo rzadko. Przeglądając statystyki klimatologiczne dla Polski nietrudno zauważyć, że na ogół w tym okresie burz nie notuje się.

W zeszłym roku, o tej samej porze...

Warszawa. 2 grudnia ubiegłego roku temperatura maksymalna, po mroźnej nocy z 13-stopniowym mrozem, wzrosła do -5 st. C. Pokrywa śnieżna miła grubość 33 cm.

Węgierski wyż przynosi nam ciepło

Nad Europą północną i północno-zachodnią zalegają niże. Pozostałą część kontynentu obejmują układy wysokiego ciśnienia z centrami nad Hiszpanią i Węgrami.

Jaka będzie pogoda w grudniu? Komentarz synoptyka

"Słowo się rzekło, kobyła u płotu", jak powiedział szlachcic Jakub Zaleski do króla Jana III Sobieskiego, wywiązując się z danego słowa. Ja też tydzień temu dałam słowo, że dokładniej napiszę o pogodzie w pierwszej połowie grudnia. Tak też czynię.

Xaver zmieni pogodę

Najpierw Xaver niż znad Atlantyku wędrując nad Skandynawię na wietrzno-opadową w Europie pogodę zmieni.

"Rok temu byliśmy już po ataku zimy"

Za oknami szaro, buro i ponuro. Nic się nie chce. Taka pogoda przynosi ze sobą znużenie i ból głowy. Ale to nic w porównaniu z sytuacją w Polsce sprzed roku. Wtedy to się działo.

Potężny wyż nad Polską

Nad Europą północną, Hiszpanią i Basenem Morza Śródziemnego zalegają układy niżowe. Pozostałą część kontynentu obejmuje potężny wyż z centrami nad Polska i Rosją i Bałkanami.

Od soboty "czystej krwi szaruga". Będzie zimno, mokro i brzydko

Idą zmiany! Duże zmiany w pogodzie. Od września Polska znajduje się pod wpływem kolejno rodzących się i zanikających wyżów. W atmosferze panował spokój, życie urozmaicały jedynie niskie chmury Stratus i mgły, morza mgieł, mżawki. Ziemia nie zaznała deszczu. Koniec tego.

Prognoza długoterminowa: idą zmiany

Pogodą w Polsce wciąż rządzi wyż, z centrum gdzieś w rejonie Morza Czarnego. Wieje słaby wiatr. Na niebie sporo niskich chmur, szczególnie na wschodzie, północy i w centrum kraju. W nocy i rano liczne mgły i zamglenia.