Po rozmowie Belka-Sienkiewicz. Opisujemy kulisy prac nad zmianami w NBP

Opisujemy kulisy prac nad zmianami w NBP. "Premier ma słabą pamięć"
Opisujemy kulisy prac nad zmianami w NBP. "Premier ma słabą pamięć"
tvn24
Opisujemy kulisy prac nad zmianami w NBP. "Premier ma słabą pamięć"tvn24

W czasie rozmowy Belka-Sienkiewicz projekt założeń do zmian w ustawie o NBP nie był jeszcze publicznie dostępny - ustalił tvn24bis.pl. Nie oznacza to, że dokument powstał dopiero po rozmowie, bo mógł istnieć od jakiegoś czasu i krążyć pomiędzy ministerstwami. W obiegu publicznym pojawił się dopiero miesiąc później, po spotkaniu prezesa NBP z szefem MSW. Premier zaprzeczał, jakoby projekt był "owocem tej rozmowy", a cały proces powstawania projektu nazwał "przejrzystym". Dokumenty Rządowego Centrum Legislacji sugerują jednak coś zupełnie innego.

Poniżej przedstawiamy odtworzony na podstawie dokumentów Rządowego Centrum Legislacji proces powstawania założeń do projektu ustawy zmian w NBP. Ten wątek pojawił się w ujawnionych przez "Wprost" nagraniach rozmowy prezesa NBP z szefem MSW.

Lipiec 2013. Spotkanie u Sowy

Z inicjatywy prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki dochodzi do spotkania z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem. Rozmowa toczy się w warszawskim lokalu Sowa&Przyjaciele.

Prezes NBP informuje Sienkiewicza o braku współpracy ze strony ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego przy kwestiach dotyczących stabilności finansowej Polski. Dowiadujemy się tego z taśm ujawnionych przez tygodnik "Wprost". Chodzi m.in. o możliwość skupu rządowych obligacji przez NBP, co miałoby chronić państwo przed niewypłacalnością w razie poważnego kryzysu. Z kolei minister mówi o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS. Z nagrań upublicznionych przez "Wprost" wynika, że Belka w zamian za to wsparcie postawił warunki: dymisja Rostowskiego oraz nowelizacja ustawy o banku centralnym.

Sierpień. Najpierw projekt, potem spotkanie? Odwrotnie

Jak sprawdziliśmy, w czasie, gdy Belka rozmawiał z Sienkiewiczem, projekt założeń do ustawy o zmianach w Narodowym Banku Polskim nie był jeszcze upubliczniony. Pojawił się dopiero miesiąc później. Na pierwotnej wersji dokumentu widnieje data 14 sierpnia 2013 r. Jednak dopiero pięć dni później (19 sierpnia) projekt został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Osobą odpowiedzialną za prace nad nim jest ówczesny podsekretarz stanu w resorcie finansów Wojciech Kowalczyk.

Na ostatniej stronie projektu czytamy, że dopiero teraz "zostanie on przekazany do zaopiniowania Narodowemu Bankowi Polskiemu, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu". Konsultacje miały potrwać do końca III kwartału, czyli do września. Następnie projekt miał powędrować do Komitetu Stałego Rady Ministrów i Rady Ministrów.

Pismo z prośbą o przesłanie opinii opatrzone jest datą 16 sierpnia. Zostaje wysłane m.in. do wszystkich resortów, prezesa NBP, szefa Rządowego Centrum Legislacji i Giełdy Papierów Wartościowych. Termin przesyłania uwag mija z końcem miesiąca.

Wrzesień-październik

Trwają międzyministerialne uzgodnienia. W ich wyniku projekt założeń ulega zmianie.

Listopad - rekonstrukcja rządu

20 listopada minister finansów Jacek Rostowski zostaje zdymisjonowany, a na jego miejsce przychodzi Mateusz Szczurek. Co się dzieje z pracami nad ustawą? W piśmie z 27 listopada Kowalczyk prosi o "uzgodnienie projektu z dnia 22 listopada" prezesów Rządowego Centrum Legislacji, NBP i KNF oraz ministrów gospodarki, sprawiedliwości i pracy. Mają na to siedem dni.

Styczeń-kwiecień

Z początkiem roku Ministerstwo Finansów ponownie prosi o ocenę zmodyfikowanych założeń. Tym razem jednak rozsyła projekt głównie do zrzeszeń pracodawców, firm finansowych i rozliczeniowych. W wyniku nadesłanych uwag 27 stycznia projekt zmieniono. Zostaje przesłany do Komitetu Rady Ministrów. Po kolejnej serii konsultacji i uzgodnień, dokument ulega poprawie 29 kwietnia.

Maj

Na posiedzeniu 22 maja Komitet rekomenduje projekt Radzie Ministrów. Cztery dni później trafia on na biurko Macieja Berka, sekretarza Rady. Dokument ostatecznie pojawia się w porządku obrad posiedzenia wyznaczonego na wtorek 17 czerwca.

Czerwiec. Projekt "znany", ale w wykazie go nie ma

16 czerwca premier Tusk odnosi się od nagranej rozmowy Belka-Sienkiewicz i wątku ustawy. - Projekt założeń do ustawy jest obecny w Ministerstwie Finansów na długo przed tą rozmową, projekt tej ustawy nie jest owocem tej rozmowy - zapewnia na konferencji prasowej. Podkreśla, że projekt, którym zajmie się rząd, "był wstępnie zaakceptowany i omówiony przez ówczesnego ministra finansów i Narodowy Bank Polski". Podkreśla też, że jego intencją było, by Rostowski jak najdłużej był ministrem finansów. Faktem jest, że prace nad projektem musiały się zacząć w ministerstwie, a dokładniej w Departamencie Rozwoju Rynku Finansowego, jeszcze przed spotkaniem. Nie były one jednak zaplanowane jak sugeruje premier - nie znalazły się bowiem w wykazie prac legislacyjnych resortu na 2013 r.

- Od początku, od momentu, kiedy NBP wyszedł z tą inicjatywą, w sposób formalny, transparentny i przejrzysty był oceniany i w Ministerstwie Finansów i w procesie konsultacji. Każdy zainteresowany mógł do projektu dołożyć opinie, wnioski czy protesty - zaznaczył Tusk. Zgadza się - konsultacje społeczne były, ale już po upublicznieniu założeń, co nastąpiło po lipcowych rozmowach. Wcześniej żadne dokumenty dotyczące zmian w NBP nie był dostępne, nie ma więc mowy o żadnym "przejrzystym" dla opinii publicznej procesie.

Tego samego dnia Wojciech Kowalczyk, który był odpowiedzialny za prace nad projektem założeń zostaje podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Będzie sprawował nadzór nad rynkami kapitałowymi i prywatyzacją.

Dokumenty kontra słowa Tuska

Jak zapowiedział premier, na wtorkowej konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek ma przedstawić szczegóły prac nad ustawą.

Opisujemy kulisy prac nad zmianami w NBP
Opisujemy kulisy prac nad zmianami w NBPTVN24 Biznes i Świat

Autor: Radosław Fellner//gry/zp / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl