Afera taśmowa w rządzie Tuska

Afera taśmowa w rządzie Tuska

Belka: prace nad zmianą ustawy o NBP zaczęły się już w 2011 roku

Prace nad zmianą ustawy o NBP zaczęły się w banku już w 2011 r. - powiedział we wtorek szef NBP Marek Belka. Jak mówił, "bodaj w marcu 2013 roku" przekazał notatkę z propozycjami w tej sprawie ówczesnemu ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu, a ten nie wyraził sprzeciwu. Belka podkreślił też, że w związku z opublikowaniem nagrań z podsłuchów nie poda się do dymisji. Zaznaczył, że "zrozumiałe może być jedynie oburzenie słownictwem, którego użyto w nielegalnie nagranej rozmowie".

Karpiński: ja to mam problem Burego, którego mogę wyj...ć w kosmos

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński w podsłuchanych rozmowach miał mówić o pośle Janie Burym z PSL w kontekście problemów kadrowych PGE i sejmowej Komisji Skarbu, której członkiem jest Bury. - Ja to mam problem Burego, którego mogę wyj...ć w kosmos [...] - miał mówić Karpiński.

Prof. Winiecki dla TVN24 Biznes i Świat: nie ma potrzeby dymisji prof. Belki

Odróżniam nieobyczajność formy od meritum treści wypowiedzi prof. Marka Belki. Formę odsuwam na bok, a treść nie budziła dużych wątpliwości - powiedział w piętek w TVN24 Biznes i Świat prof. Jan Winiecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. - Nie mam wrażenia, że prof. Belka szkodzi RPP. Nie widzę potrzeby, aby prezes NBP podawał się do dymisji - dodał.

Węgry, Turcja i Stany Zjednoczone. Oto największe afery podsłuchowe na świecie

Aferę podsłuchową w Polsce można porównać do podobnych afer na Węgrzech i w Turcji - uważa dr. hab. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na Węgrzech premier Ferenc Gyurcsany został nagrany, kiedy niezbyt pochlebnie wyrażał się o swoich dokonaniach. Skończyło się to jego odejściem. W Turcji ujawniono taśmy, na których premier Recep Erdogan radzi swojemu synowi jak pozbyć się ogromnej gotówki z domu w świetle możliwej akcji policyjnej dotyczącej walki z korupcją.

"Wytrychy" w ustawie o banku centralnym. "Do prezesa BGK dzwoni premier i..."

Największym i najgroźniejszym z "wytrychów", o których rozmawiali prezes NBP Marek Belka i szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Jest traktowany jako bank komercyjny, ale jest w pełni zależny od rządu - wyjaśnia kulisy afery podsłuchowej szef redakcji biznesowej TVN24 Biznes i Świat Rafał Wojda.

Prof. Gomułka w TVN24 Biznes i Świat: minister finansów może obejść ustawę o NBP

Jest możliwość obejścia zakazu sprzedaży NBP obligacji emitowanych przez Ministerstwo Finansów - powiedział w środę na antenie TVN24 Biznes i Świat prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. O wsparciu budżetu państwa przez NBP, na co nie pozwala obowiązująca ustawa o banku centralnym, rozmawiali podczas nieformalnego spotkania prezes NBP Marek Belka i szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Nagranie tej rozmowy opublikował tygodnik "Wprost".

Parafianowicz: nigdy nie naruszyłem interesów PGNiG

"W związku z zaistniałą sytuacją medialną, dotyczącą mojej osoby, niniejszym oświadczam, że w swoim działaniu jako członek Zarządu PGNiG S.A. nigdy nie naruszyłem interesów Spółki oraz nie ujawniłem żadnych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa - dotyczy to także postępu prac przy budowie tzw. gazoportu" - napisał w opublikowanym we wtorek oświadczeniu Andrzej Parafianowicz, były wiceminister finansów, dziś wiceprezes PGNiG.

Po rozmowie Belka-Sienkiewicz. Opisujemy kulisy prac nad zmianami w NBP

W czasie rozmowy Belka-Sienkiewicz projekt założeń do zmian w ustawie o NBP nie był jeszcze publicznie dostępny - ustalił tvn24bis.pl. Nie oznacza to, że dokument powstał dopiero po rozmowie, bo mógł istnieć od jakiegoś czasu i krążyć pomiędzy ministerstwami. W obiegu publicznym pojawił się dopiero miesiąc później, po spotkaniu prezesa NBP z szefem MSW. Premier zaprzeczał, jakoby projekt był "owocem tej rozmowy", a cały proces powstawania projektu nazwał "przejrzystym". Dokumenty Rządowego Centrum Legislacji sugerują jednak coś zupełnie innego.

Chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował

- Szkoda by było tracić tak kompetentnego człowieka i skazywać go na pracę naukową - mówiła o prezesie NBP Marku Belce, Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej. Wspomniała ona też o odbytej już rozmowie z prezesem NBP Markiem Belką. - Odbyłam kilka rozmów telefonicznych i czuję się przeproszona. To była nasza prywatna rozmowa - dodaje.

Paszkiewicz o aferze taśmowej: wszystkie karty w rękach premiera

W znaczącej mierze taśmy ujawnione przez "Wprost" mają wpływ na spadki na giełdzie - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Roland Paszkiewicz, szef działu analiz CDM Pekao SA. - Przez pryzmat innych walut i giełd regionu razimy słabością. To co usłyszeliśmy wystarcza, aby zasiać ziarno niepewności wśród inwestorów - powiedział Paszkiewicz. Dodał, że teraz najważniejszy ruch należy do premiera Donalda Tuska.

Spotkanie RPP jutro. Czy pojawi się Marek Belka?

Na razie nie wiadomo, czy we wtorkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej uczestniczyć będzie prezes NBP Marek Belka - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy Narodowego Banku Polskiego Przemysław Kuk.

Polityczny deal w sprawie ustawy o NBP? Komentują Piotr Kuczyński i Wojciech Warski

Projekt dotyczący zmian w ustawie o NBP przewiduje, że w określonym terminie od wejścia w życie nowelizacji prezydent, Sejm oraz Senat powołaliby dodatkowo po jednym członku RPP. Rada składałaby się przejściowo z 12 członków. Po zakończeniu indywidualnych kadencji obecnych członków RPP (2016 r.) prezydent, Sejm oraz Senat powołaliby tylko po jednym członku RPP, co oznacza, że jej skład zmniejszyłby się przejściowo do 6 członków. Goście programu "Indeks" komentowali, że nowelizacja ustawy sama w sobie to słuszny krok.