Oglądaj TVN24 Biznes i Świat: Hiszpania ma nowego króla i historia podsłuchów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatHiszpania - Niech żyje król

W czwartek w TVN24 Biznes i Świat przeniesiemy się także do Hiszpanii, gdzie książę Filip zostanie proklamowany nowym monarchą zastępując na tronie swojego ojca Juana Carlosa. Będziemy też śledzić rozwój wydarzeń w związku z aferą podsłuchową ujawnioną przez tygodnik "Wprost".

Podsłuchy

Prokuratura wszczęła śledztwo dot. podsłuchiwania polityków i prezesa NBP, a minister finansów zdecydował o częściowym uchyleniu tajemnicy skarbowej w sprawie żony b. ministra Sławomira Nowaka - to pokłosie upublicznionych przez "Wprost" rozmów m.in. szefów MSW, NBP i b. wiceministra finansów.

Bez łamania prawa

W weekend "Wprost" opublikował nagrania, na których słychać m.in., jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim.

Premier Donald Tusk ocenił, że analiza rozmowy Sienkiewicza z Belką nie wskazuje na złamanie prawa. Podkreślał, że nie wysyłał szefa MSW na spotkanie z Belką, Sienkiewicz nie wpływał na postępowanie NBP, a projekt zmian w ustawie o banku centralnym nie jest owocem rozmowy szefów MSW i NBP, powstał bowiem na długo przed nią.

Nowy król

W czwartek w siedzibie Kongresu Deputowanych odbyła się uroczystość zaprzysiężenie nowego króla Hiszpanii Filipa VI. Objął on tron po abdykacji ojca, Juana Carlosa.

76-letni Juan Carlos, który 2 czerwca ogłosił swą decyzję o ustąpieniu po prawie 39 latach panowania i w środę podpisał ustawę umożliwiającą mu abdykację, nie będzie uczestniczyć w ceremonii.

Po zaprzysiężeniu Filip VI wygłosił przemówienie, w którym nakreślił koncepcję i linie przewodnie swego panowania. Następnie w towarzystwie nowej królowej Letizii udał się samochodem przez centrum Madrytu do pałacu królewskiego.

Zobacz całe przemówienie króla Filipa VITVN24 Biznes i Świat

Autor: red. / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: FORUM